Cykle filmowe

Panorama Kina Światowego

Znajdą się w niej najnowsze filmy kinematografii światowej. Zobaczymy gorące premiery i filmy przedpremierowe z najważniejszych festiwali, m. in. z Cannes, Wenecji i Berlina. Ten blok pokazuje rozwój kina i jak nadąża za duchem czasów. To dlatego znajdą się w nim obrazy uniwersalne, zrozumiałe w każdym obrębie świata. To filmy poruszające sprawy ważne przejawiające się w różnorodnej tematyce. Z jednej strony zobaczymy dzieła wielkich „reżyserów – mistrzów”, którzy odkrywają swój talent na nowo, a z drugiej - debiuty zwiastujące wielkie filmowe kariery.

Panorama Kina Polskiego

W tym cyklu publiczność zobaczy warte uwagi debiuty, a także najnowsze i najlepsze produkcje rodzimej kinematografii, które pokazują różnorodne tendencje pojawiające się współcześnie w kinie polskim.
Szczególnie ważne będą tu wspomniane debiuty filmowe młodych twórców w zakresie kina dokumentalnego, fabularnego czy animacji. Zaprezentowane będą głównie filmy festiwalowe, np. te, które w tym roku będą gościły na festiwalu filmowym w Gdyni.

Dokumentalna Odsłona Kina

Mimo, że centrum wydarzeń festiwalowych jest Opole, wiele dzieje się również poza stolicą województwa. Promocja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy rozpoczyna się w ośrodkach kultury z całego regionu już we wrześniu, na ogół na kilka tygodni przed rozpoczęciem imprezy. Projekcje i spotkania z twórcami lub bohaterami wyświetlanych filmów odbędą się w tym roku w Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie, Kluczborku, Tarnowie Opolskim i Krapkowicach. Na wielki finał Dokumentalnej Odsłony Kina obędzie pokaz wszystkich prezentowanych filmów w Opolu.

Seriale

To nowy blok na Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy. To już fakt, że popularność i jakość seriali stale rośnie, a rozbudowana fabuła i ilość wątków tej formy filmowej przyciąga przed telewizory miliony zapalonych, często wręcz uzależnionych od nich widzów.
Publiczność opolskiej imprezy po raz pierwszy podyskutuje o fenomenie filmów wieloodcinkowych. Pretekstem do tego będą projekcje na dużym ekranie Kina Meduza dwóch absolutnych kasowych hitów: polskiego thrillera sensacyjnego Wataha oraz amerykańskiego serialu science fiction z elementami westernu, czyli Westworld, w którym zagrał m.in. sam Anthony Hopkins.
Zobaczymy po dwa pierwsze odcinki „Westworld” (1 sezon) i „Watahy” (2 sezon).

Kino: Kobiety

To kolejna nowość. Ten cykl każdego roku będzie miał inny motyw przewodni. W tym bloku na tapetę będą brane ważne tematy, a podczas 16.FFOL przemawiać z ekranu o nich będą… kobiety. Czeka więc kino dotykające spraw kobiet, ukazane w dziesięciu produkcjach (polskich i zagranicznych). Tym razem to panie będą głównymi bohaterkami otaczającego nas świata. Za reżyserię prezentowanych filmów odpowiadać będą przedstawicielki płci pięknej, ale nie tylko. Zobaczymy też niezapomniane filmowe opowieści o kobietach, stworzone przez mężczyzn.

Retrospektywa Marka Koterskiego

Prezentacja wybranej twórczości Marka Koterskiego, laureata nagrody Honorowej Lamy, czyli specjalnej nagrody przyznawanej za całokształt twórczości wręczanej w ramach Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. W tym bloku zobaczymy najciekawsze dokumenty i filmy fabularne gościa festiwalu, które zostały wybrane wspólnie z nim.
Marek Koterski pojawi się podczas festiwalu również jako reżyser monodramu „Nie lubię pana, panie Fellini”, który wykona Małgorzata Bogdańska, żona reżysera.

Konkurs Główny

to esencja i najważniejsza część Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Biorą w nim udział etiudy filmowe autorstwa studentów i absolwentów filmówek, a także studentów kierunków związanych z filmem.
Opolski festiwal od lat daje młodym twórcom z całej Polski możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Dzięki setkom zgłoszeń filmów krótkometrażowych, jury festiwalu (złożone z organizatorów i zawodowych filmowców), może określić jakie tendencje powstają w polskim kinie w dziedzinie animacji, dokumentu oraz fabuły.
Bardzo ważną częścią konkursu stały się filmy amatorskie. To dlatego od niedawna są one prezentowane w osobnej części - Konkursie Filmów Amatorskich.
Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali finałowej. Nagrody Grand Prix i wyróżnienia za etiudy filmowe zostaną przyznane w trzech kategoriach: dokument, fabuła i animacja. Natomiast w Konkursie Filmów Amatorskich, osobne jury, przyzna jedną nagrodę Grand Prix i wyróżnienia. Swoją nagrodę przyznaje również publiczność, która będzie wybierała zarówno z filmów amatorskich i etiud.

Lamy dzieciom

Lamy Dzieciom to cykl poświęcony naszym najmłodszym Widzom. To świetna okazja, aby po całym tygodniu nauki i pracy wspólnie spędzić czas. W tegorocznej edycji mamy dwie propozycje. Młodsze dzieci (4+) zapraszamy na "Niesamowitą historię wielkiej gruszki", zaś na nieco starszych widzów (6+) czeka "Wielki zły lis i inne opowieści". Po każdej z projekcji dla dzieci i opiekunów przewidziane są warsztaty.