Pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych:
08.10.2024 / wtorek / 18:00 - Kino Meduza
10.10.2024 / czwartek / 17:00 - Politechnika Opolska ul. Mikołajczyka
Czas trwania bloku: 120 min 26 s
49385 reż. Helena Stańczyk
Wojna to nie tylko wielkie bitwy, ale przede wszystkim małe, codzienne potyczki milionów dotkniętych nią ludzi. Babcia Zosia wie to z pierwszej ręki. Z niezwykłym dystansem i poczuciem humoru opowiada o trudnościach wojennej i obozowej rzeczywistości, których doświadczyła jako młoda dziewczyna. Film poza nakreśleniem historii, przedstawia przede wszystkim niezwykłą osobę o wyjątkowym charakterze, jaką jest babcia Zosia. W animacji użyto nagrań głosowych zarejestrowanych podczas rodzinnego spotkania autorki filmu.
Bajka o początku reż. Karolina Gołębiowska
To opowieść dla ludzi w każdym wieku, która wydarzyła się kilkadziesiąt milionów lat temu, kiedy Ziemię zamieszkiwały dinozaury. Głównym bohaterem filmu jest Rex, osobnik o wyjątkowo krótkich rączkach. Nie jest ani przystojny, ani wysportowany, a co więcej - nie posiada żadnych talentów. Jego największy problem stanowią krótkie ramiona, będące obiektem nieustannych kpin, porażek i poczucia odrzucenia. Pewnego dnia REX postanawia zrobić sweter na drutach. Ku swemu zaskoczeniu odkrywa, że jego rączki świetnie sprawdzają się w nowym hobby. Wygląda na to, że REX znalazł swoje przeznaczenie. Czy aby na pewno?
Legion reż. Kamil Wójcik
Polskie lata '90 to trudny okres dla ośmiolatka. Ciemne szkolne korytarze, ponure blokowiska. Szarość. Rozpacz. Wyjściem wydaje się ucieczka do kolorowego wirtualnego świata gier komputerowych. Ale katecheta tego nie pochwala. Gry są złe- zniszczą cię! Tak mawia. Gry są kłamstwem. Niebezpieczeństwem. W grach czyha diabeł. Nie można im ufać. Nie można nikomu ufać. Tym bardziej zamaskowanej postaci z bandażami na twarzy.
Meduzy reż. Ola Szmida
Gdzieś na Zachodzie, w głośnym i ruchliwym mieście obwieszonym reklamami, dwie milczące kobiety napadają na bank. Nie okazując żadnych emocji zdobywają pieniądze i umykają policjantom. Tym wydarzeniom przyglądają się uśmiechnięte i seksowne kobiety z wszechobecnych bilbordów. Gdy zapadnie noc, bohaterki rozpoczynają marsz, do którego dołączają kolejne kobiety.
Moja mama reż. Agnieszka Popińska
To jest film o mojej mamie… a raczej o tym, co chciałbym jej powiedzieć. Krótkie, żartobliwe historie o kłótniach, dorastaniu i relacji matki z córką.
Nabu reż. Joanna Rusinek
Nabu jest dziewczynką uciekającą z ogarniętego pożogą kraju. Uchodźcą – takim, jakich tysiące wędruje dziś do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom.
Portret Konia reż. Witold Giersz
Malarskie impresje na temat sylwetki konia, jego sprężystych ruchów, kształtu głowy, walki ogierów. Oprócz autorskiej animacji reżyser przedstawia studia nad koniem Leonarda da Vinci, rysunki Pabla Picassa, Saula Steinberga i innych, ale także postacie mitologiczne, jak centaur i pegaz. Pokazuje również, jak malowali konie artyści japońscy, chińscy oraz artyści paleolitu.
Rzeźnia. Dzień otwarty reż. Natalia Zelner
Czy powinniśmy akceptować zabijanie w celu zdobywania pożywienia, przyjemności jedzenia, tradycji? Animacja przypomina - mięso to mięśnie zwierząt. Czy ktoś, przygotowując mięsny posiłek, zastanawia się nad życiem tego zwierzęcia, sposobem w jaki wycięto mu żebra? Film został stworzony z rysunków wykonanych ręcznie przy użyciu kredek, tuszu oraz farb. Zastosowany został kontrast, widoczny w technice rysowania oraz w żywych kolorach, które stoją w opozycji do brutalnego tematu.
Rysa reż. Jakub Krzyszpin
Opowieść o relacji pełnej silnych emocji ojca i syna, która prowadzi do zaskakujących wydarzeń.
The Grand Mother reż. Julia Hazuka
Wartości rodzinne są najcenniejszym darem, dlatego Wielka Pajęczyca tworzy pierwszego mężczyznę i uczy go sensu życia, który pomoże mu zbudować własną rodzinę.
Wielki mały gigant reż. Jakub Dolny
Adaptacja Irlandzkiej legendy o Groblii olbrzyma. Finn McCool od lat przekrzykuje się ze swoim Szkockim rywalem o to, który z nich jest największym gigantem. Poirytowany ciągłymi sprzeczkami, Finn przekracza morze by zmierzyć się z wrogim olbrzymem. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, z pomocą przychodzi żona Finna - Ooanagh.
Własna prawda reż. Agnieszka Kruczek
W 1981 roku wyjechaliśmy z Polski na krótką wizytę do Niemiec. Moja babcia była zdesperowana, powiedziała, że już nigdy nas nie zobaczy. I rzeczywiście, z powodu nieprzewidzianych wydarzeń zostaliśmy znacznie dłużej, niż myśleliśmy. Ale w końcu mogliśmy wracać do Polski na święta… To opowieść o rozdartych rodzinach, tęsknocie i samotności. I jak czasami jesteśmy pozostawieni własnemu losowi.
Ziemniaki reż. Marcin Podolec
Narysowana drżącą kreską opowieść o międzypokoleniowej relacji. Czasami warto odpuścić — sobie i innym. Nowa animacja Marcina Podolca, autora „Dokumentu".
Zima reż. Tomasz Popakuł
Rośnie powoli jak sopel lodu, lecz pewnego dnia spada i rozbija się. Anka kocha koty. I Jezusa. W zimowej ciszy laguna zamarza, a niewypowiedziane pojawia się jak pęknięcie na lodzie. Mozaikowy portret małej wioski rybackiej, w której człowiek z człowiekiem, człowiek ze zwierzęciem, zwierzę ze zwierzęciem współzależą w delikatnej równowadze ciepłej, czułej troski i zimnego, emocjonalnego okrucieństwa. Niesamowita opowieść o samotności i społeczności w duchu realizmu magicznego..