Konkurs Główny – blok III i IV

pokaz festiwalowy:

3 października 2021 / niedziela
16:00 + 18:00

Kino Meduza
wstęp wolny

16:00/ Kino Meduza

Blok 3 – 118 minut

D: „Rdza” reż. Rafał Małecki 29 min
Artystka z wiernym psem przemierza tereny poprzemysłowe w poszukiwaniu złomu, który wykorzystuje do swojej sztuki. W procesie spawania powstają niepokojące rzeźby zwierząt, androidów i dzieci dotkniętych wojną. Obsesyjną potrzebę tworzenia realizuje pomimo dokuczliwej choroby rąk. Gdy jakość powietrza w mieście pogarsza się, wraz z rodziną udaje się na wyspę, by w bliskim kontakcie z przyrodą przeczekać wiszącą w powietrzu katastrofę.

A: „Too late” reż. Kinga Syrek 16 min
„Too late” („Za późno”) to pierwszy animowany film opowiadający o tragicznym życiu Edie Sedgwick. Fabuła koncentruje się na skomplikowanej relacji dziewczyny z toksycznym ojcem, która doprowadza ją do szukania miłości tysiące mil od domu. Uciekając od złych wspomnień, Edie trafia do Fabryki Andy’ego Warhola i staje się „Supergwiazdą” jego undergroundowych filmów. „Too late” to hołd dla Edie Sedgwick w pięćdziesiątą rocznicę jej śmierci.

F: „Swoboda” reż. Joanna Różniak 14 min
W nieodległej, dystopijnej przyszłości obywatele buntują się przeciwko coraz bardziej opresyjnemu nacjonalistycznemu rządowi. Kuba, dwudziestoletni członek nielegalnej opozycyjnej grupy, zostaje aresztowany podczas ulicznego protestu. Kiedy staje się jasne, że jego bunt ma też wymiar osobisty, musi podjąć decyzję, która zmieni kształt jego przyszłości.

D: „Dad you’ve never had” reż. Dominika Łapka 29 min
Subtelnie opowiedziana historia o skomplikowanej relacji córki z ojcem. Córka wyrusza w podróż do ojca, który ją kiedyś odrzucił. Ojciec wpuszcza dziewczynę do swojego mieszkania, stara się odpowiedzieć na jej pytania, razem pochylają się nad listami, które przez lata do siebie pisali. Córka sprząta i porządkuje świat ojca oraz swoją relację z nim. Pomiędzy bohaterami dochodzi do niełatwej konfrontacji. To film o ogromnej tęsknocie za ojcem i o akceptacji, że ta tęsknota nigdy nie zostanie zaspokojona.

A: „Czarodzielnica” reż. Klaudia Ptasińska 4 min
Do domu położonego w środku lasu, wdziera się żywiołowa i dynamiczna natura. Wprowadzając do spokojnego wieczoru klimat niepokoju. Czy rodzinna tajemnica ujrzy światło księżyca?

F: „Szereg syczący” reż. Marcin Kluczykowski 26 min
Anna jest cenioną logopedką. Wiedzie ułożone, ciche życie ze swoim mężem. Pewnego dnia w jej gabinecie pojawia się pacjentka, która narusza rutynę jej codzienności.


18:00/ Kino Meduza

 Blok 4 – 123 minut

D: „Raisa” reż. Dorota Migas – Mazur 20 min 35 s
Historia Raisy, czeczeńskiej kobiety, która ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. To film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.

A: „Don’t lose her beauty” reż. Mateusz Błaszczyk 3 min
„Nie strać jej piękna” to nostalgiczna podróż, która daje szanse, by ocalić to, co w życiu najważniejsze. Nim minie stan beztroskiego snu, a czas wybije godzinę spóźnienia.

F: „Uległość” reż. Michał Ciechomski 26 min 50 s
Piotr poczciwy, ale pechowy wędkarz mieszkający na wyspie w byłej kolonii Polskiej. Wyławia on największą i najobrzydliwszą rybę na wielkim milenijnym konkursie wędkarskim. Jego życie od tej  chwili zaczyna zmieniać się na lepsze, a bohater zaczyna widzieć w niej zbawienny amulet. Niestety jednocześnie ryba sprowadza na świat apokaliptyczną zagładę. Piotr będzie musiała wybrać pomiędzy dobrem swoim własnym, a całej jego wyspiarskiej społeczności.

D: „W układzie niby zwyczajnym” reż. Mikołaj Piszczan 13 min
Zmontowany w całości z materiałów archiwalnych Szkoły Filmowej w Łodzi film ukazujący przekrój całego życia przeciętnego obywatela w czasach PRL.

A: „Psie pole” reż. Michalina Musialik 12 min
Zamknięte w mieszkaniu, wraz z rozkładającym się ciałem właścicielki, zwierzęta próbują przetrwać. W tej trudnej sytuacji jeden z psów odkrywa, że miłość do właścicielki jest mocniejsza niż zwierzęcy instynkt.

F: „Dzień matki” reż. Patryk Kaflowski 10 min
Samica lisa przemierza las w poszukiwaniu jedzenia. Gdy dochodzi do skraju lasu natrafia na osamotnione gospodarstwo, gdzie staje się świadkiem burzliwych wydarzeń z udziałem młodej kobiety oczekującej dziecka.

D: „Koncert balkonowy” reż. Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski 16 min
Tragikomiczny obraz polskiego społeczeństwa w dobie pierwszego lockdownu. Mieszkańcy pewnej kamienicy – każdy zamknięty w swoim mieszkaniu – przystosowują się do nowej sytuacji. Większość z nich zostaje w domach, a kontakt ze światem zewnętrznym dają im… balkon oraz wspólne podwórko. Izolacja i dystans gwałtownie ograniczyły liczbę kontaktów społecznych, ale dały możliwość obserwacji sąsiedzkiego życia. Wytworem tej podwórkowej kultury jest Koncert balkonowy – historia pewnej pary butów oraz jednego z najbardziej osobliwych wykonań piosenki „What a Wonderful World.”

A: „Zieleń” reż. Karolina Kajetanowicz 8 min
Przydrożna zieleń to ziemia niczyja. Powstała by ją mijać, nie żeby być w niej. Geometryczna i sztucznie wyznaczona, ale porośnięta dzikimi chwastami – należy do człowieka czy do natury? To samo tyczy się twojego Ciała. Ciągasz je za sobą przez wszystkie dni zamiast być w nim. Bądź nim. Stworzyłam ten film żeby twoje zmysły mogły odpocząć między prawdziwymi filmami. Żeby Twoje Ciało mogło się zdrzemnąć. Słodkich snów, drugie Ciało. Kocham cię

F: „Transmisja” reż. Jędrzej Michalak 26 min  
Gigi jest patoinfluencerką: transmituje do internetu swoje życie, które składa się głównie z pijackich imprez i buntowniczej poezji. Jedna z jej fanek, Ala, postanawia uratować idolkę przed jej największym nałogiem.