HONOROWA LAMA 2019

KRZYSZTOF ZANUSSI

Honorowa Lama

Od 2008 roku podczas Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy przyznawana jest nagroda Honorowej Lamy. To specjalne wyróżnienie dla ludzi świata filmu organizatorzy wręczają za szeroko rozumiany całokształt twórczości.

Statuetka trafia do rąk osób szczególnie zasłużonych dla polskiej kinematografii – aktorów, reżyserów, operatorów, dokumentalistów, scenarzystów. Każdego roku, publiczność festiwalu ma okazję uczestniczyć w uroczystej gali wręczenia Honorowej Lamy, obejrzeć wybrany film, który laureat nagrody współtworzył, a także wziąć udział w spotkaniu autorskim z wyróżnionym gościem. 

 

Honorowa Lama jest rodzajem pamiątkowej rzeźby w kształcie lamy, znaku rozpoznawczego i „maskotki” festiwalu. Podczas trzeciej i czwartej edycji statuetka przedstawiała drewnianą lamę z szalikiem z taśmy filmowej.

Od tego czasu autorem statuetek (honorowej i pozostałych nagród dla młodych twórców), jest Ignacy Nowodworski, opolski artysta rzeźbiarz. Od piątej edycji imprezy Honorowa Lama wykonywana jest w całości z drewna dębowego, co również podnosi jej rangę i prestiż. Waży aż 4 kg i ma dość masywną podstawę!

Podczas 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy Honorową Lamę otrzyma Krzysztof Zanussi

Urodzony 17 czerwca 1939 roku w Warszawie, jeden z najznamienitszych reżyserów polskiego i światowego kina, scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Jeden z twórców “kina osobistego” i “kina moralnego niepokoju” lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w Polsce, skupiający się na dylematach moralnych i doświadczeniach pokoleniowych. Aktywny współtwórca, a w późniejszych latach dyrektor zespołu filmowego “Tor”. Wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich w latach 1971–1983, a od 1987 członek Komitetu Kinematografii. Już średniometrażowy film dyplomowy “Śmierć prowincjała” zwrócił na niego uwagę międzynarodowej widowni.

Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach studenckich, dzięki znajomości kilku języków, opublikował pierwsze w polskiej prasie wywiady z twórcami francuskiej Nowej Fali. Filmy, które tworzył, stanowiły zaledwie wybór spośród wielu możliwości, jakie posiadał, aby zrealizować swoje duchowe poszukiwania w sposób twórczy. 

Po sukcesie “Struktury kryształu” (1969), mistrz “kina intelektualnego”, doceniany był w szczególności za uważną analizę teraźniejszości i realizm, a jako obywatel świata - za postawę ambasadora polskiej kultury za granicą. Tematy społeczne zawsze pozostawały w jego filmach na pierwszym planie.

Dzięki szczególnego doborowi aktorów w filmowych realizacjach i podejmowanie z nimi wieloletniej współpracy, powołał grono, które zwykło się nazywać “aktorami Zanussiego”. Należeli do nich między innymi Maja Komorowska i Zbigniew Zapasiewicz. Równolegle zastosował nowatorskie dla polskiego kina schyłku lat sześćdziesiątych rozwiązanie, jakim było powołanie do filmu amatorów. Nieraz grali oni w jego filmach role, jakie na co dzień pełnili we własnym  życiu. Jednym z najoryginalniejszych rozwiązań polskiej kinematografii lat 70. było z kolei zastosowanie scen improwizowanych - bowiem “Iluminacja” Zanussiego powstała bez scenariusza.

Zdobywca kilkudziesięciu nagród w kraju i za granicą, m.in. Złoty Lew na 41. MFF w Wenecji za film “Rok spokojnego słońca” (1984), 1987: nagroda „Lumière” przyznawana przez Włoskie Stowarzyszenie Autorów Teatralnych i Filmowych za całokształt twórczości w dziedzinie filmowej, nagroda za całokształt twórczości na 29. Festiwalu Premii Internazionali E. Flaiano w Pesarze we Włoszech (2002), nagroda za całokształt twórczości na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie (2002). Otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Łódzkiego. W 2016 roku otrzymał tytuł Człowieka Pojednania i Pokoju. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1999),, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005),, Orderem Księcia Jarosława Mądrego V Stopnia (2009, Ukraina),, Komandor Orderu Sztuki i Literatury (2012, Francja).

GALA WRĘCZENIA HONOROWEJ LAMY

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki 
środa, 9.10.2019 
16:00 - wręczenie statuetki 
18:00 - pokaz filmu Eter