Goście

Paweł Ferdek

Reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, podróżnik. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (stosunki międzynarodowe) oraz Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Uczestnik programu "EKRAN" Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Za film “Pollywood” otrzymał wyróżnienie Krakowskiego Festiwalu Filmowego za "wielobarwną podróż w krainę filmowych snów i nadzieję, że wszystko jest możliwe". [filmpolski.pl]

Renata Kijowska

reporterka Faktów TVN. Dziennikarka telewizyjna, specjalizująca się w tematach społecznych, interwencyjnych, poruszających kwestie praw człowieka i praw zwierząt. Prywatnie mama dwóch synów, opiekunka psa "Kredki" Autorka książek dla dzieci: „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” i „Hela Foka. Historie na Fali” wyd. Znak. Reżyserka filmu dokumentalnego „Na Górze Tyrryry”, którego bohaterami są charyzmatyczni, niepełnosprawni i pełnosprawni muzycy, rockowego zespołu „Na Górze”. Dwóch z członków zespołu mieszka w domu pomocy społecznej.

Maciej Cuske

Urodzony w 1972 r w Bydgoszczy. Od liceum tworzy niezależne filmy na taśmie 8 i 16 mm. W 2004 roku ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Od tej pory realizuje głównie filmy dokumentalne. Fascynuje go zwyczajne życie, szuka w nim niezwykłości, humoru i ciepła. W otaczającej rzeczywistości, nieważne czy gdzieś daleko czy za oknem swojego domu przygląda się ludziom, znajdując w ich życiu elementy kina. Od 2009 roku jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, prowadzi warsztaty filmowe dla dorosłych i młodzieży w całej Polsce, w swoim mieście współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową - miejsce dla młodych twórców - pasjonatów kina. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Dokumentalistów.. Prowadził zajęcia z Filmu Dokumentalnego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest wykładowcą w Szkole Andrzeja Wajdy. Za swoje filmy otrzymał liczne nagrody w kraju i za granicą.

Jagoda Szelc

Reżyserka i scenarzystka. W 2006 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2018 roku ukończyła z wyróżnieniem wydział Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej filmy były pokazywane na takich festiwalach jak: Karlove Vary, Hot Docs, Cannes Short Corner, Nowe Horyzonty czy Brooklyn Film Festival i wiele innych.
Jej krótka fabuła Taki pejzaż zdobyła główną nagrodę dla filmu studenckiego – Złotą Kijankę na Camerimage Film Festival (2013). W 2017 roku jej debiut filmowy Wieża. Jasny dzień zdobył nagrodę za najlepszy debiutu i scenariusz na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz wiele innych międzynarodowych nagród. Wykłada reżyserię filmu fabularnego w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest weganką. Przyjaciółka organizacji Otwarte Klatki.

Aleksandra Potoczek

Reżyserka filmów dokumentalnych, programów o tematyce filmowej i kulturalnej, wykładowca w SWPS w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, PWSFTviT i Wajda School. W 2017 roku wyreżyserowała film dokumentalny „Voyage, voyage”, za który otrzymała nagrodę srebrnego Delfina na Międzynarodowym Festiwalu Cannes Media Award we Francji. Kolejne wyróżnienie to nagroda za najlepszy dokument o edukacji i kulturze otrzymana na Festiwalu World Media Festiwal w Hamburgu. Jest laureatką nagrody „Phil Epistemoni” przyznawanej przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz szkolnictwa wyższego, nauki oraz kultury i sztuki i jej promocję w kraju i za granicą.

Maja Pankiewicz

Ukończyła Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi. Jest aktorką Teatru Ludowego w Krakowie, gdzie można ją zobaczyć w m.in. w wielokrotnie nagradzanym ,,Sekretnym życiu Friedmanów” i w głównych rolach w ,,Zmowie Milczenia” w reż. Marcina Libera i ,,Pannie Julii” w reż. Radka Stępnia). Wcieliła się w jedną z głównych ról w serialu „Szóstka” w reż. Kingi Dębskiej, w produkcji TVN. Na srebrnym ekranie zadebiutowała rolą Ewy w filmie „Eastern” w reż. Piotra Adamskiego, za którą otrzymała na 38. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” Jantara „za odkrycie aktorskie”.

Piotr Adamski

Artysta wizualny, reżyser i scenarzysta filmowy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkoły Wajdy. Autor konceptualnych, często autorefleksyjnych prac wideo, obiektów oraz instalacji. Uczestnik wystaw w kraju i za granicą. Laureat nagrody Samsung Art Master i dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2016 roku Adamski debiutuje w świecie kina krótkometrażowym filmem “Otwarcie” ze Zbigniewem Liberą w roli głównej. Ascetyczny w formie obraz łączy eksperymentalny charakter sztuki wideo z klasyczną dramaturgią filmową. W 2019 roku powstaje “Eastern”, pełnometrażowy debiut Adamskiego. Już po pierwszych pokazach film zostaje okrzyknięty przez krytyków jednym z najbardziej oryginalnych rodzimych filmów ostatnich lat.

Maria Zmarz – Koczanowicz

Scenarzystka i reżyserka, autorka wielu filmów dokumentalnych nagradzanych w Polsce i za granicą. Reżyserka spektakli Teatru Telewizji i filmu fabularnego „Kraj świata”. Wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Spotkanie z twórcami filmu Supernova w GCF. Nz. reżyser Bartosz Kruhlik. 18.09.2019 Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Bartosz Kruhlik

Rocznik 85. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego filmy były pokazywane setki razy na polskich i zagranicznych festiwalach. Najważniejsze selekcje: San Sebastian IFF, Tallinn BNFF, Karlove Wary IFF, Montreal WFF, Sarajevo FF, IDFA. W roku 2013 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych. Autor nagradzanych spotów społecznych. W 2019 roku, jego debiut fabularny "Supernova" otrzymał nagrodę za Najlepszy Debiut Reżyserski na 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. W wolnych chwilach zapalony szachista.

Radu Ciorniciuc

Rumuński reżyser, producent, a także dziennikarz i reporter śledczy, skupiający swoją pracę wokół kwestii praw człowieka, dobrostanu zwierząt i środowiska. Założyciel pierwszej w Rumunii niezależnej organizacji mediów, Casa Jurnalistului.

Michał Edelman

Urodził się w Łodzi w 1995 roku. Student reżyserii filmowej i telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi. Współpracował jako drugi reżyser przy wielu produkcjach fabularnych i reklamowych. Sam reżyseruje krótkometrażowe filmy fabularne, teledyski i filmy dokumentalne.

Małgorzata Imielska

Reżyserka filmów dokumentalnych, scenarzystka. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Tomasz Wolski

Reżyser, operator i montażysta. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Kursu Dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2003). Uczestnik Berlinale Talent Campus oraz warsztatów Berlin Today Award, programu EKRAN+ (2017) w Szkole Wajdy. Stypendysta programu "Młoda Polska" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). [filmpolski.pl]

Anna Biernacik

Aktorka filmowa, absolwentka PWSFTViT w Łodzi. W 2017 roku laureatka stypendium Reaktora dla najlepszych studentów. W 2018 roku otrzymała Grand Prix dla zespołu spektaklu "Przebudzenie wiosny" na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Oprócz aktorstwa interesuje się również reżyserią, ma na koncie kilka etiud filmowych, współrealizowanych przy szkole filmowej w Łodzi.

Marek Braun

Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 2011 roku występuje na deskach Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu.

Andrzej Strzemżalski

Producent muzyczny, autor tekstów, wokalista, pianista, oboista, kompozytor filmowy i teatralny. Jest twórcą ścieżek dźwiękowych do wielu filmów krótkometrażowych, w tym do filmów Jutro… i Żar w reżyserii Bartosza Kruhlika, nagrodzonych na kilkudziesięciu festiwalach w Polsce i za granicą.

Maciej Edelman

Operator filmowy. Kształcił się na kierunku Sztuka Operatorska na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi.

Marcin Zarzeczny

Kształcił się w Studium Aktorskim im. A.Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Aktor współpracujący z teatrami warszawskimi: Na Woli i Komedią oraz z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu. Wcześniej występował także w Teatrze Polskim w Szczecinie, Teatrze Ludowym w Krakowie, Teatrze Wytwórnia w Warszawie oraz Teatrze im. Jaracza w Olsztynie.

Zuzanna Puławska

Aktorka filmowa, kształciła się na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. 

Jan Hrynkiewicz

Aktor, na deskach teatru zadebiutował w 2017 roku. Kształcił się na Wydziale Aktorskim PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi.

Piotr Pacek

Urodzony w Bydgoszczy aktor, kształcił się na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi.

Na górze

Na Górze, to zespół, który od 1994 roku bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Ale...

To nie jest zespół stworzony dla terapii - chyba, że mówimy o terapii dla publiczności... Bo jego koncerty, to ogromna dawka radości z życia.

Na Górze to grupa, która sama siebie określa jako mieszanka wybuchowa. W jej skład wchodzą osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Twierdzą, że z tzw. "średniej" wynika, że są ekipą "półsprawną".

Ala kryształ

Ala Kryształ to live act z kompozycjami wizualnymi Moniki Kuczynieckiej do animacji muzycznej Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego. Trio wykorzystuje ruch, teatr cieni i muzyczną improwizację do opowiedzenia jednorazowej, wyjątkowej historii. Monika Kuczyniecka, znana m.in. z teledysków z plastelinowymi postaciami, wykorzystuje sample wideo i tworzywo wybierane intuicyjnie do poszczególnych pokazów, by ożywiać materię i snuć mniej lub bardziej abstrakcyjne opowieści. Radosław Drwęcki (elektronika) i Marcin Karnowski (handpan, SPDS) reagują muzycznie na obraz lub inspirują kierunek poszukiwań wizualnych. Każda instalacja stanowi odrębną całość i jest osobną sytuacją artystyczną.