Honorowa Lama

Od 2008 roku podczas Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy przyznawana jest nagroda Honorowej Lamy. To specjalne wyróżnienie dla ludzi świata filmu organizatorzy wręczają za szeroko rozumiany całokształt twórczości.

Statuetka trafia do rąk osób szczególnie zasłużonych dla polskiej kinematografii – aktorów, reżyserów, operatorów, dokumentalistów, scenarzystów. Każdego roku, publiczność festiwalu ma okazję uczestniczyć w uroczystej gali wręczenia Honorowej Lamy, obejrzeć wybrany film, który laureat nagrody współtworzył, a także wziąć udział w spotkaniu autorskim z wyróżnionym gościem. 

 

Honorowa Lama jest rodzajem pamiątkowej rzeźby w kształcie lamy, znaku rozpoznawczego i „maskotki” festiwalu. Podczas trzeciej i czwartej edycji statuetka przedstawiała drewnianą lamę z szalikiem z taśmy filmowej.

Od tego czasu autorem statuetek (honorowej i pozostałych nagród dla młodych twórców), jest Ignacy Nowodworski, opolski artysta rzeźbiarz. Od piątej edycji imprezy Honorowa Lama wykonywana jest w całości z drewna dębowego, co również podnosi jej rangę i prestiż. Waży aż 4 kg i ma dość masywną podstawę!

Podczas 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy
Honorową Lamę otrzyma Arkadiusz Jakubik

polski muzyk, aktor, reżyser i scenarzysta związany zarówno z kinem, jak i teatrem. Urodzony 14 stycznia 1969 roku w Strzelcach Opolskich. Swoją przygodę z kinem rozpoczął, mając zaledwie 8 lat. Wystąpił wtedy w filmie „Okrągły tydzień” Tadeusza Kijańskiego, gdzie zagrał u boku Franciszka Pieczki. Niestety film przyniósł małoletniemu aktorowi niepożądany rozgłos w szkole i docinki ze strony kolegów. W efekcie młody Jakubik zaczął się jąkać, a do aktorstwa powrócił dopiero w liceum, angażując się w szkolne koło teatralne. Tam odkrył, że jego problemy z jąkaniem znikają na scenie i podjął decyzję o wstąpieniu do szkoły aktorskiej.

W 1992 roku ukończył Wydział Aktorski we Wrocławiu (filia PWST im. L. Solskiego w Krakowie). Zaledwie rok później debiutował na deskach Operetki Warszawskiej w musicalu „Piaf” Pam Gems reżyserowanym przez Jana Szurmieja. Z Operetką Warszawską był związany do 1994 roku. Później przez 3 lata występował w Teatrze Rampa. Niestety, ten okres w jego karierze nie obfitował w sukcesy, a sam aktor poważnie myślał o zmianie zawodu.

Przełomowym dla Jakubika okazało się wystąpienie w sitcomie „13 posterunek”. Choć serial pomógł aktorowi zdobyć rozgłos, to rola głupawego policjanta Rysia przykleiła mu łatkę „debila z Polsatu”. Jakubik pozbył się jej dopiero w 2005 roku, wcielając się w postać notariusza-alkoholika w „Weselu” Smarzowskiego. To właśnie w filmach tego reżysera Jakubik stworzył swoje najwybitniejsze kreacje, m.in.: policjanta-amanta w „Drogówce” (2013 r.), walczącego z nałogiem alkoholowym kierowcy w „Pod mocnym aniołem” (2014 r.), czy cynicznego i pełnego smutku Macieja Skiby w „Wołyniu” (2016 r.). Jednak za jedno z największych wyzwań w swojej karierze aktor uważa rolę księdza Andrzeja Kukuły w kontrowersyjnym obrazie „Kler” (2018 r.). Oprócz wybitnych i niezapomnianych kreacji pierwszoplanowych Jakubik wykreował też wiele genialnych postaci drugoplanowych (za co otrzymał kilka nagród i nominacji do Orła). Warto tu wymienić rolę ojca niepełnosprawnego chłopca w filmie „Chce się żyć” (2013 r.), dość nieudolnego trenera w „Najlepszym” (2017 r.), a także wrobionego w serię morderstw Wiesława Kalickiego w opartym na faktach filmie „Jestem mordercą” (2016 r.).

Jako reżyser Jakubik zadebiutował w 2010 roku „Prostą historią o miłości” według scenariusza Macieja Sobieszczańskiego. Film został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni w konkursie filmów niezależnych, a reżyser otrzymał Orła w kategorii „Odkrycie roku”. W 2016 roku na ekrany kin wszedł drugi film Jakubika: „Prosta historia o morderstwie”, w którym zaprezentował się nie tylko jako świadomy i ambitny reżyser, ale także scenarzysta.   

W 2008 roku z inicjatywy artysty powstał zespół rockowy Dr Misio, w skład którego wchodzą obecnie: Paweł Derentowicz, Mario Matysek, Radek Kupis, Jan Prościński. Sam Jakubik jest wokalistą, który słynie z bardzo dynamicznych występów. Dotychczas zespół wydał cztery albumy studyjne: „Młodzi” (2013 r.), „Pogo” (2014 r.), „Zmartwychwstaniemy” (2017 r.) i „Strach XXI wieku” (2020 r.). Jakubik realizuje się także jako muzyk solowy – w 2018 roku ukazał się jego debiutancki album „Szatan na Kabatach”.

Obecnie aktora można zobaczyć w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego „Wesele”, „Czarnej owcy” Aleksandra Pietrzaka, a także w dwóch serialach kryminalnych: „Klangor” oraz „Król”.