Konkurs Główny Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Amatorskich 2024

Konkurs Główny to esencja i najważniejsza część Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Biorą w nim udział etiudy filmowe autorstwa studentów i absolwentów filmówek, a także studentów kierunków związanych z filmem.

Opolski festiwal od lat daje młodym twórcom z całej Polski możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Dzięki setkom zgłoszeń filmów krótkometrażowych, jury festiwalu (złożone z organizatorów i zawodowych filmowców), może określić jakie tendencje powstają w polskim kinie w dziedzinie animacji, dokumentu oraz fabuły.

Bardzo ważną częścią konkursu stały się filmy amatorskie. To dlatego od niedawna są one prezentowane w osobnej części - Konkursie Filmów Amatorskich.  Swoją twórczość prezentują tu co prawda jeszcze pasjonaci, bez dyplomów szkół filmowych. Często bywa tak, że prezentacja ich filmu szerszej publiczności i nagroda bądź wyróżnienie otrzymane właśnie na „Opolskich Lamach” jest wstępem do kariery i odkrywania wielkiego talentu.

Prezentacje wszystkich filmów podczas konkursu trwają kilka dni. Zarówno dla widzów, jak i twórców, udział w bezpłatnych pokazach jest szansą na inspirujące rozmowy, znakomitą rozrywkę i odkrywanie najnowszych trendów w polskiej kinematografii krótkometrażowej.

Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali finałowej. Nagrody Grand Prix i wyróżnienia za etiudy filmowe zostaną przyznane w trzech kategoriach: dokument, fabuła i animacja. Natomiast w Konkursie Filmów Amatorskich, osobne jury, przyzna jedną nagrodę Grand Prix i wyróżnienia. 

Swoją nagrodę przyznaje również publiczność, która będzie wybierała zarówno z filmów amatorskich i etiud.

KONKURS GŁÓWNY 
 FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
OFICJALNA SELEKCJA 2024

#FABUŁA


Asekuracja reż. Julian Tałandziewicz

Młody psychoterapeuta próbuje desperacko odzyskać kontrolę nad życiem po rozpadzie związku i pewnym niefortunnym zdarzeniu, które może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia jego obiecującej kariery.

Dom lalki reż. Magda Matwijow

Natalia i Malina wiodą zupełnie różne życie. Malina jest poszukującą swojej drogi, zbuntowaną dziewczyną, która do końca nie wie, czego chce. Natalia to znana aktorka, ustatkowana żona i matka mieszkająca w ekskluzywnym apartamentowcu. Gdy kolejny raz Malina szuka wsparcia u siostry, ku jej zdziwieniu nie otrzymuje go. Spędzając z nią kilka godzin odkrywa natomiast, że w życiu Natalii jest wiele tajemnic.

Dzieci i ryby reż. Gracjanna Piechula

Zosia jest 13-letnią CODA-czką — slyszącym dzieckiem nieslyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udzial w swoich wymarzonych zawodach piywackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata. Posiadanie głosu staje się dla dziewczynki nie tylko przywilejem, ale również ciężarem.

Gorzko reż. Marcin Kluczykowski

Trwa próba chóru. Wśród solistów Karol i Henryk. Jak większość śpiewających, mężczyźni prowadzą dość spokojne życie seniorów. Są dojrzałą parą z wieloletnim stażem, jednak poza ścianami ich mieszkania nikt o tym nie wie. Pewnego dnia otrzymują zaproszenie, które zachwieje ich skrupulatnie ukrywaną codziennością.

Hercklekoty reż. Iza Godlewska

Kuba to młody, prosty chłopak. Pracuje w stolarni, a każdą wolną chwilę poświęca samotnemu wychowaniu dwunastoletniej córki. Sposób bycia i powierzchowność kontrastują z jego charakterem i czułością wobec dziecka. Rodzina jest dla niego najważniejsza, dlatego ma wielką nadzieję, że uda mu się stworzyć dom z niedawno poznaną fryzjerką. Kuba ma jednak jedną poważną wadę – działa, zanim pomyśli. Jego porywczość doprowadza do nieszczęścia.

Herstory reż. Tomasz Stuleblak

Jesień 2020 roku. W Warszawie trwają protesty kobiet. 17-letnia Ola spędza wieczór w domu zajmując się  siostrą oraz chorą babcią. Jej codzienne obowiązki przerywa nagle niepokojąca informacja odnośnie matki. Ola wyrusza w miasto, żeby dowiedzieć się prawdy, wierząc przy tym niezachwianie w kobiecą solidarność. Tymczasem atmosfera na ulicach miasta gęstnieje.

Jsme v tom spolu reż. Anna Wowra

Kolejny niszczący dzień w małym miasteczku. Viki, Sara i Kiki, nierozłączne przyjaciółki od dzieciństwa, spędzają wolne popołudnie jak każde inne. Wódka, papierosy, rozmowy o wszystkim i o niczym. Ale dynamika między nimi jest dziś inna, bardziej wybuchowa. Jedna z nich dostała się do kolejnej rundy castingu na modelkę, zwiększając swoje szanse na opuszczenie rodzinnego miasta, w którym marzenia i nadzieje nie istnieją. Co prawda przyjaciółki mogłyby ją wesprzeć, ale tylko wtedy, gdyby ich gniewny smutek i zazdrość nie były tak natarczywe... Bezlitosne, ale nie oceniające spojrzenie na dorastanie bez perspektyw na lepsze jutro.


Lament No 1 reż. Jakub Jakubik

W muzyce poważnej twórcy swój pierwszy utwór oznaczali „No.1”. „Lament No.1” to zamknięty w ciasnym mieszkaniu film o pierwszym zderzeniu młodego człowieka ze śmiercią. Gdy umiera matka, Jan nie potrafi po niej płakać. W mieszkaniu zmarłej zjawia się reszta rodziny, będąca w konflikcie z Janem. Pomimo trudnych okoliczności młody chłopak musi stanąć na wysokości zadania i godnie pożegnać matkę. Minimalistyczny, skromny obraz relacji rodzinnych wystawionych na próbę, umiejscowiony w chłodnej Europie Wschodniej.

Mandala reż. Mikołaj Janik

Łucja robi, co może, aby przywrócić swojego syna do zdrowia i zmyć z siebie winę za wydarzenia z przeszłości. Im bardziej się stara, tym cieńsze stają się granice między macierzyństwem i przemocą oraz jawą i sennym koszmarem.

Oni reż. Tomasz Wolentarski

Co może pchnąć do ostatecznych decyzji? Rezygnacja, niewyobrażalna pustka, a może nuda? On i Ona. Bliscy, a jednocześnie odlegli. Romeo i Julia straconego pokolenia. Chcą poczuć życie. Chcą być blisko siebie. Ale czy jeszcze potrafią? Podróż, w którą razem wyruszą, zmieni bieg ich życia.

Pilotka reż. Katarzyna Bojkowska

Klara, początkująca pilotka wycieczek, pod wpływem impulsu wprowadza do autokaru, którym podróżuje wycieczka niewidomych, uchodźcę, aby pomóc mu dostać się do Niemiec. Po odkryciu go przez dyrektora wycieczki, opiekunowie szukają sposobu na pozbycie się mężczyzny tak, aby nikt się o nim nie dowiedział. Jedyną osobą, która staje w jego obronie, jest Klara. Musi zmierzyć się z agresją, uprzedzeniami i strachem, który wywołuje w uczestnikach obcy.

Radość życia reż. Szymon Waćkowski

Marta i Łukasz, młode małżeństwo z dwójką dzieci, planują spędzić weekend w wielkim parku rozrywki, w ramach wykupionego pakietu „Radość życia”. Na miejscu bohaterka odkrywa, że jej mąż próbował popełnić samobójstwo w pokoju hotelowym. Mężczyzna przekonuje ją, by nie zmieniali planów i do końca dnia udawali przed dziećmi, że nic się nie stało. Marta, choć zgadza się, przez cały dzień przeprowadza własne śledztwo, by dowiedzieć się co skłoniło jej męża do tak dramatycznego kroku.

Randka reż. Paweł Stroiński

Magda, młoda pracowniczka naukowa w spektrum autyzmu, postanawia wyjść ze swojej strefy komfortu i pójść na randkę z programistąFrankiem. Nadmiar bodźców i różnica między światem autystycznym i neurotypowym prowadzi do wielu niezręcznych sytuacji. Film podejmuje ważny temat niedostatecznej liczby diagnoz spektrum autyzmu u kobiet, wynikający ze stereotypowego postrzegania autyzmu przez specjalistów i społeczeństwo jako przypadłości niemal wyłącznie męskiej. Jak pokazuje przykład głównej bohaterki filmu, kobiecy autyzm potrafi przypominać zaburzenia lękowe lub fobię społeczną i ma własną, odrębną od męskiej specyfikę.

Wolna krowa reż. Marek Głuszczak

Tuż przed egzaminem dojrzałości Sara ucieka z domu, by bronić stada dzikich krów przed ubojem. Pełna obaw o przyszłość córki Alicja rusza za swoim dzieckiem. Z czystego, luksusowego domu trafia pod namiot w obozie ekologów. Podejmując kolejne, desperackie próby dotarcia do córki, Alicja nawiązuje niecodzienną więź z jedną z krów. Odkrywa przy tym, że Sara walczy nie tylko o wolność zwierząt, ale także o coś więcej. Z tą wiedzą Alicja będzie musiała podjąć najtrudniejszą decyzję w swoim w życiu.

#DOKUMENTY
Czyste niebo reż. Marcin Kundera

Wowa i Roma spędzają ostatnie dni wakacji w rodzinnym mieście. Wybuchy, syreny alarmowe i wojsko na ulicach rzucają cień na ich rzeczywistość. Dzieciństwo jednak wydarza się niezależnie od wojny. 

Echo reż. Emi Buchwald

Dwoje nastolatków, Ania i Bartek, chcą pozbyć się swojego największego wroga - jąkania. Wewnętrzny potwór sprawia, że czują się wyobcowani i nie mogą normalnie funkcjonować w świecie. Podczas terapii jąkania mierzą się z poczuciem winy i niższości, jakie potwór w nich wywołuje. Starają się go poznać i okiełznać. Oraz polubić siebie i przestać się bać.

Faustyna reż. Natalia Dutkiewicz

Faustyna ma 22 lata i pragnie usłyszeć swój głos. Czy praca seksualna i teatr mogą jej w tym pomóc?

Mama wraca reż. Mikołaj Janik

Czy da się podróżować w miejscu? Czy da się zastąpić himalajskie przestrzenie beskidzkimi pagórkami? Odkąd na świat przyszła Wiktoria - chora na dziecięce porażenie mózgowe, jej mama Weronika mierzy się z tymi pytaniami, próbując odnaleźć dawne pasje w nowym życiu z córką. 

Moja siostra reż. Mariusz Rusiński

Zuzia, uzdolniona artystycznie i bardzo wrażliwa nastolatka, zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Jej brat, reżyser filmu, postanawia bliżej przyjrzeć się rodzinie, by zrozumieć, co właściwie mogło doprowadzić do tej sytuacji. Nie jest to jedynie opowieść o wychodzeniu z nałogu, lecz także o tym, jak wielki wpływ mają relacje w rodzinie na konkretne decyzje jej członków. Reżyser kieruje obiektyw kamery na swoich najbliższych w najbardziej intymnych chwilach i próbuje wychwycić punkty zapalne oraz źródła konfliktów i braku wzajemnego zrozumienia.

Połączenia reż. Min-Wei Chiang

Centrum numeru alarmowego 112 jest każdego dnia zasypywane telefonami. Operatorzy próbują stawiać czoła rozmaitym problemom, nachodzącym zarówno wraz z licznymi połączeniami, jak i napięciom w środowisku pracy. Starają się przy tym zachować dystans i radzić sobie z własnymi emocjami.

Starsza pani szuka reż. Maria Wider

Krystyna ma 72 lata i nigdy nie doświadczyła prawdziwej miłości. By to odmienić, zapisuje się do biura matrymonialnego. Kolejne randki przynoszą jedynie rozczarowanie, a kontakt ze starzejącymi się mężczyznami uświadamia kobiecie, że związek może wcale nie być tym, czego brakuje jej do szczęścia.

Zadłużeni reż. Andrzej Danis

Jako gest solidarności z matką, syn postanawia zainscenizować scenę filmową, w której wygrywa ona rozprawę sądową o alimenty. W trakcie pracy poznaje ludzi, którzy również zostali pokrzywdzeni przez niepłacących rodziców. Hybrydowy dokument o bolesnych historiach rodzinnych.

#ANIMACJA


49385 reż. Helena Stańczyk

Wojna to nie tylko wielkie bitwy, ale przede wszystkim małe, codzienne potyczki milionów dotkniętych nią ludzi. Babcia Zosia wie to z pierwszej ręki. Z niezwykłym dystansem i poczuciem humoru opowiada o trudnościach wojennej i obozowej rzeczywistości, których doświadczyła jako młoda dziewczyna. Film poza nakreśleniem historii, przedstawia przede wszystkim niezwykłą osobę o wyjątkowym charakterze, jaką jest babcia Zosia. W animacji użyto nagrań głosowych zarejestrowanych podczas rodzinnego spotkania autorki filmu.

Bajka o początku reż. Karolina Gołębiowska

To opowieść dla ludzi w każdym wieku, która wydarzyła się kilkadziesiąt milionów lat temu, kiedy Ziemię zamieszkiwały dinozaury. Głównym bohaterem filmu jest Rex, osobnik o wyjątkowo krótkich rączkach. Nie jest ani przystojny, ani wysportowany, a co więcej - nie posiada żadnych talentów. Jego największy problem stanowią krótkie ramiona, będące obiektem nieustannych kpin, porażek i poczucia odrzucenia. Pewnego dnia REX postanawia zrobić sweter na drutach. Ku swemu zaskoczeniu odkrywa, że jego rączki świetnie sprawdzają się w nowym hobby. Wygląda na to, że REX znalazł swoje przeznaczenie. Czy aby na pewno?

Legion reż. Kamil Wójcik

Polskie lata '90 to trudny okres dla ośmiolatka. Ciemne szkolne korytarze, ponure blokowiska. Szarość. Rozpacz. Wyjściem wydaje się ucieczka do kolorowego wirtualnego świata gier komputerowych. Ale katecheta tego nie pochwala. Gry są złe- zniszczą cię! Tak mawia. Gry są kłamstwem. Niebezpieczeństwem. W grach czyha diabeł. Nie można im ufać. Nie można nikomu ufać. Tym bardziej zamaskowanej postaci z bandażami na twarzy.

Meduzy reż. Ola Szmida

Gdzieś na Zachodzie, w głośnym i ruchliwym mieście obwieszonym reklamami, dwie milczące kobiety napadają na bank. Nie okazując żadnych emocji zdobywają pieniądze i umykają policjantom. Tym wydarzeniom przyglądają się uśmiechnięte i seksowne kobiety z wszechobecnych bilbordów. Gdy zapadnie noc, bohaterki rozpoczynają marsz, do którego dołączają kolejne kobiety.

Moja mama reż. Agnieszka Popińska

To jest film o mojej mamie… a raczej o tym, co chciałbym jej powiedzieć. Krótkie, żartobliwe historie o kłótniach, dorastaniu i relacji matki z córką.

Nabu reż. Joanna Rusinek

Nabu jest dziewczynką uciekającą z ogarniętego pożogą kraju. Uchodźcą – takim, jakich tysiące wędruje dziś do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom.

Portret Konia reż. Witold Giersz

Malarskie impresje na temat sylwetki konia, jego sprężystych ruchów, kształtu głowy, walki ogierów. Oprócz autorskiej animacji reżyser przedstawia studia nad koniem Leonarda da Vinci, rysunki Pabla Picassa, Saula Steinberga i innych, ale także postacie mitologiczne, jak centaur i pegaz. Pokazuje również, jak malowali konie artyści japońscy, chińscy oraz artyści paleolitu.

Rzeźnia. Dzień otwarty reż. Natalia Zelner

Czy powinniśmy akceptować zabijanie w celu zdobywania pożywienia, przyjemności jedzenia, tradycji? Animacja przypomina - mięso to mięśnie zwierząt. Czy ktoś, przygotowując mięsny posiłek, zastanawia się nad życiem tego zwierzęcia, sposobem w jaki wycięto mu żebra? Film został stworzony z rysunków wykonanych ręcznie przy użyciu kredek, tuszu oraz farb. Zastosowany został kontrast, widoczny w technice rysowania oraz w żywych kolorach, które stoją w opozycji do brutalnego tematu.

Rysa reż. Jakub Krzyszpin

Opowieść o relacji pełnej silnych emocji ojca i syna, która prowadzi do zaskakujących wydarzeń.

The Grand Mother reż. Julia Hazuka

Wartości rodzinne są najcenniejszym darem, dlatego Wielka Pajęczyca tworzy pierwszego mężczyznę i uczy go sensu życia, który pomoże mu zbudować własną rodzinę.

Wielki mały gigant reż. Jakub Dolny

Adaptacja Irlandzkiej legendy o Groblii olbrzyma.  Finn McCool od lat przekrzykuje się ze swoim Szkockim rywalem o to, który z nich jest największym gigantem. Poirytowany ciągłymi sprzeczkami, Finn przekracza morze by zmierzyć się z wrogim olbrzymem. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, z pomocą przychodzi żona Finna - Ooanagh.

Własna prawda reż. Agnieszka Kruczek

W 1981 roku wyjechaliśmy z Polski na krótką wizytę do Niemiec. Moja babcia była zdesperowana, powiedziała, że ​​już nigdy nas nie zobaczy. I rzeczywiście, z powodu nieprzewidzianych wydarzeń zostaliśmy znacznie dłużej, niż myśleliśmy. Ale w końcu mogliśmy wracać do Polski na święta… To opowieść o rozdartych rodzinach, tęsknocie i samotności. I jak czasami jesteśmy pozostawieni własnemu losowi.

Ziemniaki reż. Marcin Podolec

Narysowana drżącą kreską opowieść o międzypokoleniowej relacji. Czasami warto odpuścić — sobie i innym. Nowa animacja Marcina Podolca, autora „Dokumentu".

Zima reż. Tomasz Popakuł

Rośnie powoli jak sopel lodu, lecz pewnego dnia spada i rozbija się. Anka kocha koty. I Jezusa. W zimowej ciszy laguna zamarza, a niewypowiedziane pojawia się jak pęknięcie na lodzie. Mozaikowy portret małej wioski rybackiej, w której człowiek z człowiekiem, człowiek ze zwierzęciem, zwierzę ze zwierzęciem współzależą w delikatnej równowadze ciepłej, czułej troski i zimnego, emocjonalnego okrucieństwa. Niesamowita opowieść o samotności i społeczności w duchu realizmu magicznego..

Pokazy konkursowe Filmów Krótkometrażowych

Wstęp wolny

Konkurs Filmów Krótkometrażowych - Konkurs Blok Fabuła I

05 października / sobota  / 16:00 - Kino Meduza
07 października / poniedziałek  / 17:00 - Politechnika Opolska ul. Mikołajczyka


1. Dom lalki
reż. Magda Matwijow, 30 min.
2. Gorzko reż. Marcin Kluczykowski, 28 min.
3. Lament no. 1, reż. Jakub Jakubik, 27 min.
4. Mandala reż. Mikołaj Janik, 25 min.
5. ONI reż. Tomasz Wolentarski, 14 min.
6. Pilotka reż. Katarzyna Bojkowska, 14’03 min.
7. Radość życia reż. Szymon Waćkowski, 29 min.
Czas: 167 min 3 s

Konkurs Filmów Krótkometrażowych - Konkurs Blok Fabuła II

06 października / niedziela / 16:00 - Kino Meduza
08 października / wtorek  / 17:00 - Politechnika Opolska ul. Mikołajczyka

1. Asekuracja reż. Julian Tałandziewicz, 25 min.
2.Dzieci i ryby reż. Gracjanna Piechula, 14 min.
3. Hercklekoty reż. Eliza Godlewska, Alan Ruczyński, 23 min.
4. Herstory reż. Tomasz Stuleblak, 29 min.
5. Jsme v tom spolu reż. Anna Wowra, 22 min.
6. Randka reż. Paweł Stroiński, 28 min.
7. Wolna krowa reż. Marek Głuszczak, 30 min.

Czas: 171 min

Konkurs Filmów Krótkometrażowych - Konkurs Blok Dokument

07 października / poniedziałek  / 16:00 - Kino Meduza
09 października / środa / 17:00 - Politechnika Opolska ul. Mikołajczyka

1. Czyste niebo reż. Marcin Kundera, 22 min.
2. Echo reż. Emi Buchwald, 30 min.
3. Faustyna reż. Natalia Dutkiewicz, 22 min.
4. Mama wraca reż. Mikołaj Janik, 21 min.
5. Moja siostra reż. Mariusz Rusiński, 30 min.
6. Połączenia reż. Min-Wei Chiang, 17 min.
7. Starsza Pani szuka reż. Maria Wider, 24 min.
8. Zadłużeni reż. Andrzej Danis, 23 min.

Czas: 189 min

Konkurs Filmów Krótkometrażowych - Konkurs Blok Animacja

08 października / wtorek / 18:00 - Kino Meduza
10 października / środa / 17:00 - Politechnika Opolska ul. Mikołajczyka


1. 49385,
reż. Helena Stańczyk, 8 min.
2. Bajka o początku, reż. Karolina Gołębiowska, 9’04 min.
3. Legion, reż. Kamil Wójcik i Cat Kaczmarek, 5 min.
4. Meduzy, reż. Ola Szmida, 8 min.
5. Moja mama, reż. Agnieszka Popińska, 13 min.
6. Nabu, reż. Joanna Rusinek, 5 min.
7. Portret konia, reż. Witold Giersz, 6 min.
8. Rysa, reż. Jakub Krzyszpin, xx min.
9. Rzeźnia. Dzień otwarty, reż. Natalia Zelner, 3 min.
10. The Grandmother, reż. Julia Hazuka, 10 min.
11. Wielki mały gigant, reż. Jakub Dolny, 8 min.
12. Własna prawda, reż. Agnieszka Kruczek, 10 min.
13. Ziemniaki, reż. Marcin Podolec, 4 min.
14. Zima, reż. Tomek Popakuł, 26 min.  

Czas: 115 min 4 s 

KONKURS FILMÓW
AMATORSKICH
OFICJALNA SELEKCJA 2024

Antyfutbol reż. Dominik Cywiński

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Zakończenie tego ostatniego śledzą dziadek, ojciec oraz kuzyn – przedstawiciele trzech pokoleń kibiców reprezentacji Polski w piłkę nożną. Każdy przeżywa porażkę drużyny narodowej na swój sposób. Dziadek zatapia się we wspomnieniach, ojciec wyładowuje skumulowaną frustrację werbalnie. Sytuacja eskaluje, gdy do pomieszczenia wchodzi syn – przedstawiciel kolejnego, najmłodszego pokolenia. Pod pachą trzyma piłkę.

Boginia Funga reż. Olga Michaluk

To abstrakcyjna opowieść o królestwie grzybów. Tytułowa bogini jest zmiennokształtnym bóstwem o niepojętej mocy. Dzieło jej poświęcone składa się z animacji wykonanych na bazie rysunków z cyklu kilkuset prac oraz muzyki elektronicznej zrealizowanej na podstawie nagrań z dźwięków brzucha artystki. To próba pogodzenia się z jednostkową bezsilnością wobec ogólnoświatowej katastrofy ekologicznej. To film o końcu świata, który staje się początkiem. 

Krótki film o bajkach reż. Tomasz Łowicki

Scenariusz filmu powstał podczas nocnych zmian w hotelu gdzie latem 2024 roku pracowałem jako recepcjonista. Miałem zrobić inny film. Ten jest o tym, że przez pół roku mi się nie chciało. Co jest prawdą, a film, w swoim zamyśle stanowi studium fenomenu niemocy twórczej.

Love reż. Kamil Bukłaha

"Love" to urocza opowieść o gumowej piłce, która niespodziewanie wypada z plecaka i rozpoczyna pełną przygód podróż przez malowniczy Wrocław. Piłka, zdeterminowana by wrócić do domu, w którym czuje się kochana, napotyka na swojej drodze różne niebezpieczeństwa. To historia o odwadze, tęsknocie i sile, jaką daje miłość do swojego miejsca na świecie.

Marzyciel reż. Piotr Kazimierczak

Prosta historia rybaka - opowieść o nadmiernej ambicji i niewykorzystanych szansach.

Niebieski sen Marca Chagalla, reżyser zbiorowy, pracownia „Piksel”

Film „Niebieski sen Marca Chagalla” został zainspirowany twórczością niezwykłego malarza Marca Chagalla i przenosi nas w nierealną krainę marzeń i wspomnień artysty z dzieciństwa, z niepowtarzalną atmosferą żydowskiego miasteczka. Animacja jest także pełna uroków Paryża i magii cyrku, którym fascynował się malarz. Przygody postaci i zwierząt z obrazów Chagalla tworzą filmową opowieść o zaczarowanym świecie, gdzie nie ma nie ma grawitacji i czas płynie innym rytmem.

Nieidealni reż. Kamil Śleszyński

 

"Nieidealni" to opowieść o osobach z dysfunkcjami wzroku, które swoje miejsce odnalazły w teatrze.

Plac Wolności 4 reż. Kacper Wiącek

,,Plac Wolności 4" to zrealizowana w jednym kadrze etiuda filmowa. Opowiada historię młodego małżeństwa, które w latach siedemdziesiątych wprowadza się do nowo otrzymanego mieszkania. Zycie dwójki ludzi opowiedziane z perspektywy ich mieszkania Miejsce pamięci, czy pamięć miejsca?

 

Śmiertelna Pomyłka reż. Dariusz Henka

Śmierć przychodzi po młodego chłopaka - Andrzeja. Okazuje się jednak, że doszło do tragicznej w skutkach pomyłki. Śmierć próbuje odkręcić całą sytuację i odesłać chłopaka z powrotem do świata żywych, jednak Andrzej chce wykorzystać okazję i dostać się do nieba, twierdząc że życie na Ziemi jest beznadziejne. Zaskoczona Śmierć, rzadko słysząc takie słowa od osób, po które przychodzi, postanawia zrozumieć, co skłania młodego człowieka, mającego przed sobą całe życie, do takiego wniosku. Dochodzi do dyskusji, która przyjmuje nieoczekiwany obrót. Jedno jest pewne – Andrzej nie tak wyobrażał sobie spotkanie ze Śmiercią.

TAK-NIE reż. Wojciech Retz

Ktoś pisze tekst, inny ktoś stwierdza, że z tego mogłaby być niezła piosenka. Postanawiają założyć zespół i zagrać koncert pomimo to, że nie umieją grać i nie mają instrumentów... W filmie zagrały osoby z niepełnosprawnościami - uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Morzewie. Całość została zarejestrowana telefonem.

Zatrzymanie świata w kadrze reż. Adam Sikora

Film przedstawia Tomasza Sczansnego, który ma bardzo nietypową, a zarazem bardzo trudną pasję, jaką jest fotografia przyrodnicza. Wymagająca często ogromnego poświęcenia, ucząca pokory ale dająca ogromną satysfakcję jeśli uda się sfotografować wymarzony kadr. Film przedstawia w skrócie jak realizowane są „od kuchni” takie fotografie, gdzie priorytetem jest dobro i spokój zwierząt, które chcemy sfotografować.

Zwykły czwartek reż. Izabela Wójtowicz, Jakub Ciosiński

Czekając na przystanku, Natalia spotyka dawną znajomą – ich rozmowa daje nowe światło na przeszłe zdarzenia. Mimo naiwnie optymistycznej potrzeby sprawiedliwości i dążenia do tego, aby inni zrozumieli nasz punkt, sami możemy go zmienić. Czy znajdziemy swoje odbicie zarówno w Natalii jak i drugiej rozmówczyni? Czy nasze ego pozwoli nam zaakceptować pewne fakty albo wziąć za nie odpowiedzialność, a może wciąż będziemy czekać na nasz tramwaj?

Pokazy konkursowe Filmów Amatorskich

Wstęp wolny


04 października 2024 / piątek / 18:00, Kino Meduza

09 października 2024 / środa / 18:00, Kino Meduza
10 października / czwartek / 17:00, Politechnika Opolska, ul. Mikołajczyka