Pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych:
06.10.2024 / niedziela / 16:00 - Kino Meduza
08.10.2024 / wtorek / 17:00 - Politechnika Opolska ul. Mikołajczyka
wstęp wolny
1. Asekuracja reż. Julian Tałandziewicz, 25 min.
Młody psychoterapeuta próbuje desperacko odzyskać kontrolę nad życiem po rozpadzie związku i pewnym niefortunnym zdarzeniu, które może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia jego obiecującej kariery.
2.Dzieci i ryby reż. Gracjanna Piechula, 14 min.
Zosia jest 13-letnią CODA-czką — slyszącym dzieckiem nieslyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udzial w swoich wymarzonych zawodach piywackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata. Posiadanie głosu staje się dla dziewczynki nie tylko przywilejem, ale również ciężarem.
3. Hercklekoty reż. Eliza Godlewska, Alan Ruczyński, 23 min.
Kuba to młody, prosty chłopak. Pracuje w stolarni, a każdą wolną chwilę poświęca samotnemu wychowaniu dwunastoletniej córki. Sposób bycia i powierzchowność kontrastują z jego charakterem i czułością wobec dziecka. Rodzina jest dla niego najważniejsza, dlatego ma wielką nadzieję, że uda mu się stworzyć dom z niedawno poznaną fryzjerką. Kuba ma jednak jedną poważną wadę – działa, zanim pomyśli. Jego porywczość doprowadza do nieszczęścia.
4. Herstory reż. Tomasz Stuleblak, 29 min.
Jesień 2020 roku. W Warszawie trwają protesty kobiet. 17-letnia Ola spędza wieczór w domu zajmując się siostrą oraz chorą babcią. Jej codzienne obowiązki przerywa nagle niepokojąca informacja odnośnie matki. Ola wyrusza w miasto, żeby dowiedzieć się prawdy, wierząc przy tym niezachwianie w kobiecą solidarność. Tymczasem atmosfera na ulicach miasta gęstnieje.
5. Jsme v tom spolu reż. Anna Wowra, 22 min.
Kolejny niszczący dzień w małym miasteczku. Viki, Sara i Kiki, nierozłączne przyjaciółki od dzieciństwa, spędzają wolne popołudnie jak każde inne. Wódka, papierosy, rozmowy o wszystkim i o niczym. Ale dynamika między nimi jest dziś inna, bardziej wybuchowa. Jedna z nich dostała się do kolejnej rundy castingu na modelkę, zwiększając swoje szanse na opuszczenie rodzinnego miasta, w którym marzenia i nadzieje nie istnieją. Co prawda przyjaciółki mogłyby ją wesprzeć, ale tylko wtedy, gdyby ich gniewny smutek i zazdrość nie były tak natarczywe... Bezlitosne, ale nie oceniające spojrzenie na dorastanie bez perspektyw na lepsze jutro.
6. Randka reż. Paweł Stroiński, 28 min.
Magda, młoda pracowniczka naukowa w spektrum autyzmu, postanawia wyjść ze swojej strefy komfortu i pójść na randkę z programistąFrankiem. Nadmiar bodźców i różnica między światem autystycznym i neurotypowym prowadzi do wielu niezręcznych sytuacji. Film podejmuje ważny temat niedostatecznej liczby diagnoz spektrum autyzmu u kobiet, wynikający ze stereotypowego postrzegania autyzmu przez specjalistów i społeczeństwo jako przypadłości niemal wyłącznie męskiej. Jak pokazuje przykład głównej bohaterki filmu, kobiecy autyzm potrafi przypominać zaburzenia lękowe lub fobię społeczną i ma własną, odrębną od męskiej specyfikę.
7. Wolna krowa reż. Marek Głuszczak, 30 min.
Tuż przed egzaminem dojrzałości Sara ucieka z domu, by bronić stada dzikich krów przed ubojem. Pełna obaw o przyszłość córki Alicja rusza za swoim dzieckiem. Z czystego, luksusowego domu trafia pod namiot w obozie ekologów. Podejmując kolejne, desperackie próby dotarcia do córki, Alicja nawiązuje niecodzienną więź z jedną z krów. Odkrywa przy tym, że Sara walczy nie tylko o wolność zwierząt, ale także o coś więcej. Z tą wiedzą Alicja będzie musiała podjąć najtrudniejszą decyzję w swoim w życiu.