Honorowa Lama

Od 2008 roku podczas Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy przyznawana jest nagroda Honorowej Lamy. To specjalne wyróżnienie dla ludzi świata filmu organizatorzy wręczają za szeroko rozumiany całokształt twórczości.

Statuetka trafia do rąk osób szczególnie zasłużonych dla polskiej kinematografii – aktorów, reżyserów, operatorów, dokumentalistów, scenarzystów. Każdego roku, publiczność festiwalu ma okazję uczestniczyć w uroczystej gali wręczenia Honorowej Lamy, obejrzeć wybrany film, który laureat nagrody współtworzył, a także wziąć udział w spotkaniu autorskim z wyróżnionym gościem. 

 

Honorowa Lama jest rodzajem pamiątkowej rzeźby w kształcie lamy, znaku rozpoznawczego i „maskotki” festiwalu. Podczas trzeciej i czwartej edycji statuetka przedstawiała drewnianą lamę z szalikiem z taśmy filmowej.

Od tego czasu autorem statuetek (honorowej i pozostałych nagród dla młodych twórców), jest Ignacy Nowodworski, opolski artysta rzeźbiarz. Od piątej edycji imprezy Honorowa Lama wykonywana jest w całości z drewna dębowego, co również podnosi jej rangę i prestiż. Waży aż 4 kg i ma dość masywną podstawę!

Podczas 20. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy
Honorową Lamę otrzyma Lidia Duda

reżyserka i scenarzystka  filmów dokumentalnych. Autorka wielu znaczących  dokumentów. Czuła na sprawy społeczne. Ceniona za portrety psychologiczne filmowych bohaterów.  Zdobywczyni Grand Prix m.in. w  Chicago, Nowym Jorku, Huston, Istambule, Meksyku, Moskwie,, Banff,  Kantonie, Pradze.  Zdobywczyni Grand Press za „U nas w Pietraszach”. Dwukrotna laureatka Grand Prix Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowego, za filmy „Herkules”(2005) i „Uwikłani”(2012). 

Jej najnowszy film "Pisklaki" (2022) otrzymał trzy nagrody na Millennium Docs Against Gravity  oraz nagrodę Marco Zucchi  dla „najbardziej innowacyjnego filmu pod względem estetyki filmowej i języka dokumentu” na Locarno Film Festiwal - Semain de la critique.  Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Od 2006 r. ekspertka ds. filmu dokumentalnego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, od 2020 r. członkini Rady PISF. (Od 26 lat pracuje jako wolny strzelec.)