Cykle filmowe

Konkurs Główny - pełny metraż (dokument / fabuła) #kino polskie

Do Konkursu Głównego Filmów Pełnometrażowych wybraliśmy najciekawsze rodzime produkcje ostatnich lat. W sekcji zobaczycie historie ludzi mierzących się z najważniejszymi problemami współczesności - portrety jednostek i społeczne panoramy. Za pośrednictwem filmów doświadczycie całego spektrum emocji – radości, smutku, wzruszeń, a także nadziei, która jest naszym tegorocznym motywem przewodnim. 

Składające się na konkurs filmy układają się w swoisty przekrój ostatnich miesięcy w polskim kinie. Wybraliśmy obrazy nie tylko ważne, ale też atrakcyjne, posługujące się różnymi oryginalnymi stylistykami i autorskimi podejściami. Oprócz fabuł pokażemy wam też najciekawsze produkcje dokumentalne, uzupełniające naszą panoramę dzisiejszej Polski o spojrzenie non-fiction. Wszystkie tytułu łączy jedno – Polska. Nasz festiwal będzie swoistym oknem, przez które będzie można wyjrzeć i zobaczyć wiele oblicz współczesnej Polski – od wsi, przez małe miasteczka aż po zakamarki stolicy.

Panorama Kina Światowego

Cykl, który jest swoistą podróżą dookoła świata – od kina skandynawskiego po azjatyckie prezentujemy przegląd najnowszych i najważniejszych produkcji kinematografii światowej z lat 2020-2022. Podczas prawdziwej uczty filmowej widzowie będą mogli zakosztować produkcji nagradzanych i docenianych na największych festiwalach filmowych.

Nowe Kino Włoskie

Co roku w ramach Opolskich Lam prezentujemy kinematografię wybranego kraju. W tym roku do Opola zawita współczesne kino włoskie. Pokażemy, że filmowa Italia to nie tylko ojczyzna nieśmiertelnych arcydzieł Felliniego czy Antonioniego, ale ciągle żywa i różnorodna kinematografia, nieustannie szukająca pulsu dnia dzisiejszego i zabierająca widzów w niezwykłe filmowe podróże pełne doznań. Będzie dramatycznie, komediowo i wzruszająco, gorzko i radośnie,  nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych. Kinowe oblicze Italii reprezentować będą filmy m.in. Marca Bellocchia, Alice Rohrwacher, Jonasa Carpignano czy Paola Costelli - nazwisk, które za kilkadziesiąt lat wymieniane będą jednym tchem z największymi klasykami przeszłości. 

Konkurs Główny - krótki metraż (dokument / fabuła / animacja) #kino polskie

Tradycyjnie na Opolskich Lamach o laury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych powalczą także etiudy studentów i absolwentów szkół filmowych. Opolski festiwal od lat daje młodym twórcom z całej Polski możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Dzięki setkom zgłoszeń filmów krótkometrażowych, jury festiwalu (złożone z organizatorów i zawodowych filmowców), może określić jakie tendencje powstają w polskim kinie. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach filmów krótkometrażowych– fabuły, dokumentu i animacji. 

W osobnym konkursie pokażemy filmy amatorskie. W tym roku krótkie metraże, prezentujące wnikliwe spojrzenia na wycinki naszego świata w skali mikro, staną się kontrapunktem dla długich dzieł uznanych już twórców. W Opolu spotkają się więc różne pokolenia autorów i autorek. Swoje nagrody w Konkursie Głównym etiud przyzna także publiczność.  

Retrospektywa Honorowej Lamy

Podczas 20. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy Honorową Lamę otrzyma Lidia Duda
Reżyserka i scenarzystka  filmów dokumentalnych. Autorka wielu znaczących  dokumentów. Czuła na sprawy społeczne. Ceniona za portrety psychologiczne filmowych bohaterów.  Zdobywczyni Grand Prix m.in. w  Chicago, Nowym Jorku, Huston, Istambule, Meksyku, Moskwie,, Banff,  Kantonie, Pradze.  Zdobywczyni Grand Press za „U nas w Pietraszach”. Dwukrotna laureatka Grand Prix Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowego, za filmy „Herkules”(2005) i „Uwikłani”(2012). 

Kino: Nadzieja

W tym roku Opolskie Lamy grają pod hasłem nadziei. Ten jakże ważny dziś element będzie powracał - w nie zawsze oczywistych formach - w filmach konkursowych oraz tych z sekcji towarzyszących. Przymując tegoroczny motyw przewodni chcieliśmy podkreślić rolę kina w kształowaniu codzienności, jego zdolność do inspiracji i podnoszenia morale. Doświadczamy tego regularnie, gdy filmy pomagają nam przetrwać różnego rodzaju kryzysy, a także poddać rzeczywistość refleksji, opowiedzieć o niej w sposób wielowymiarowy i wyciągać wnioski z nadzieją na lepsze jutro. Chcielibyśmy, żeby ten akcent wybrzmiał w przypadku każdego, nawet pozornie nieoptymistycznego filmu.

Wydarzenia towarzyszące

Filmowo, i około-filmowo! W tegorocznym programie - Matylda / Łukasiewicz, wystawa, spotkanie z twórcami i inne