Czarnobyl

reż. Stakka Bo / USA, Wielka Brytania 2019 (pierwszy odcinek miniserialu)

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

Miniserial śledzi losy kilku postaci. Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgårdgra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora. Składający z pięciu odcinków miniserial opowiadający o największej w historii awarii reaktora atomowego, która miała miejsce 1986 roku na terenie należącej wówczas do Związku Radzieckiego Ukrainie.

Po seansie zapraszamy na spotkanie Fakty i mity o Czarnobylu

Od katastrofy w Czarnobylu minęło już 33 lata. Jakie były jej faktyczne przyczyny oraz skutki dla mieszkańców okolicy i nie tylko? Czy legendy i mity, jakie narosły przez ponad 30 lat po awarii reaktora mają swoje uzasadnienie w rzeczywistości? Jakie znaczenie oraz cele miała cenzura  i propaganda ZSRR, związane z nimi zatajanie informacji o wybuchu?

Porozmawiamy o tym z drem inż. Grzegorzem Jezierskim, fizykiem jądrowym, autorem książki Energia jądrowa wczoraj i dziś, kustoszem Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich oraz prof. Nikołajem Iwanowem, historykiem, specjalizującym się w historii ZSRR oraz Europy Środkowej i stosunkach polsko-rosyjskich, autor kilku książek w tej tematyce. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych zagadnieniem Czarnobyla do udziału w dyskusji!

pokaz festiwalowy:

8 października / 17:00

Studenckie Centrum Kultury

Wstęp wolny

Zobacz zwiastun: