HONOROWA LAMA 2018

MAREK KOTERSKI

Honorowa Lama

Od 2008 roku podczas Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy przyznawana jest nagroda Honorowej Lamy. To specjalne wyróżnienie dla ludzi świata filmu organizatorzy wręczają za szeroko rozumiany całokształt twórczości.

Statuetka trafia do rąk osób szczególnie zasłużonych dla polskiej kinematografii – aktorów, reżyserów, operatorów, dokumentalistów, scenarzystów. Każdego roku, publiczność festiwalu ma okazję uczestniczyć w uroczystej gali wręczenia Honorowej Lamy, obejrzeć wybrany film, który laureat nagrody współtworzył, a także wziąć udział w spotkaniu autorskim z wyróżnionym gościem. 

 

Honorowa Lama jest rodzajem pamiątkowej rzeźby w kształcie lamy, znaku rozpoznawczego i „maskotki” festiwalu. Podczas trzeciej i czwartej edycji statuetka przedstawiała drewnianą lamę z szalikiem z taśmy filmowej.

Od tego czasu autorem statuetek (honorowej i pozostałych nagród dla młodych twórców), jest Ignacy Nowodworski, opolski artysta rzeźbiarz. Od piątej edycji imprezy Honorowa Lama wykonywana jest w całości z drewna dębowego, co również podnosi jej rangę i prestiż. Waży aż 4 kg i ma dość masywną podstawę!

Podczas 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy Honorową Lamę otrzyma Marek Koterski

Urodzony 3.06.1942 roku w Krakowie reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor, dramatopisarz, poeta i prozaik. Po wojnie z rodzicami zamieszkał we Wrocławiu. Na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył filologię polską. Studiował tam również historię sztuki, ale jej nie ukończył. Przez rok studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Opublikował wiele utworów literackich (m.in. dramaty, opowiadania) oraz prac krytycznych z zakresu literatury, teatru i filmu. Publikował m.in. w „Poezji”, „Odrze”, „Zagadnieniach rodzajów literackich” i „Rocznikach naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego”. Jego literacki debiut to opowiadanie „Zaczerpnąć dłonią” o śmierci wybitnego aktora Zbigniewa Cybulskiego z 1967 roku. W 1972 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Prowadził eksperymentalny Teatr Otwartej Sceny.

Marek Koterski rozpoczynał od filmów dokumentalnych i edukacyjnych, ale szerszej publiczności dał się poznać dzięki sztuce teatralnej „Dom wariatów”, w której zawarł bezpośrednie odniesienia do własnej biografii.

Filmowiec znany jest z tego, że reżyseruje jedynie własne scenariusze. W świecie kina zasłynął serią filmów, których bohaterem jest Adam Miauczyński cierpiący na nerwicę natręctw. Na tle perypetii głównego bohatera ukazano w nich obraz polskiego społeczeństwa na przełomie XX i XXI wieku.
Najsłynniejszy z filmów i kultowy już dla polskiego kina, to „Dzień świra” (znany wcześniej jako sztuka teatralna), z Markiem Kondratem w roli głównej. Film zdobył worek nagród, m.in. pięć Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także dwa Złote Orły przyznawane przez Polską Akademię Filmową.

Do innych słynnych filmów twórcy zaliczają się również: „Dom wariatów” (1984 rok), „Życie wewnętrzne” (1986 rok), „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006 rok) i „Baby są jakieś inne” (2011 rok). Do Nagrody Literackiej Nike (2003 rok) nominowana była seria sztuk Koterskiego („Dzień świra”, „Dom wariatów”, Życie wewnętrzne” i „Nienawidzę”).

Za swoją wybitną twórczość Marek Koterski otrzymał wiele nagród, a także szczególnych wyróżnień. Jednym z nich jest odznaczenie Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Filmowiec ma na koncie scenariusz i reżyserię do 24 filmów, muzykę do jednego, obsadę aktorską do czterech oraz montaż dwóch filmów.

GALA WRĘCZENIA HONOROWEJ LAMY

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki 
sobota, 6.10.2018 
18:00 - pokaz filmu Baby są jakieś inne
20:00 - wręczenie statuetki