Honorowa Lama

Od 2008 roku podczas Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy przyznawana jest nagroda Honorowej Lamy. To specjalne wyróżnienie dla ludzi świata filmu organizatorzy wręczają za szeroko rozumiany całokształt twórczości.

Statuetka trafia do rąk osób szczególnie zasłużonych dla polskiej kinematografii – aktorów, reżyserów, operatorów, dokumentalistów, scenarzystów. Każdego roku, publiczność festiwalu ma okazję uczestniczyć w uroczystej gali wręczenia Honorowej Lamy, obejrzeć wybrany film, który laureat nagrody współtworzył, a także wziąć udział w spotkaniu autorskim z wyróżnionym gościem. 

 

Honorowa Lama jest rodzajem pamiątkowej rzeźby w kształcie lamy, znaku rozpoznawczego i „maskotki” festiwalu. Podczas trzeciej i czwartej edycji statuetka przedstawiała drewnianą lamę z szalikiem z taśmy filmowej.

Od tego czasu autorem statuetek (honorowej i pozostałych nagród dla młodych twórców), jest Ignacy Nowodworski, opolski artysta rzeźbiarz. Od piątej edycji imprezy Honorowa Lama wykonywana jest w całości z drewna dębowego, co również podnosi jej rangę i prestiż. Waży aż 4 kg i ma dość masywną podstawę!

Podczas 21. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy
Honorową Lamę otrzyma Agnieszka Żulewska

Od 2016 roku w zespole TR Warszawa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (2010). Występowała na wielu polskich scenach, współpracując z takimi reżyserami jak Marcin Liber („Wesele”, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy), Ewelina Marciniak („Bohaterki”, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu). W Warszawie grała na deskach Nowego Teatru, Teatru Polonia oraz Teatru 6. piętro. Zagrała w wielu krótkich formach filmowych oraz filmach fabularnych.

Za rolę w filmie „Chemia” w reż. Bartosza Prokopowicza została wyróżniona Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego w 2016 roku. Jest również laureatką kilku nagród zagranicznych za film krótkometrażowy „Fragmenty” w reż. Agnieszki Woszczyńskiej.

Ceremonia wręczenia statuetki Honorowej Lamy, odbędzie się 13.10.2023 w Studenckim Centrum Kultury - podczas Gali Finałowej 🙂