Pisklaki

reż. Lidia Duda, 2022, 84’

Dokumentalny komediodramat Lidii Dudy to intymna opowieść o potrzebie bliskości, przyjaźni i sile dotyku. Pełen delikatności i humoru film wyróżniony został czterema nagrodami podczas 19. edycji festiwalu Millenium Doc Against Gravity.

Jest ich trójka. Łączy ich niepełnosprawność, a różni – cała reszta. Charakterna i ekspresyjna Zosia żyje w świecie własnej fantazji i tylko nielicznym pozwala do niego przeniknąć. Oskar, nieśmiały i wrażliwy chętnie ucieka przed ludźmi do świata muzyki. Jest wreszcie trzeci z pisklaków – Kinga, rezolutna, twardo stąpająca po ziemi, tak zaradna i konkretna, że swoich artystycznie usposobionych przyjaciół traktuje z lekkim przymrużeniem oka. Wszyscy troje trafiają do ośrodka dla niewidomych w podwarszawskich Laskach, by tu uczyć się samodzielności. Siedmioletnie dzieci zamieszkują w internacie, daleko od rodziców, którzy dotąd byli ich oczami. Tak zaczyna się nowy rozdział życia tytułowych "pisklaków".

Lidia Duda towarzyszy im od pierwszego dnia w szkole. Pokazuje ich strach, niepewność, poczucie osamotnienia i rozpacz po wyjeździe rodziców. Ale z jej obserwacji szybko wyłania się właściwa opowieść: o ludzkiej potrzebie bliskości. Choć "Pisklaki" niemal w całości realizowane są na terenie szkoły, Dudy nie interesuje nauka i postępy czynione przez jej bohaterów. Kreśli intymne portrety trójki dzielnych dzieciaków, które na swój sposób radzą sobie z samotnością. Jej dokument ogląda się jak wyznanie wiary w człowieka jako istotę stworzoną do współodczuwania.

pokaz festiwalowy:

14.10 piątek / 18:00

Muzeum Polskiej Piosenki / wstęp wolny


Retrospektywa Honorowej Lamy

spotkanie z reżyserką na żywo

ZOBACZ ZWIASTUN: