Konkurs Główny – blok V

Pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych:
7.10.2023 / sobota / 20:00
12.10.2023 / czwartek / 18:00

Kino Meduza / wstęp wolny

Blok V, czas trwania: 128’

 

1. Followers. Odpalaj lajwa, reż. Jakub Radej (fabuła), 29’
W Europejskim Liceum Społecznym rozpoczyna się rok szkolny. Będzie wyjątkowo, ponieważ ma przyjechać noblistka Olga Tokarczuk. Będzie wyjątkowo, bo licealista Adam i jego kolega z internetu mają szczególny plan na transmisję on-line.

2. Krzyś, reż. Daniel Le Hai (dokument), 12’
Film przedstawia historię 30-letniego Krzysia i jego matki Danuty. Bohaterowie wolny czas spędzają na graniu w warcaby i oglądaniu telewizji. Pomimo pozorów główny bohater jest osobą wrażliwą i czułą, która chowa się pod maską prostaka. Krzyś jest alkoholikiem, który przeżywa śmierć swojego ojca, Jana który również był alkoholikiem. „Krzyś” to film dokumentalny, opowiada o tym do czego może doprowadzić człowieka utrata bliskiej osoby.

3. As it was, reż. Anastasiia Solonevych, Damian Kocur (fabuła), 15’27’’
Lera od czasu wybuchu wojny w Ukrainie mieszka w Berlinie. Pewnego dnia postanawia wrócić do Kijowa. Po drodze dowiaduje się, że członków jej rodziny nie ma w stolicy i że wrócą następnego dnia. Dzień oczekiwania na bliskich spędza w towarzystwie swojego przyjaciela.

4. Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu, reż. Tomasz Siwiński (animacja), 12’
Prehistoryczna ryba robi pierwszy krok na suchym lądzie, przytulone tyranozaury czekają na śmierć po uderzeniu meteorytu, w Polsce jest rok 1963 i właśnie w najlepsze trwa Zima stulecia, a kominy radośnie wypluwają z siebie kłęby czarnego dymu. Tu spotkamy młodego robotnika załadowni węgla, który do nieprzytomności kocha piękną operatorkę dźwigu. Miłosny żar nie pozwoli mu zamarznąć, gdy będzie walczył z przeszywającym mrozem i pchany pożądaniem brodził w zaspach śniegu. Nasi bohaterowie, jeszcze zupełnie nieświadomi ocieplenia klimatu i nadmiernej emisji dwutlenku węgla, odegrają swoje role w ludzkiej komedii miłości i śmierci.

5. Ciepło, reż. Klaudia Fortuniak (fabuła), 15’
Matka i córka jadą na pogrzeb. Matka wywozi tego dnia węglowy piec na złom, a córka ma założone brązowe rajstopy. Piec okazuje się być ciężki, a rajstopy nieadekwatne do uroczystości.

6. Koniki na biegunach, reż. Marcin Lesisz (dokument), 29’56’’
Niepełnosprawna umysłowo Ewa, by przepracować traumy i pełną skrywanych żali więź z matką, tworzy lalki oraz snuje bajkowe opowieści, czerpiącej z jej niebajkowej biografii. Sekwencje animowane dają wgląd w jej bogatą wyobraźnię i sposób patrzenia na chorobę.

7. Skorupka, reż. Konrad Kosycarz, (dokument) 11’
Oliwka jest córką właścicieli sklepu spożywczo-przemysłowego na parterze ich domu w małej wsi we wschodniej Polsce. Kiedy kończy się rok szkolny, Oliwka spędź wakacje bawiąc się dookoła domu i sklepu. Jednak kiedy koleżanki ze szkolnej ławki są w odległych wioskach, czas spędza głównie z klientami sklepu, którzy całe dnie przesiadują na przysklepowej ławce, racząc się wszelakimi alkoholami.

8. Ostatni człowiek na Ziemi, reż. Joanna Żybul (animacja), 4’44’’
Główny bohater zostaje sam na świecie. Przechadzając się po pustym mieście, rozważa nad tym co go czeka.