Cykle filmowe

Panorama Kina Światowego

Cykl, który jest swoistą podróżą dookoła świata – od kina skandynawskiego po azjatyckie prezentujemy przegląd najnowszych i najważniejszych produkcji kinematografii światowej z lat 2018-2020. Podczas prawdziwej uczty filmowej widzowie będą mogli zakosztować produkcji nagradzanych i docenianych na największych festiwalach filmowych.

Panorama Kina Polskiego

Cykl poświęcony polskiej kinematografii, panującym w niej obecnie tendencjom i kierunkom oraz współczesnym twórcom. Widzowie mają możliwość obejrzeć najważniejsze i najgłośniejsze produkcje oraz debiuty reżyserskie ostatnich lat.

Dokumentalna Odsłona Kina

Dokumentalna Odsłona Kina to cykl, który otwiera okno na współczesny świat, poruszając kwestie ważne i aktualne. Filmy z prestiżowych festiwali oraz tegoroczne premiery zabiorą widzów w odległe zakątki świata, pozwolą poznać z bliska różne kultury, emocje i problemy oraz zajrzeć w głąb drugiego człowieka.

Seriale

To już fakt, że popularność i jakość seriali stale rośnie, a rozbudowana fabuła i ilość wątków tej formy filmowej przyciąga przed telewizory miliony zapalonych, często wręcz uzależnionych od nich widzów.
Publiczność opolskiej imprezy po drugi pierwszy podyskutuje o fenomenie filmów wieloodcinkowych. Pretekstem do tego będą projekcje na dużym ekranie Kina Meduza dwóch seriali nawiązujących do #młodość: amerykańskiego hitu HBO - Euforia oraz Szukając Alaski. 

Promujemy również premierę serialu TVN - Szadź, którego akcja dzieje się... w Opolu!

Kino: Młodość

Na tegorocznym festiwalu motywem przewodnim cyklu Kino: jest młodość – młodość zbuntowana, bezwstydna, pełna złudzeń i zapału, nieokiełznana, a także ta utracona. Prezentowane filmy ukazują różne aspekty młodości, jej blaski i cienie, radości i troski, a także obawy i problemy związane z wkraczaniem w wiek dorosły. Bohaterowie pełni są młodzieńczej energii, zapału i marzeń, czasem zagubieni lub skonfliktowani wewnętrznie.

Retrospektywa Honorowej Lamy

Prezentacja wybranej twórczości laureata nagrody Honorowej Lamy, czyli specjalnej nagrody przyznawanej za całokształt twórczości wręczanej w ramach Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.  W tym roku jest nim Agnieszka Holland! 

Dodatkowo, w tym roku Honorową Lamę otrzyma Jan Komasa.

Konkurs Główny

to esencja i najważniejsza część Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Biorą w nim udział etiudy filmowe autorstwa studentów i absolwentów filmówek, a także studentów kierunków związanych z filmem.
Opolski festiwal od lat daje młodym twórcom z całej Polski możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Dzięki setkom zgłoszeń filmów krótkometrażowych, jury festiwalu (złożone z organizatorów i zawodowych filmowców), może określić jakie tendencje powstają w polskim kinie w dziedzinie animacji, dokumentu oraz fabuły.
Bardzo ważną częścią konkursu stały się filmy amatorskie. To dlatego od niedawna są one prezentowane w osobnej części - Konkursie Filmów Amatorskich.
Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali finałowej. Nagrody Grand Prix i wyróżnienia za etiudy filmowe zostaną przyznane w trzech kategoriach: dokument, fabuła i animacja. Natomiast w Konkursie Filmów Amatorskich, osobne jury, przyzna jedną nagrodę Grand Prix i wyróżnienia. Swoją nagrodę przyznaje również publiczność, która będzie wybierała zarówno z filmów amatorskich i etiud.

Lamy dzieciom

Lamy Dzieciom to cykl poświęcony naszym najmłodszym Widzom. To świetna okazja, aby po całym tygodniu nauki i pracy wspólnie spędzić czas. W tegorocznej edycji mamy kilka ciekawych propozycji dla dzieci z różnych grup wiekowych!

Nowe Kino Rumuńskie

W ostatnich latach kino rumuńskie zyskuje coraz większą popularność i uznanie, zdobywając nagrody i serca widzów na prestiżowych festiwalach na całym świecie. Utalentowani twórcy Nowej Fali z najwyższym kunsztem filmowym portretują dramaty rumuńskiego społeczeństwa oraz ludzkich jednostek, a także współczesną Rumunię – kraj przemian społecznych i ustrojowych. Cykl stanowi przegląd największych i najważniejszych dokonań kina fabularnego, dokumentalnego oraz animacji rumuńskiej ostatniego dziesięciolecia.