Pokazy filmów: Konkurs Główny BLOK III

Blok 200 min.

pokaz festiwalowy:

6 października / 16:00 
9 października / 18:00

Kino Meduza
wstęp wolny

Konkurs Główny BLOK III

Kobieta budzi się rano reż. Olga Chajdas / 15’ 
Bohaterka, Kobieta, któregoś wieczora, podczas kolacji wyłącza się. Jakby jakiś przewód się przepalił, ale nikt tego nie zauważył. Po kolacji po cichu, jakby bezwiednie topi córkę, potem zabija męża nożem. Następnego dnia budzi się i odkrywa, że nie może znaleźć kota... „Kobieta budzi się rano” to film o alienacji, samotności, o zatraceniu siebie.

Odprawa reż. Filip Drzewiecki / 19’      
Podczas letniego obozu praktyk medycznych grupa studentów bierze pod opiekę swoim pierwszych pacjentów. Młodzi adepci będą musieli w krótkim czasie dorosnąć do bycia lekarzem i zmierzyć się ze swoim powołaniem. Wyraźny charakter filmu oddaje rytm pracy lekarzy. Wszystko dzieje się tu szybko, każdy przypadek jest nowością. Studenci próbują odnaleźć się w chaosie wydarzeń do momentu, gdy jeden z nich stanie przed najtrudniejszym wyzwaniem pracy lekarskiej.

Na zdrowie! reż. Paulina Ziółkowska / 5’           
Słoneczny dzień. Ludzie czekają na przystanku autobusowym. Nagle ktoś kicha. I jeszcze ktoś. I jeszcze. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie.

Świat, który uleciał na grzbiecie krowy reż. Wojciech A. Hoffmann / 7’             
W świecie o kolorze asfaltu coraz to więcej samochodów raz za razem pędzi przez wieś. Baba i Dziad żyją przy szosie swoim spokojnym ogorzałym od spalin życiem. Mieszkają po dwóch stronach drogi. Chcieliby się czasami spotkać, ale auta gnają tak często, że ledwo się widzą w szczelinach pomiędzy pędzącymi pojazdami. Krowa pije brudną wodę o smaku asfaltu. Oddycha spalinami. Rośnie i jest olbrzymia. To właśnie ona razem z kurą odmieniają los tej małej społeczności.

Siostry reż. Michał Hytroś / 19’               
Za potężnym 800 letnim murem, w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce – klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach, toczy się życie 12 sióstr – średnia wieku 70 lat. Mimo podeszłego wieku i zmieniającego się za murem, w szaleńczym tempie świata, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule „ORA et LABORA”. Nasze bohaterki – siostry Anuncjata i Benedykta, (w klasztorze od 40 lat), z właściwym sobie urokiem wprowadzają nas w świat za murem, opowiadając o swoim życiu i podjętych w nim decyzjach. Pokazują nam świat klasztorny z wszystkimi jego odcieniami, zupełnie odarty ze stereotypu, często wzruszający i zabawny zarazem. To film o ciszy opowiedziany niezwykle głośno.

Atlas reż. Maciej Kawalski / 28’              
Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego przyjęty zostaje tajemniczy pacjent – nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem „Atlas” nie wiadomo o nim nic,  a takie zagadki to właśnie sobie lubią intrygować.

Błoto reż. Alicja Błaszczyńska / 13’        
Bohaterką filmu jest młoda kobieta mieszkająca na typowym, nudnym blokowisku. Pewnego wieczoru odwiedza ją jej chłopak, który daje jej w prezencie roślinę znalezioną na pobliskim bagnie. Zniesmaczona podarunkiem i znudzona chłopakiem bohaterka kończy ich związek. Z początku zadowolona z nowej sytuacji dziewczyna obserwuje chłopaka organizującego sobie życie bez niej. Wyrzuty sumienia oraz poczucie własnej głupoty doprowadzają do sytuacji, gdzie rzeczywistość i jej wykrzywiona percepcja mieszają się. Gdy w grze pojawia się inna kobieta bohaterka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce jednak okazuje się, że jest już za późno.

Sweet Home Czyżewo reż. Jakub Radej / 28’     
Doba z życia chłopaka, który wraca z trzyletniej emigracji zarobkowej w USA do rodzinnego miasteczka, by otworzyć interes życia. Marcin ma teraz know-how i dolary na start, ale czy uda mu się odbudować relację z dawną miłością Krysią?

Chrystus Narodu reż. Ewa Drzewicka / 9’10    
Polska i Kraków w krzywym zwierciadle, bez taryfy ulgowej. To satyra na „prawdziwych” patriotów-bohaterów, niewyjaśnioną katastrofę i miasto duszące się od smogu. Polityczne odniesienia ukryte są w sytuacyjnych żartach. Animacja nie oszczędza nikogo i nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów. To jednak nie tylko wkładanie kija w mrowisko, ale także pokazanie, że winy za nasze błędy i niedopatrzenia zazwyczaj szukamy u innych. Choćby ci byli z kosmosu…

Sen Leocadii reż. Krzysztof Nowicki / 18’            
Leokadia prowadzi sklep z płytami winylowymi w samym centrum Barcelony. Zabawia klientów rozmową, opowiada historię swojej rodziny i samego sklepu, który w krótce zostanie zamknięty po przeszło stu latach funkcjonowania. Tylko pozornie sprawia wrażenie pogodzonej z tym faktem. Leokadia odchodzi i jej starodawny świat gramofonowych płyt, operowych arii i nikomu nie potrzebnych porcelanowych figurek odchodzi razem z nią.

III reż. Marta Pajek / 12’             
Nagłe spotkanie mężczyzny i kobiety rozpoczyna hipnotyczny akt - grę przyjemności i dyskomfortu. Mężczyzna i kobieta spotykają się w poczekalni i natychmiast zbliżają się do siebie. Rozpoczynają grę, która stopniowo staje się coraz bardziej okrutna. Ich twarze przypominają maski, podczas gdy kształty powoli tracą swoją integralność. Ciała tworzą się jak glina, obejmując się nawzajem aż do granic niemożliwości. "III" to portret kobiety w wyczerpującym związku z mężczyzną, który jednocześnie kusi i odpycha. Film jest trzecią częścią tryptyku "Postaci niemożliwe i inne historie".

Saszka  reż. Katarzyna Lesisz / 27’          
Młoda Ukrainka Saszka dostaje wiadomość o śmierci mężczyzny, z którym wzięła fikcyjny ślub, aby dostać polską wizę. Pogrzeb obcego człowieka staje się pretekstem do spotkania z Piotrem, byłym ukochanym, który przed laty zaaranżował jej małżeństwo ze swoim kolegą.

Czas trwania : 200 min.