Festiwale: MFFK ZUBROFFKA i Filmowe Podlasie Atakuje – KOBIETY z północnego-wschodu

blok filmów: ok. 87 min.

 

pokaz festiwalowy:

6 października / 16:00

Kino Meduza wstęp wolny
 
FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! REAKTYWACJA (FPA!R) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem swoista platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców można znaleźć poetów, dziennikarzy, studentów szkół artystycznych i filmowych, artystów plastyków i niezależnych filmowców, którzy mieszkają lub pochodzą z Podlasia – kręcą oni i one: fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w 2004 roku i śmiało można powiedzieć, że od tego czasu jej twórcza energia powędrowała w świat promując krótkometrażowe kino , Podlasie i ludzi stąd poprzez filmy oraz organizację pokazów i warsztatów. Koordynatorzy FPA!R wierzą, że filmy oraz charakterystyczna dla Wschodu dobra energia, potrafią zmieniać ludzi, kino, a nawet świat. Są też przekonani, że filmowe produkcje z Podlasia potrafią rozpalić emocje i skłonić widzów do refleksji. Podczas pierwszych edycji akcji większość autorów filmów było płci męskiej. Ostatnie lata to co raz większa dominacja kobiet. Przegląd FPA!R z roku 2017 to już 2/3 filmów w reżyserii kobiet. Reagując na przesympatyczne zaproszenie Festiwalu Opolskie Lamy oraz zmiany w światowej oraz podlaskiej kinematografii działający przy BOK w Białymstoku organizator akcji Filmowe Podlasie Atakuje oraz MFFK ŻUBROFFKA - dkf Gag, przygotował specjalną selekcję filmów krótkometrażowych autorstwa kobiet z północno - wschodniej Polski. Zapraszamy na seans i pozdrawiamy z Podlasia, krainy żubra, kreatywnych kobiet i filmu! filmowepodlasieatakuje.pl || facebook.com/filmowepodlasie Filmowe Podlasie Atakuje - KOBIETY z północnego-wschodu Zupa truskawkowa, reż. Sylwia Aleksandra Szkiłądź, , 5’45” Film o powrocie do domu z lat dzieciństwa, do wspomnień z życia mieszkańców miasteczka. Ten króciutki film jest hołdem dla miejsca, w którym spędziła dzieciństwo reżyserka – w Supraślu, na Podlasiu.
Raz dwa zero, reż. Anna Pawluczuk,  14’30” Justyna ma dziewięć lat i trenuje wyczynowo gimnastykę artystyczną. Okazuje się, że ten sport ma ogromny wpływ na całe jej życie.
Lepiej być nie może, reż. Ewa Radzewicz, 12’58” Film o urokach dojrzewania. Akcja dzieje się w latach 90., a bohaterkami są nastoletnie dziewczyny, przeżywające pierwsze zauroczenia i zawody miłosne na letnim obozie. Film ma formę wspomnienia – pocztówki z wakacji.
Pussy Chronicles, reż. Justyna Grzybowska, 4’25” Dialog dwóch dziewczyn o tym, jak to jest mieć penisa. Jenny spotyka się ze swoją dziewczyną Miri w kawiarni. Po tym, jak siadają przy stoliku, Jenny niespodziewanie dostaje na smartphona… zdjęcie penisa. To, oraz kelner bezwstydnie trzymający się za krocze sprawia, że zaczynają się zastanawiać: o co tak w ogóle z tymi penisami chodzi i co by zrobiły, gdyby je miały?
Umowa, reż. Ewa Smyk, 4’28” Osobista refleksja nad rodzinną pamięcią w formie poklatkowej animacji o aranżowaniu małżeństw we wschodniej części Polski w latach 50. i 60. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika dziadka autorki.
Czułość, reż. Emilia Zielonka, 24’54” Irka i Miłosz to para nastolatków, która na jedną noc zamyka się w pokoju hotelowym. Plan tej dwójki wydaje się doskonale opracowany, a ich działaniu towarzyszy jedna myśl – nasza miłość jest wyjątkowa i niezniszczalna. Ta noc spędzona w hotelu zmieni między nimi wszystko.
klip Miss God: Weź Swoją Więź, reż. Joanna Zubrycka, 4’44” Film powstał w oparciu o motyw tożsamości ludzi mieszkających na Podlasiu i stąd pochodzących. Bohaterami są białe niedźwiedzie z Białegostoku i czarna bojówka, które przeplatają się ze sobą niczym yin i yang – dwie pierwotne, przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie. Co się stanie, gdy zamienimy walkę na współistnienie, współpracę i współodpowiedzialność za tworzenie miejsca w którym żyjemy? Czym jest dla nas nasza Więź? W jakim jest stanie? Na ile jesteśmy świadomi, skąd pochodzimy i kto jeszcze stąd pochodził? Na ile nasza więź nas wzbogaca i na ile potrafimy z niej czerpać.
Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji, reż. Agnieszka Waszczeniuk, 7’5” Rysunkowy film animowany, traktujący m.in. o gwarze podlaskiej. Podlaska gwara jest jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych w Polsce. Jest wartością regionu, którą warto podkreślać i pielęgnować. Wyodrębnia Podlasian na tle całego kraju. Film ukazuje atmosferę tej części Polski w niekonwencjonalny sposób oraz przypomina, iż powinniśmy dbać o lokalne wartości, by móc zachować je żywymi. Film powstał w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białystok
 Debiut, reż. Katarzyna Kijek, 7’12” Nieudany scenariusz coraz bardziej zawłaszcza sobie autora, który nieoczekiwanie znajduje się w centrum kreowanych przez siebie wydarzeń. (Auto)ironiczna próba zmierzenia się z tzw. syndromem pierwszego filmu, czyli nieodpartą checią zawarcia w swojej debiutanckiej pracy wszystkich ważnych tre