Na chwilę + Argentyńska lekcja

Na chwilę 
reż. W. Staroń / Polska 2005 / 26 min.

Nieopodal granicy z Obwodem Kaliningradzkim, na północ od Wielkich Jezior Mazurskich, leżą maleńkie Mołtajny - licząca nieco ponad 700 mieszkańców wieś, położona nad jeziorem Arklickim... Pozostał tu tylko PGR, jakieś blokowisko z podupadającym domem kultury i tęsknota za normalnym życiem, pracą, cywilizacją. Prawie rok reżyser Wojciech Staroń rejestrował obraz wsi. Uchwycił powszedni dzień, nudę, beznadziejność, zajęcia w świetlicy, pracę na roli, dorabianie do skromnego domowego budżetu. Znakomite zdjęcia w pełni oddają nastrój marazmu i zastoju, wyczekiwania na lepszą przyszłość, na jakiś cud, który nagle odmieni życie mieszkańców. Ten świat pokazany jest oczami kilkuletniego chłopca, małego Jasia, syna reżysera, zilustrowany poprzez jego zabawy z miejscowymi dziećmi.


Argentyńska lekcja
reż. W. Staroń / Polska 2011 / 58 min.

Młoda kobieta z dwójką dzieci udaje się do Argentyny by uczyć języka polskiego potomków polskich emigrantów. Dla Janka, jej starszego syna, jest to nie tylko okazja do stawienia czoła odmiennej kulturze, ale i - za sprawą argentyńskiej przyjaciółki - swoista życiowa lekcja. Chłopak pozna smak dzieciństwa skażonego problemami dorosłego świata.

Dokument nie jest pierwszym spotkaniem z podróżującą nauczycielką. Bohaterka wcześniej pojawiła się już w "Syberyjskiej lekcji". Dotarła wtedy w okolice jeziora Bajkał, by uczyć języka ojczystego potomków polskich zesłańców.

pokaz festiwalowy:

5 października / 17:00

Muzeum Śląska Opolskiego
wstęp wolny

Po filmach spotkanie z reżyserem

zobacz zwiastun: