Cykle filmowe

Kino: Miłość 

Jak co roku nasz festiwal ma tematyczny motyw przewodni. Po zeszłorocznej Młodości, w 2021 roku przyszedł czas na Miłość. Choć na ten temat powiedziano już w kinie wiele, wciąż nie powiedziano wystarczająco dużo. Miłość towarzyszy nam na każdym kroku, przybierając przy tym bardzo różne, niekiedy bardzo odmienne formy. Dlatego na tegorocznym festiwalu znajdziecie cały szereg rozmaitych ujęć tematu miłości – romantycznej, rodzinnej, namiętnej, a nawet obsesyjnej… Czym jest dziś Miłość? Odpowiedzi szukajcie w Opolu.

Konkurs Główny

W tym roku na Opolskich Lamach pokazujemy w jak znakomitej formie jest obecnie polskie kino. Do konkursu Nowego Polskie Kina wybraliśmy najciekawsze rodzime produkcje ostatnich lat. W sekcji zobaczycie historie ludzi mierzących się z najważniejszymi problemami współczesności (zarówno tej lokalnej, jak i uniwersalnej). Razem z nimi doświadczycie całego spektrum emocji – radości, smutku, wzruszeń, a także miłości, która jest naszym tegorocznym motywem przewodnim. 

Składające się na konkurs filmy układają się w swoisty przekrój ostatniego półtora roku w polskim kinie. Wybraliśmy obrazy nie tylko ważne, ale też atrakcyjne, posługujące się różnymi oryginalnymi stylistykami i autorskimi podejściami. Oprócz fabuł pokażemy wam też najciekawsze produkcje dokumentalne, uzupełniające naszą panoramę dzisiejszej Polski o spojrzenie non-fiction. Wszystkie tytułu łączy jedno – Polska. Nasz festiwal będzie swoistym oknem, przez które będzie można wyjrzeć i zobaczyć wiele oblicz współczesnej Polski – od szarych blokowisk, przez hipsterskie mieszkania, aż po kulisy influencerskich planów. 

Oprócz nowości jaką jest konkurs pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, tradycyjnie na Opolskich Lamach o laury konkursowe powalczą także etiudy studentów i absolwentów szkół filmowych. Opolski festiwal od lat daje młodym twórcom z całej Polski możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Dzięki setkom zgłoszeń filmów krótkometrażowych, jury festiwalu (złożone z organizatorów i zawodowych filmowców), może określić jakie tendencje powstają w polskim kinie. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach – fabuły, dokumentu i animacji. 

W osobnej sekcji pokażemy filmy amatorskie. W tym roku krótkie metraże, prezentujące wnikliwe spojrzenia na wycinki naszego świata w skali mikro, staną się kontrapunktem dla długich dzieł uznanych już twórców. W Opolu spotkają się więc różne pokolenia autorów i autorek. Swoje nagrody w konkursach pełnych metraży i etiud przyzna także publiczność.

Nowe Kino Skandynawskie

Skandynawia to od lat jeden z ulubionych kierunków filmowych Polaków. Na tegorocznej edycji festiwalu właśnie temu regionowi poświęcimy blok Panoramy Kina Światowego. W sekcji znalazły się filmy najnowsze, jak i te nieco starsze, prezentujące różnorodność kina skandynawskiego, zachwycającego zarówno techniczną maestrią, jak i bogactwem uczuć.

Przegląd pozwoli na poznanie kulturowej specyfiki, emocjonalnych rozterek i społecznych napięć, które tworzą współczesną tożsamość Ludzi Północy.

Retrospektywa Honorowej Lamy

Prezentacja wybranej twórczości laureata nagrody Honorowej Lamy, czyli specjalnej nagrody przyznawanej za całokształt twórczości wręczanej w ramach Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.  W tym roku jest nim Arkadiusz Jakubik

Seriale

To już fakt, że popularność i jakość seriali stale rośnie, a rozbudowana fabuła i ilość wątków tej formy filmowej przyciąga przed telewizory miliony zapalonych, często wręcz uzależnionych od nich widzów.
Publiczność opolskiej imprezy po drugi pierwszy podyskutuje o fenomenie filmów wieloodcinkowych. Pretekstem do tego będą projekcje na dużym ekranie Kina Meduza dwóch seriali Canal+  - Król i Klangor

Panorama Kina Światowego

Cykl, który jest swoistą podróżą dookoła świata – od kina skandynawskiego po azjatyckie prezentujemy przegląd najnowszych i najważniejszych produkcji kinematografii światowej z lat 2019-2021. Podczas prawdziwej uczty filmowej widzowie będą mogli zakosztować produkcji nagradzanych i docenianych na największych festiwalach filmowych.

Lamy dzieciom

Lamy Dzieciom to cykl poświęcony naszym najmłodszym Widzom. To świetna okazja, aby po całym tygodniu nauki i pracy wspólnie spędzić czas. W tegorocznej edycji mamy kilka ciekawych propozycji dla dzieci z różnych grup wiekowych!