Jury

Konkurs Etiud Filmowych

jagoda szelc

Reżyserka i scenarzystka. W 2006 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2004 roku była stypendystką Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. W 2012 roku była stypendystką Ministra Kultury. W 2018 roku ukończyła z wyróżnieniem wydział Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej filmy były pokazywane na takich festiwalach jak: Karlove Vary, Hot Docs, Cannes Short Corner, Nowe Horyzonty czy Brooklyn Film Festival i wiele innych.
Jej krótka fabuła Taki pejzaż zdobyła główną nagrodę dla filmu studenckiego – Złotą Kijankę na Camerimage Film Festival (2013). W 2017 roku jej debiut filmowy Wieża. Jasny dzień zdobył nagrodę za najlepszy debiutu i scenariusz na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz wiele innych międzynarodowych nagród. Został pokazany na Festiwalu Berlinale w prestiżowej
sekcji Forum. W 2018 roku została laureatką Paszportów Polityki. W tym samym roku ukończyła swój drugi pełnometrażowy film Monument (nagroda specjalna 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych). Wykłada reżyserię filmu fabularnego w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest weganką. Przyjaciółka organizacji Otwarte Klatki.

maciej cuske

Urodzony w 1972 r w Bydgoszczy. Od liceum tworzy niezależne filmy na taśmie 8 i 16 mm. W 2004 roku ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Od tej pory realizuje głównie filmy dokumentalne. Fascynuje go zwyczajne życie, szuka w nim niezwykłości, humoru i ciepła. W otaczającej rzeczywistości, nieważne czy gdzieś daleko czy za oknem swojego domu przygląda się ludziom, znajdując w ich życiu elementy kina. Od 2009 roku jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, prowadzi warsztaty filmowe dla dorosłych i młodzieży w całej Polsce, w swoim mieście współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową - miejsce dla młodych twórców - pasjonatów kina. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Dokumentalistów.. Prowadził zajęcia z Filmu Dokumentalnego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest wykładowcą w Szkole Andrzeja Wajdy. Za swoje filmy otrzymał liczne nagrody w kraju i za granicą.

 

łukasz rusinek

opolski muzyk i animator. Gitarzysta i tekściarz formacji muzycznej Paprika Korps oraz gitarzysta i wokalista w zespole August Landmesser. Od 2009 roku, niebywale zdopingowany Yachem za najlepszy debiut za wideoklip do utworu "Telehon" Pablopavo, z uporem godnym lepszej sprawy tworzy teledyski animowane. Współpracował między innymi z takimi artystami i zespołami jak Żywiołak, Lao Che, Grubson, Decapitated, Kasia Kowalska i z wieloma innymi. Po drodze zdobył jeszcze kilka Yachów, Koziołków Matołków i jedną Lamę. Prywatnie - pracoholik i odludek. Wychowuje dwóch synów - Mikołaja i Jana. On sam wychowywany jest przez żonę - Marię.

Konkurs Filmów Amatorskich

Clara Kleininger 

Reżyserka i antropolog 

Urodzona w Bukareszcie. Studiowała antropologię wizualną w Granada Centre, na Uniwersytecie w Manchesterze. Jej film dyplomowy ‘The Good Day’, którego tematem jest agencja matrymonialna w Kiszyniowie (Mołdawia), był zapraszany i prezentowany na wielu festiwalach międzynarodowych. 

Była uczestniczką programu Dok Pro, w Szkole A.Wajdy. Jako członkini i współzałożycielka międzynarodowego kolektywu twórców filmowych ‘Big Tree Collective’ współpracowała przy produkcji filmu pt. ‘Nosso Morro’, poruszającym temat aktualnych zjawisk społecznych w  Rio de Janeiro (Brazylia) i ‘Szarość Życia’, który premierował w tym roku na Sheffield Doc/Fest. 

‘No Elephant in the Room’ jej pierwszym pełnometrażowy film dokumentalny został współfinansowany przez PISF i jest w post produkcji. ‘No Elephant in the Room’ brał już udział w IDFAcademy i w wygrał pitching Sarajevo Talents. 

Agnieszka
Zientarska

absolwentka filologii polskiej ze specjalnością filmoznawczo- teatrologiczną i filozofii Uniwersytetu Opolskiego, stypendystka Uniwersytetu w Poczdamie i National Kaohsiung Normal University na Tajwanie. W Radiu Opole prowadzi program "Rewiry kultury", w Radiu Opole 2 Kultura program: „Wszystko o literaturze”. Jest publicystką, edukatorką, trenerką, autorką międzynarodowych projektów edukacyjnych oraz artykułów dotyczących edukacji filmowej oraz teatralnej. Liderka Teatroteki Szkolnej. W Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu uczy edukacji filozoficznej, edukacji teatralnej i edukacji filmowej. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Opolskim. Podróżuje i publikuje w czasopismach podróżniczych. 

Katarzyna
Myślińska

Absolwentka pedagogiki i filologii angielskiej. Pasjonatka kina, literatury i podróży. Od kilku lat fotografka. Świat wokół widzi kadrami, wszędzie dostrzegając malarskość światła i cienia. Prywatnie fascynuje się jogą, rozwojem osobistym i kuchnią. Ma zaszczyt być mamą niesamowitej Antoniny i Franciszka oraz towarzyszką życia Wojtka, z którym połączyła ją miłość do kina.