Cykle filmowe

Panorama Kina Światowego

Znajdą się w niej najnowsze filmy kinematografii światowej. Zobaczymy gorące premiery i filmy przedpremierowe z najważniejszych festiwali, m. in. z Cannes, Wenecji i Berlina. Ten blok pokazuje rozwój kina i jak nadąża za duchem czasów. To dlatego znajdą się w nim obrazy uniwersalne, zrozumiałe w każdym obrębie świata. To filmy poruszające sprawy ważne przejawiające się w różnorodnej tematyce. Z jednej strony zobaczymy dzieła wielkich „reżyserów – mistrzów”, którzy odkrywają swój talent na nowo, a z drugiej - debiuty zwiastujące wielkie filmowe kariery.

Panorama Kina Polskiego

W tym cyklu publiczność zobaczy warte uwagi debiuty, a także najnowsze i najlepsze produkcje rodzimej kinematografii, które pokazują różnorodne tendencje pojawiające się współcześnie w kinie polskim.
Szczególnie ważne będą tu wspomniane debiuty filmowe młodych twórców w zakresie kina dokumentalnego, fabularnego czy animacji. Zaprezentowane będą głównie filmy festiwalowe, np. te, które w tym roku będą gościły na festiwalu filmowym w Gdyni.

Dokumentalna Odsłona Kina

Mimo, że centrum wydarzeń festiwalowych jest Opole, wiele dzieje się również poza stolicą województwa. Promocja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy rozpoczyna się w ośrodkach kultury z całego regionu już we wrześniu, na ogół na kilka tygodni przed rozpoczęciem imprezy. Projekcje i spotkania z twórcami lub bohaterami wyświetlanych filmów odbędą się w tym roku w Strzelcach Opolskich, Oleśnie, Tarnowie Opolskim, Niemodlinie oraz Suchym Borze.

Na wielki finał Dokumentalnej Odsłony Kina obędzie pokaz wszystkich prezentowanych filmów w Opolu.

Seriale

To nowy blok na Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy. To już fakt, że popularność i jakość seriali stale rośnie, a rozbudowana fabuła i ilość wątków tej formy filmowej przyciąga przed telewizory miliony zapalonych, często wręcz uzależnionych od nich widzów.
Publiczność opolskiej imprezy po drugi pierwszy podyskutuje o fenomenie filmów wieloodcinkowych. Pretekstem do tego będą projekcje na dużym ekranie Kina Meduza dwóch absolutnych kasowych hitów: polskiego thrillera sensacyjnego Ślepnąc od świateł oraz amerykańskiego hitu HBO - Czarnobyl.

Kino: Wolność

Kino: Wolność - to nowy cykl filmowy w ramach naszego festiwalu. Główna idea przyświecająca jego powołaniu brzmi: kino jako przestrzeń wolności. Jednak idąc krok dalej, poświęcając chwilę uwagi konkretnym propozycjom w ramach festiwalowego programu, widzimy, że idea realizuje się też bardziej szczegółowo jako: wolność tańca, wolność słowa, czy wreszcie wolność wyboru. Kino możemy rozumieć jako nośnik szeroko pojętej wolności. Twórcy filmowi mówią o tym, jak wiele człowiek jest w stanie zrobić za cenę wolności, ale też że wolność to nie zawsze ucieczka od jakiejś sytuacji. Czasem pragniemy być wolni do czegoś. Dlatego też każdy film, jaki zobaczymy na 17. FFOL, w jakiejś mierze będzie przemawiał za tą wartością.

Retrospektywa Honorowej Lamy

Prezentacja wybranej twórczości laureata nagrody Honorowej Lamy, czyli specjalnej nagrody przyznawanej za całokształt twórczości wręczanej w ramach Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.  W tym roku jest nim Krzysztof Zanussi!

Konkurs Główny

to esencja i najważniejsza część Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Biorą w nim udział etiudy filmowe autorstwa studentów i absolwentów filmówek, a także studentów kierunków związanych z filmem.
Opolski festiwal od lat daje młodym twórcom z całej Polski możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Dzięki setkom zgłoszeń filmów krótkometrażowych, jury festiwalu (złożone z organizatorów i zawodowych filmowców), może określić jakie tendencje powstają w polskim kinie w dziedzinie animacji, dokumentu oraz fabuły.
Bardzo ważną częścią konkursu stały się filmy amatorskie. To dlatego od niedawna są one prezentowane w osobnej części - Konkursie Filmów Amatorskich.
Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali finałowej. Nagrody Grand Prix i wyróżnienia za etiudy filmowe zostaną przyznane w trzech kategoriach: dokument, fabuła i animacja. Natomiast w Konkursie Filmów Amatorskich, osobne jury, przyzna jedną nagrodę Grand Prix i wyróżnienia. Swoją nagrodę przyznaje również publiczność, która będzie wybierała zarówno z filmów amatorskich i etiud.

Lamy dzieciom

Lamy Dzieciom to cykl poświęcony naszym najmłodszym Widzom. To świetna okazja, aby po całym tygodniu nauki i pracy wspólnie spędzić czas. W tegorocznej edycji mamy kilka ciekawych propozycji dla dzieci z różnych grup wiekowych!

Po każdej z projekcji dla dzieci i opiekunów przewidziane są warsztaty.