Pancernik Potiomkin – film z muzyką na żywo

reż. S. Eisenstein / ZSRR 1925 / 75 min.

Jedyne takie wydarzenie ! Zapraszamy serdecznie na pokaz filmu Pancernik Potiomkin z muzyką na żywo przygotowaną przez fantastycznych muzyków specjalnie na 17. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy!

Na pancerniku jest rok 1905. Dwadzieścia lat później Sergiej Eisenstein dba o to, by widzowie filmu znów znaleźli się w centrum rewolucyjnych wydarzeń. Pokazuje im z bliska słynny bunt na pokładzie okrętu wojennego "Kniaź Potiomkin Tawriczeskij" i masakrę, którą pokładowa rebelia wywołała w odeskim porcie. Eisenstein obserwuje społeczeństwo tuż przed rewolucją. Czuje, że nadchodzi moment, w którym przeleje się szala goryczy. Patrzy na uciskanych i wypatruje wśród nich tych,, którzy są już gotowi walczyć.

Jako reżyser wydarzeń Eisenstein dokonuje jednak eksperymentu na świecie przedstawionym. Równolegle prowadzi narrację. Zestawia wiele prywatnych historii i wchodzi w świat pełen emocji i wewnętrznych napięć. Widzi umęczonych żeglarzy, którzy nie chcą jeść zarobaczonego mięsa. Nie dziwi go, że emocje na pokładzie sięgają zenitu i chwilę potem wybucha krwawy protest.

Film składający się z pięciu rozdziałów to jednak przede wszystkim opowieść o człowieku – o jego nadziejach, o jego konflikcie z systemem i o jego wierze w zmianę. Oszałamiające zdjęcia Eduarda Tissego pozwalają dostrzec w tłumie pojedyncze twarze. W filmie zrealizowanym na 20. rocznicę rewolucji można dostrzec kobiety niosące na rękach chore dzieci, słyszeć rozdzierający krzyk walczących i czuć zapach śmierci. Jego nowatorska forma pozwala miksować zachwyt z przerażeniem, a o wielkiej historii wciąż mówić z ludzkiej perspektywy.

pokaz festiwalowy:

8 października / 20:00

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki
wstęp wolny

ENDY YDEN (Andrzej Strzemżalski) to kompozytor, songwriter, producent i wokalista pochodzący z Wrocławia. Od lat tworzy muzykę filmową i teatralną. Współpracował m.in. z Teatrem Kochanowskiego w Opolu i Teatrem Polskim w Warszawie. Jest współzałożycielem Instytutu Filmów Dźwiękoszczelnych, zespołu muzyków tworzących improwizowane soundtracki do filmów niemych. Znany jest z długoletniej współpracy z reżyserem Bartoszem Kruhlikiem. Był frontmanem zespołu LOV, z którym wygrał program TV "Nowa Generacja" i wydał album "Minus Szum" (QL Music, 2009). Występował na kilku edycjach międzynarodowego festiwalu Eklektik Session z takimi artystami jak Eivind Aarset, Nils Petter Molvar i Arve Henriksen. Zadebiutował solo pod koniec 2014 roku, publikując na swoim Soundcloudzie piosenki, które spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i mediów. Jedna z nich „Are You A Wizard?” ukazała się na kompilacji „Młoda Polska 2” (Warner Music Poland, 2017). W grudniu 2017 roku we współpracy z Hanią Rani, Akademią MDP i wytwórnią NEXTPOP wypuścił utwór pt. „Biała Flaga”, będący nową wersją piosenki zespołu Republika. Występował m.in. na festiwalach: Spring Break, Waves Bratislava, Warsaw Music Week, Behind The Trees, WROsound. Jego debiutancki album zatytułowany GTFO! ukazał się 9 listopada 2018 r. pod szyldem niezależnego labelu Widno Muzyka. W lutym 2019 r. Za swój debiut otrzymał nominację do nagrody “WARTO” przyznawanej co roku przez Gazetę Wyborczą młodym, utalentowanym artystom.

Jakub Mitoraj

Gitarzysta, muzyk sesyjny, producent, kompozytor i aranżer. Od wielu lat czynnie działający na polskiej scenie muzycznej. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie na stałe współpracujący z Grubsonem. Współtwórca i współzałożyciel formacji Bipolar Bears, która ma na swoim koncie trzy albumy LP: Interpolar Link, Przestępstwa i Aina Makua. Formacja ta brała też udział w produkcji ostatniej płyty Justyny Steczkowskiej Anima. Współtwórca projektu Poprzytula, z którym wydał, nakładem Anteny Krzyku, album Pobudzik oraz EP z 2016 roku. Zespół zdobył nagrodę Trytona na festiwalu FAMA, był też uczestnikiem programu X-Factor w 2014 roku. Współzałożyciel projektu Zakuka inspirowanego melodiami Śląska Opolskiego, z którym pracuje obecnie nad nowym wydawnictwem. W latach 2017/2018 zaaranżował i wyprodukował dwie płyty Grzegorza Wilka dla Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel. Pracował także twórczo przy wielu produkcjach teatralnych. Występował na dwóch edycjach festiwalu Eklektik Session we Wrocławiu. Jako muzyk sesyjny brał udział w wielu nagraniach i przedsięwzięciach muzycznych.

Bartłomiej Pająk

Swoją perkusyjną przygodę rozpoczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie perkusji prof. Jacka Woty. Aktualnie kontynuuje naukę na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie dr hab. Dariusza Kaliszuka. Jest laureatem wielu konkursów perkusyjnych między innymi: w 2012 roku zdobył III nagrodę w konkursie „DrumFest” w Opolu w kategorii zestaw perkusyjny; w 2013 roku zdobył dwie I nagrody konkursu „DrumBattle” w Legnicy w kategorii zestaw perkusyjny oraz werbel; w 2015 roku zdobył I nagrodę w konkursie „Koncert Roku” dla najlepszego zespołu kameralnego wspólnie z kwartetem perkusyjnym. Na stałe współpracuje z zespołem Mesajah, Kamilem Bednarkiem, Gospel Life, All Sounds Allowed. W 2019 roku zagrał w Orkiestrze Męskiego Grania. Jest współzałożycielem pierwszej marszowej grupy perkusyjnej w Polsce –Beats Beasts.

Adam Bławicki

saksofonista, klarnecista, flecista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu im. Karola Lipińskiego w klasie saksofonu jazzowego dr Janusza Brycha. Był również studentem AM im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie saksofonu jazzowego jednego z najwybitniejszych muzyków w Polsce, dr Macieja Sikały. Wielokrotnie zapraszany do udziału w polsko-niemieckich warsztach młodzieżowych organizowanych przez miasta: Konin i Wolfentbuttel, gdzie miał okazje rozwijać swoje umiejętności jako side-man pod okiem wspaniałych profesorów: Bernarda Mergner oraz Wolf Kerchek. Na jednej z edycji warsztatów, orkiestra wykonywała autorski utwór saksofonisty - „W ferworze oczekiwań”. Saksofonista od wielu lat jest zapraszany na Jazz Camping „Kalatówki”, gdzie zbiera się co roku „śmietanka” polskich muzyków jazzowych.
Wielokrotny uczestnik i laureat festiwali jazzowych: Krokus Jazz Festiwal, Blue Note Jazz Competition, Jazz Nad Odrą, Sopot Jazz Festiwal. Miał okazję wystąpić przed The Jazz at Lincoln Center Orchestra, prowadzoną przez Wyntona Marsalisa, grając partię solową w utworze „Laura”. Muzyk współpracował w swojej karierze z wieloma muzykami i zespołami, a najważniejszymi byli: Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Jojo Meyer, & Nerve, EABS, Bartosz Pernal Orchestra, Raz Dwa Trzy, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Krystyna Prońko, Kayah, Organek, Kasia Stankiewicz, Marcelina, Grubson, Natalia Lubrano, Asteya Dec, L.u.c. & Rebel
Babel, Joka, Mesajah, Bisz, Mela Koteluk, Marika, Bovska, Abradab, Parnas Brass Band, Orkiestra Teatru Muzycznego Capitol, James Morton, Joao de Soussa