Honorowa Lama

Od 2008 roku podczas Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy przyznawana jest nagroda Honorowej Lamy. To specjalne wyróżnienie dla ludzi świata filmu organizatorzy wręczają za szeroko rozumiany całokształt twórczości.

Statuetka trafia do rąk osób szczególnie zasłużonych dla polskiej kinematografii – aktorów, reżyserów, operatorów, dokumentalistów, scenarzystów. Każdego roku, publiczność festiwalu ma okazję uczestniczyć w uroczystej gali wręczenia Honorowej Lamy, obejrzeć wybrany film, który laureat nagrody współtworzył, a także wziąć udział w spotkaniu autorskim z wyróżnionym gościem. 

 

Honorowa Lama jest rodzajem pamiątkowej rzeźby w kształcie lamy, znaku rozpoznawczego i „maskotki” festiwalu. Podczas trzeciej i czwartej edycji statuetka przedstawiała drewnianą lamę z szalikiem z taśmy filmowej.

Od tego czasu autorem statuetek (honorowej i pozostałych nagród dla młodych twórców), jest Ignacy Nowodworski, opolski artysta rzeźbiarz. Od piątej edycji imprezy Honorowa Lama wykonywana jest w całości z drewna dębowego, co również podnosi jej rangę i prestiż. Waży aż 4 kg i ma dość masywną podstawę!

Podczas 18. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy
Honorową Lamę otrzyma Agnieszka Holland

Agnieszka Holland polska reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa, reprezentantka nurtu zwanego kinem moralnego niepokoju, dama Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Księżnej Olgi III stopnia przyznawanego przez Prezydenta Ukrainy. Urodziła się 28 listopada 1948 w Warszawie. W 1971 roku ukończyła Szkołę Filmową w Pradze (FAMU). Po ukończeniu studiów wróciła do Polski, gdzie pracowała jako asystentka Krzysztofa Zanussiego przy realizacji filmu „Iluminacja”. Później była asystentką Stanisława Latałło przy pracy nad filmem „Listy naszych czytelników”. W 1975 roku zadebiutowała krótkometrażowym filmem telewizyjnym „Wieczór u Abdona”. Jednak po raz pierwszy uznanie krytyków zagranicznych przyniósł jej pełnometrażowy kameralny dramat „Aktorzy prowincjonalni” (1978). Natomiast pozycję reżyserki w Polsce ugruntował nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych film historyczny „Gorączka” (1980).

Po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce reżyserka pozostała na emigracji we Francji, a później RFN. W tym czasie we współpracy z Andrzejem Wajdą stworzyła scenariusze do „Dantona” (1982) oraz „Miłości w Niemczech” (1983). Nakręciła także film „Gorzkie żniwa”, który w 1985 roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. W 1988 reżyserka zrealizowała w koprodukcji amerykańsko-francuskiej film o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki – „Zabić księdza”, który nie został dobrze przyjęty przez krytykę. Inaczej było z kolejnym dziełem reżyserki – film „Europa, Europa” (1990) otrzymał nominację do Złotego Globu w kategorii „film obcojęzyczny” oraz do Oscara za scenariusz adaptowany.

W 1993 Holland wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie nakręciła: adaptację powieści Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”, „Całkowite zaćmienie” (1995) o toksycznym związku poetów Arthura Rimbaud i Paula Verlaine’a, adaptację powieści Henry’ego Jamesa „Plac Waszyngtona” (1997) oraz film „Trzeci cud” (1999) na podstawie powieści Richarda Vetere’a. W 2001 na zlecenie HBO zrealizowała „Strzał w serce” poświęcony sprawie Gary’ego Gilmore’a. W tym samym roku ukazał się również film „Julia wraca do domu”, który jednak nie zyskał w Polsce uznania.

W 2011 roku reżyserka nakręciła naturalistyczny film „W ciemności”. Historia lwowskiego kanalarza Leopolda Sochy, który w tunelach kanałów ukrywał uciekinierów z żydowskiego getta, zdobyła dziewięć statuetek na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (w tym Złote Lwy oraz nagrodę za reżyserię dla Holland) i spotkała się z pozytywnym odbiorem za granicą, stając się kolejnym filmem reżyserki nominowanym do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

W 2018 roku Holland była producentem wykonawczym oraz reżyserką dwóch pierwszych odcinków serialu Netfliksa „1983” ukazującego hipotetyczną ścieżkę rozwoju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po zamachu terrorystycznym w tytułowym roku. W 2019 Holland ukończyła prace nad filmem Obywatel Jones, który został nagrodzony m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (Złoty Lew za najlepszy film). Obecnie reżyserka promuje swój najnowszy film „Szarlatan”.