Konkurs Główny Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Amatorskich 2023

Konkurs Główny to esencja i najważniejsza część Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Biorą w nim udział etiudy filmowe autorstwa studentów i absolwentów filmówek, a także studentów kierunków związanych z filmem.

Opolski festiwal od lat daje młodym twórcom z całej Polski możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Dzięki setkom zgłoszeń filmów krótkometrażowych, jury festiwalu (złożone z organizatorów i zawodowych filmowców), może określić jakie tendencje powstają w polskim kinie w dziedzinie animacji, dokumentu oraz fabuły.

Bardzo ważną częścią konkursu stały się filmy amatorskie. To dlatego od niedawna są one prezentowane w osobnej części - Konkursie Filmów Amatorskich.  Swoją twórczość prezentują tu co prawda jeszcze pasjonaci, bez dyplomów szkół filmowych. Często bywa tak, że prezentacja ich filmu szerszej publiczności i nagroda bądź wyróżnienie otrzymane właśnie na „Opolskich Lamach” jest wstępem do kariery i odkrywania wielkiego talentu.

Prezentacje wszystkich filmów podczas konkursu trwają kilka dni. Zarówno dla widzów, jak i twórców, udział w bezpłatnych pokazach jest szansą na inspirujące rozmowy, znakomitą rozrywkę i odkrywanie najnowszych trendów w polskiej kinematografii krótkometrażowej.

Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali finałowej. Nagrody Grand Prix i wyróżnienia za etiudy filmowe zostaną przyznane w trzech kategoriach: dokument, fabuła i animacja. Natomiast w Konkursie Filmów Amatorskich, osobne jury, przyzna jedną nagrodę Grand Prix i wyróżnienia. 

Swoją nagrodę przyznaje również publiczność, która będzie wybierała zarówno z filmów amatorskich i etiud.

KONKURS GŁÓWNY 
 FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
OFICJALNA SELEKCJA 2023

FABUŁA

1. Być kimś, reż. Michał Toczek, 27’
Wiktor to zwykły facet, elektryk, który wprowadza się z rodziną do nowego mieszkania. Wkrótce bohaterowie dowiadują się, że mieszkanie należało kiedyś do Lecha Wałęsy. Żona Wiktora, Sylwia, postanawia zmienić ich nowy dom w muzeum, a męża w odtwórcę roli byłego prezydenta. Jej obsesja zmusza Wiktora do konfrontacji z legendą Lecha Wałęsy.

2. Misie polarne, reż. Bartosz Stankiewicz, 20’
Zapaśnik musi zrzucić przed walką cztery kilogramy w jeden dzień. Redukcję wagi zakłóca niezapowiedziana wizyta jego brata.

3. IL3 MNI3 KOCHASZ, reż. Ewa Japola, 13’
To ten dzień. Speed-dating w akwarium. Czas przełamać codzienność i złowić kogoś dla siebie. Sarar w poszukiwaniu miłości chce tylko jednego: numeru telefonu. No dobra, i numeru buta. I peselu. Daty urodzenia, temperatury ciała, liczby liter w nazwisku... Liczby. Liczby nie kłamią.

4. Stwór, reż. Damian Kosowski, 20’
Trzydziestoletni Kazik wspomina czasy dzieciństwa, gdy codziennie rano był odprowadzany do szkoły przez ukochaną ciotkę Dagnę. Gdy pewnego dnia kobieta nieoczekiwanie znika, chłopiec na własną rękę postanawia dowiedzieć się, co się z nią stało.

5. Na żywo, reż. Mara Tamkovich, 14’
Pokojowa manifestacja w Mińsku zostaje brutalnie spacyfikowana przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron, stają przed dramatycznym wyborem. Fabuła inspirowana prawdziwą historią Kateriny Bakhvalovej i Darii Chultsovej z BELSAT TV.

6. Moje stare, reż. Natasza Parzymies, 24’20’’
Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne życie.

7. Piękna łąka kwietna, reż. Emi Buchwald, 30’
Architekt krajobrazu Emil toczy nierówną walkę ze światem ludzi obojętnych na piękno natury. Przez swoją neurotyczną nieugiętość pogrążą się w spirali absurdalnych wydarzeń, a przy tym wszystkim próbuje jeszcze być dobrym ojcem.

8. ALKIBIADES, reż. Robert Knilman, 26’
Starając się o przyjęcie na zajęcia z filozofii starożytnej, Lidia spotyka rywalkę, Hanię, z którą walczy o uznanie profesora.

9. Czwartek, reż. Bren Cukier, 15’
Młoda aktorka Maria postanawia w tajemnicy zrealizować zaplanowany na czwartek plan, okazuje się on niemożliwe w miarę upływu dnia. Decyzja o aborcji farmakologicznej w domu jest tajemnicą, którą musi ukrywać przed bliskimi.

10. Do raju, reż. Marta Szymanek, 23’18’’
Pogranicze UE. 17-nastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanej wódki i papierosów. Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia skończyć ze sobą. Na uboczu, w leśnej scenerii próbuje zagazować się w aucie. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski Uchodźca. Młody i nieustępliwy mężczyzna, w kontraście do dziewczyny z całych sił walczy o przetrwanie.

11. Ballada Kyczyjewska, reż. Piotr Kamiński, 19’56’’
W czasie wojny, we wschodniej Ukrainie, Dmytro, 50-letni wolontariusz przewozi środki humanitarne do Kyczejewa, okupowanego przez rosyjskie wojska miasta. Przekupuje on rosyjskiego żołnierza, by wywieźć Daszę z jej córką, 10-letnią Poliną i dowieźć je do najbliższego dworca.

12. Two Shores, reż. Mateusz Subieta, Ewa Rodart, 26’
„Anna Maria smutną ma twarz, Anna Maria wciąż patrzy w dal” – słowa ballady Czerwonych Gitar towarzyszą bohaterce filmu, która przyjeżdża z Polski do Nowego Jorku, żeby zmierzyć się z duchami przeszłości. Nowe fakty zmuszają ją do weryfikacji własnych wspomnień. Opowieść ukazana w „Two shores” poetycko opowiada o częstych losach polskich rodzin okresu PRL-u, ale przecież te historie przekraczają granice jednego państwa i epoki. Film delikatnie dotyka tego, co najboleśniejsze i co nas kształtuje, jednocześnie nie jest też pozbawiony intrygującej, niemal dokumentalnej obserwacji ulic metropolii, w której miesza się wiele kultur i historii. Kino poruszające, subtelne, szczere.

13. Followers. Odpalaj lajwa, reż. Jakub Radej, 29’
W Europejskim Liceum Społecznym rozpoczyna się rok szkolny. Będzie wyjątkowo, ponieważ ma przyjechać noblistka Olga Tokarczuk. Będzie wyjątkowo, bo licealista Adam i jego kolega z internetu mają szczególny plan na transmisję on-line.

14. As it was, reż. Anastasiia Solonevych, Damian Kocur, 15’27’’
Lera od czasu wybuchu wojny w Ukrainie mieszka w Berlinie. Pewnego dnia postanawia wrócić do Kijowa. Po drodze dowiaduje się, że członków jej rodziny nie ma w stolicy i że wrócą następnego dnia. Dzień oczekiwania na bliskich spędza w towarzystwie swojego przyjaciela.

15. Ciepło, reż. Klaudia Fortuniak, 15’
Matka i córka jadą na pogrzeb. Matka wywozi tego dnia węglowy piec na złom, a córka ma założone brązowe rajstopy. Piec okazuje się być ciężki, a rajstopy nieadekwatne do uroczystości

DOKUMENTY

1. Trzy opowiadania o Basi, reż. Mateusz Pietrak, 29’
Intymny portret Basi – energicznej osiemdziesięciolatki. Bohaterkę filmu obserwujemy w roli babci, matki, siostry i aktorki. W prostych scenach z jej codziennego życia humor przeplata się z nostalgią, gdy poruszane są najważniejsze życiowe kwestie: miłości, starzenia się i śmierci.

2. Woda święcona, reż. Andrei Kutsila, 19’
W jednej z sypialnianych dzielnic Kijowa po raz kolejny obchodzone jest święto Chrztu pańskiego. W pobliskim jeziorku wyrąbano w tym celu przerębel. Na brzegu słychać bicie dzwonów cerkiewnych. Ludzie rozbierają się i stają w kolejce. Do ataku Rosji na Ukrainę pozostało 36 dni. Krótkometrażowy film obserwacyjny. Bliskie plany ludzi w różnym wieku, galeria nagich ciał i krótkie dialogi opowiadają nam o kruchości życia, sprzecznościach ludzkiej wiary i radości trwania.

3. Moody, reż. Karolina Karwan, Tomasz Ratter, 29’56’’
Starzejąca się matka i jej dorosły syn zamieszkują samotnie niewielką indonezyjską wyspę, z rzadka odwiedzaną przez turystów. Gdy ona dźwiga brzemię codzienności, on pogrążony w tanecznym transie przenosi się w zupełnie inny, duchowy wymiar. Zilustrowana pięknymi zdjęciami opowieść o życiu na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości.

4. Katarakta, reż. Łukasz Iwanicz, 15’35’’
Bohaterki, pochodzące z różnych środowisk próbują odnaleźć sens życia mimo dojmującej tęsknoty i samotności. Trudy doświadczeń życiowych wpływają na ich poczucie szczęścia, a widza skłaniają do refleksji na temat ludzkiego losu.

5. Przystanek, reż. Mariusz Biernacki, 21’

Chleb, zupa i herbata - podstawowy posiłek rozwożony przez Roberta, Witka i Adama, pozwala przetrwać zimę, najbardziej potrzebującym mieszkańcom Łodzi.

Dla mieszkańców ośrodka dla bezdomnych, wieczorne przejazdy są okazją do spotkań i ucieczką od monotonii panującej w ośrodku. Film "Przystanek" jest opowieścią o ludziach, którzy próbują znaleźć odrobinę ciepła w szorstkim, zimnym i brutalnym świecie osób żyjących na marginesie społeczeństwa. 

6. Nowa symfonia, reż. Mateusz Żegliński, 22’
Portret dyrygenta perfekcjonisty, który mierzy się ze swoją traumą.

7. Krzyś, reż. Daniel Le Hai, 12’
Film przedstawia historię 30-letniego Krzysia i jego matki Danuty. Bohaterowie wolny czas spędzają na graniu w warcaby i oglądaniu telewizji. Pomimo pozorów główny bohater jest osobą wrażliwą i czułą, która chowa się pod maską prostaka. Krzyś jest alkoholikiem, który przeżywa śmierć swojego ojca, Jana który również był alkoholikiem. „Krzyś” to film dokumentalny, opowiada o tym do czego może doprowadzić człowieka utrata bliskiej osoby.

8. Koniki na biegunach, reż. Marcin Lesisz, 29’56’’
Niepełnosprawna umysłowo Ewa, by przepracować traumy i pełną skrywanych żali więź z matką, tworzy lalki oraz snuje bajkowe opowieści, czerpiącej z jej niebajkowej biografii. Sekwencje animowane dają wgląd w jej bogatą wyobraźnię i sposób patrzenia na chorobę.

9. Skorupka, reż. Konrad Kosycarz, 11’
Oliwka jest córką właścicieli sklepu spożywczo-przemysłowego na parterze ich domu w małej wsi we wschodniej Polsce. Kiedy kończy się rok szkolny, Oliwka spędź wakacje bawiąc się dookoła domu i sklepu. Jednak kiedy koleżanki ze szkolnej ławki są w odległych wioskach, czas spędza głównie z klientami sklepu, którzy całe dnie przesiadują na przysklepowej ławce, racząc się wszelakimi alkoholami.

ANIMACJA

1. Toto, reż. Klaudia Bochniak, 7’
Tygrys Toto ucieka z lokalnego cyrku, powodując zamieszanie w okolicy. Pomimo świadomości jego obecności, prowadzona impulsem mieszkanka pobliskiego miasta decyduje się wyjść z domu.

2. What’s bugging you?, reż. Paulina Ziółkowska, 7’
What is bugging you? Everyone is caught up in the daily routine, repeating emotions and action reactions, so enjoy this animated guide on how not to cope with your anxieties.

3. Czekaj na mnie we śnie, reż. Natalia Durszewicz, 15’
Czekaj na mnie we śnie to poetycka opowieść o starzejącym się małżeństwie ukazana za pomocą animacji malarskiej. Odizolowani od świata i skazani na samotność Bronka i Zygfryd doświadczają powolnej defragmentacji rzeczywistości spowodowanej chorobą kobiety i związanymi z nią przeciwnościami losu. W swojej ostatniej podróży przeżywają chwile żalu, bólu, a nawet odrazy. Jednak za wszelką cenę starają się nie zapominać o miłości, która niegdyś trwała między nimi.

4. Holly Molly, reż. Kamil Pośnik, 11’10’’
Ameryka, lata 60-te XX wieku i typowa amerykańska rodzina…

5. Kwitnący mózg, reż. Edyta Adamczak, 10’
Ida jedzie pociągiem. W trakcie podróży traci części ciała: rękę, nogę... a mózg zakwita! Współpasażerowie nic nie zauważają. Surrealna, poetycka metafora choroby neurologicznej. Film jest dedykowany brazylijskiemu neurologowi dr Coimbra oraz wszystkim, którzy doświadczają choroby SM (stwardnienie rozsiane). Podczas podróży bohaterka doznaje rzutu choroby; traci kontrolę nad swoim ciałem, które stopniowi się rozpada. Jej koszmar jest niewidoczny dla innych pasażerów, a bohaterka traci zdolność komunikowania się. W swojej samotności konfrontuje się z poczuciem wyobcowani i rozpadającego się ciała. Dramatyczna podróż kończy się zwycięstwem - mózgiem, który kwitnie.

6. To nie kąpiel, reż. Pola Włodarczyk, 8’
Mieszkańcy kamienicy są zmuszeni do radzenia sobie w trudnej sytuacji, w jakiej po raz kolejny stawia ich sąsiad z najwyższego piętra.

7. Music of Sonny, reż. Anna Słacińska, Klementyna Margolis, 8’
Animacja z elementami filmu dokumentalnego, opowiadająca o zawieszonych w czasie i miejscu bohaterach, których zastajemy przy powtarzalnej pracy fabryce płyt CD. Przyglądanie się linii produkcyjnej jest pretekstem do poszukiwań sensu, celu i czasu w systemie.

8. Siostra, reż. Kasia K. Pieróg, 12’
Dwie Siostry podróżują przez Krainę Chmur w poszukiwaniu Wielkiego Drzewa. W wyprawie pełnej niepowodzeń, wyrzeczeń, radości i smutków zbliżają się do swojego celu i do siebie samych. Film o dynamice siostrzanej relacji, wzajemnych problemach i wspólnym dojrzewaniu.

9. Crush, reż. Michał Socha, Jakub Socha, 6’
Ambitny złodziej chce ukraść drogocenny diament z silnie strzeżonego skarbca. Na swojej drodze spotyka niespodziewanie konkurencję - femme fatale, która zjawiła się w tym samym celu. Rywalizacja o diament powoli przeradza się we wzajemną fascynację, która przenosi parę w świat pomiędzy fantazją, a rzeczywistością. Ich rozgrywka balansuje na granicy niebezpieczeństwa i zmysłowego flirtu. Film jest swoistą mieszanką kryminału i historii miłosnej na granicy absurdu.

10. W lesie są ludzie, reż. Szymon Ruczyński, 10’
Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej. Animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości.

11. Brak, reż. Paweł Prewencki, 10’45’’
Film opowiada o zmaganiu się z bólem i cierpieniem. Dotyka bardzo osobistych doświadczeń. Jest opowieścią o samotności, gniewie i żalu dotykającym rodziców, którzy tracą dziecko. Jest indywidualną i emocjonalną wizualizacją świata, w którym żyją osoby pogrążone w żałobie. Opowiada o zdarzeniu, na które nikt nie jest przygotowany, a znany nam do tej chwili „katalog” reakcji staje się bezużyteczny.

12. Porządki miłości, reż. Agnieszka Popińska, 4’53’’
Autoanaliza autorki, na temat relacji z ojcem, w kontekście dramatycznych wydarzeń rodzinnych.

13. Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu, reż. Tomasz Siwiński, 12’
Prehistoryczna ryba robi pierwszy krok na suchym lądzie, przytulone tyranozaury czekają na śmierć po uderzeniu meteorytu, w Polsce jest rok 1963 i właśnie w najlepsze trwa Zima stulecia, a kominy radośnie wypluwają z siebie kłęby czarnego dymu. Tu spotkamy młodego robotnika załadowni węgla, który do nieprzytomności kocha piękną operatorkę dźwigu. Miłosny żar nie pozwoli mu zamarznąć, gdy będzie walczył z przeszywającym mrozem i pchany pożądaniem brodził w zaspach śniegu. Nasi bohaterowie, jeszcze zupełnie nieświadomi ocieplenia klimatu i nadmiernej emisji dwutlenku węgla, odegrają swoje role w ludzkiej komedii miłości i śmierci.

14. Ostatni człowiek na Ziemi, reż. Joanna Żybul, 4’44’’
Główny bohater zostaje sam na świecie. Przechadzając się po pustym mieście, rozważa nad tym co go czeka.

Pokazy konkursowe

Pokazy w/w filmów odbywają się w Kinie Meduza, przy ul. Oleskiej 45 zgodnie z podziałem na bloki konkursowe.
Wstęp na pokazy - jest wolny! Zapraszamy!

Blok I, czas trwania: 129’

pokaz festiwalowy:
8.10.2023/ niedziela /18:00
11.10.2023/ środa /20:00

Być kimś,
reż. Michał Toczek (fabuła), 27’
Toto, reż. Klaudia Bochniak (animacja), 7’
Misie polarne, reż. Bartosz Stankiewicz (fabuła), 20’
What’s bugging you?, reż. Paulina Ziółkowska (animacja), 7’
IL3 MNI3 KOCHASZ, reż. Ewa Japola (fabuła), 13’
Trzy opowiadania o Basi, reż. Mateusz Pietrak (dokument), 29’
Czekaj na mnie we śnie, reż. Natalia Durszewicz (animacja), 15’
Holly Molly, reż. Kamil Pośnik (animacja), 11’10’’

Blok II, czas trwania: 125’

pokaz festiwalowy:
9.10.2023/ poniedziałek /18:00
10.10.2023/ wtorek /20:00


Stwór, reż. Damian Kosowski (fabuła), 20’
Woda świecona, reż. Andrei Kutsila (dokument), 19’
Na żywo, reż. Mara Tamkovich (fabuła), 14’
Kwitnący mózg, reż. Edyta Adamczak (animacja), 10’
Moje stare, reż. Natasza Parzymies (fabuła), 24’20’’
Moody, reż. Karolina Karwan, Tomasz Ratter (dokument), 29’56’’
To nie kąpiel, reż. Pola Włodarczyk (animacja), 8’

Blok III, czas trwania: 122 min.

pokaz festiwalowy:
9.10.2023/ poniedziałek /20:00
10.10.2023/ wtorek / 18:00


Piękna łąka kwietna, reż. Emi Buchwald (fabuła), 30’
Music of Sonny, reż. Anna Słacińska, Klementyna Margolis (animacja), 8’
ALKIBIADES, reż. Robert Knilman (fabuła), 26’
Siostra, reż. Kasia K. Pieróg (animacja), 12’
Czwartek, reż. Bren Cukier (fabuła), 15’
Katarakta, reż. Łukasz Iwanicz (dokument), 15’35’’
Crush, reż. Michał Socha, Jakub Socha (animacja), 6’
W lesie są ludzie, reż. Szymon Ruczyński (animacja), 10’

Blok IV, czas trwania: 122’

Pokaz festiwalowy:
8.10.2023 / niedziela/ 20:00
11.10.2023/ środa / 18:00

Do raju, reż. Marta Szymanek (fabuła), 23’18’’
Ballada Kyczyjewska, reż. Piotr Kamiński (fabuła), 19’56’’
Two Shores, reż. Mateusz Subieta, Ewa Rodart (fabuła), 26’
Przystanek, reż. Mariusz Biernacki (dokument), 21’
Nowa symfonia, reż. Mateusz Żegliński (dokument), 22’
Brak, reż. Paweł Prewencki (animacja), 10’45’’
Porządki miłości, reż. Agnieszka Popińska (animmacja), 4’53’’

Blok V, czas trwania: 128’

pokazy festiwalowe:
7.10.2023 / sobota /20:00
12.10.2023/ czwartek/ 18:00


Followers. Odpalaj lajwa, reż. Jakub Radej (fabuła), 29’
Krzyś, reż. Daniel Le Hai (dokument), 12’
As it was, reż. Anastasiia Solonevych, Damian Kocur (fabuła), 15’27’’
Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu, reż. Tomasz Siwiński (animacja), 12’
Ciepło, reż. Klaudia Fortuniak (fabuła), 15’
Koniki na biegunach, reż. Marcin Lesisz (dokument), 29’56’’
Skorupka, reż. Konrad Kosycarz, (dokument) 11’
Ostatni człowiek na Ziemi, reż. Joanna Żybul (animacja), 4’44’’

KONKURS FILMÓW
AMATORSKICH
OFICJALNA SELEKCJA 2023

1. Metraż, reż. Marcin Nalepa (dokument), 19’
Film przedstawia historię sześciorga młodych ludzi oraz ich warszawskich mieszkań. Bohaterowie filmu opowiadają o własnych doświadczeniach mieszkaniowych. Mówią o trudnościach i radościach codzienności. Dom rodzinny, najem czy własność? "Metraż" z dokumentalną wrażliwością ukazuje różnorodną sytuację osób młodych na rynku mieszkaniowym w Warszawie. Film prowokuje pytanie, na które nie ma łatwej odpowiedzi: jak dobrze mieszkać?

2. Lady Gayda, reż. Paweł Cichoński (fabuła), 8’
Kasia Gajda udziela wywiadu w swoim nowym apartamencie, opowiadając o zmianach, jakie zaszły w jej życiu.

3. Kołyska, reż. Piotr Kaźmierczak (animacja), 3’
Poklatkowy, animowany piaskiem, oficjalny wideoklip do utworu "Kołyska" (ang. "Water Lullaby") z albumu "Uwodzenie" (ang. "Waterduction)" znanego polskiego folkowego zespołu muzycznego "Kapela Ze Wsi Warszawa". Realizacja filmu zajęła 6 miesięcy.

4. Krótki film o owcach, reż. Tomek Łowiecki (animacja), 3’
No, może nie do końca jest to film o owcach, ale jest za to krótki, bo trwa tylko trzy minutki.

5. Szambo, reż. Paweł Sopinka (fabuła), 7’22
Późne popołudnie, prosta droga i.. nieszczęście za nieszczęściem. Marek kilkoma głupimi decyzjami wplątuje się w wir problemów, ale na szczęście oprócz tego, ma jeszcze przyjaciela Krzyśka, który wręcz spada mu z nieba. Nie zostawi on kumpla w potrzebie, ale jego cierpliwość będzie musiała znieść dużo, by razem przebrnęli przez to.. szambo.

6. Overthinking, reż. Weronika Kuliberda (animacja), 3’
Motywem przewodnim mojej pracy jest zjawisko Overthinking. To proces radzenie sobie z emocjami poprzez ponowne odtwarzanie w myślach i roztrząsanie konkretnych sytuacji. Osoby zmagające się z tą przypadłością, dzięki wyostrzonym zmysłom, odbierają więcej bodźców niż przeciętni ludzie, a ponadto doświadczają ich bardziej intensywnie. Przez trudność w hierarchizacji napływających informacji, overthinkerzy zmagają się z natłokiem myśli, które w znacznym stopniu mogą wpływać na ich wydajność.

W animacji przedstawiam podróż bohaterki ku poskromieniu nadmiernego myślenia, poprzez przepracowanie jej największych lęków. Realizowana przeze mnie animacja poklatkowa, wykonana jest w technice rysunku cyfrowego, opartego na zarejestrowanym materiale wideo. Decyzję o pracy w technice rotoskopii podjęłam mając na uwadze możliwość uchwycenie płynnego, naturalnego ruchu oraz autentycznych emocji. Było to dla mnie istotne, gdyż główna bohaterka jest moim alter ego, a problemy, z którymi się zmaga, są inspirowane moimi doświadczeniami.

7. Podwójne wiązanie, reż. Kamil Węgrzyn (fabuła), 9’36’’
Młody, zagubiony w życiu chłopak zostaje przez przypadek wplątany w pomoc miejscowemu gangsterowi, wraz z którym wyrusza w niespodziewaną podróż, która okaże się przygodą w poszukiwaniu swojej tożsamości.

8. Bańka, reż. Karolina Ostrowska (animacja), 4’47
Film "Bańka" ukazuje kruchość i ulotność upływającego czasu, a dokładniej 12 miesięcy składających się na rok, który przedstawiony został pod postacią delikatnej bańki mydlanej. Tytułowa bańka kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co podkreśla motyw przemijalności. Występuje tylko jedna postać, podążająca dzielnie przez życie, przepełnione zarówno trudnościami, jak i dobrymi chwilami towarzyszącymi bohaterce. Wszystkie elementy zostały ręcznie wykonane i zanimowane w technice tradycyjnej.

9. Dzień dobry, reż. Zuzanna Klara Bardian (fabuła), 6’
Idziesz wyrzucić śmieci i wpadasz na sąsiadkę, której unikasz. Co robisz? O tym, jak trudne może być sąsiedzkie „dzień dobry”.

10. Krzesło dla Eliasza, reż. Tomasz Smykalski (fabuła), 17’33
Film rozpoczyna scena nocnej wizyty w zamkniętym teatrze. Grupa reporterów, która przybyła na zaproszenie aktorów, planuje zrobić materiał o tajemniczym krześle. W teatrze okazuje się też przebywać rozwścieczony dyrektor, przed którym bohaterowie ewidentnie chcą się ukryć. W kolejnych scenach odkrywamy przyczynę tego stanu rzeczy. W trakcie retrospektywnej opowieści dwójki aktorów - Piotra i Jagody - śledzimy zdarzenia z pogranicza rzeczywistości i fantazji, sacrum i profanum, rozumu i wiary.

11. Dymki: Fire Crusader, reż. Michał Kowalski (fabuła), 15’
Chłopak, który chce przeczytać komiks w parku, przeżywa przygody, które uprzykrzają mu życie.

12. Na dworcu w Pile, reż. Iga Bujarkiewicz (fabuła), 14’
W nocy, na dworcu w małym miasteczku przypadkowo spotyka się kilka grup nieznajomych sobie ludzi. Nieoczekiwanie ich historie splatają się, a wspólna energia wytwarza magiczną atmosferę oczekiwania.

13. Czarnoziem, reż. Zlata Veresniak (fabuła), 12’
Andrij od miesięcy przygotowuje się do przeprowadzki swojej rodziny. Monotonię dnia codziennego przerywa jednak nagła wiadomość. Jak bardzo świat może się zmienić w ciągu jednego dnia?

14. Wymalowane odbicie, reż. Zuzanna Ślusarczyk (fabuła), 5’45’’
Krótka opowieść o przybieraniu ciągłych kreacji i tworzeniu kolejnych warstw karmiących nasze EGO. Główna bohaterka konfrontuje się z własnym Cieniem, który przybiera wymalowaną i zadufaną w sobie kobitę skupiona jedynie na sobie i na swoich potrzebach. Obraz ten przeraża i determinuje ją do zdjęcia lustra ze ściany.


Pokazy konkursowe

Pokazy konkursowe  filmów amatorskich odbywają się w Kinie Meduza, przy ul. Oleskiej 45 

7.10.2023/ sobota / 18:00
12.10.2023/ czwartek /20:00

Wstęp na pokazy - jest wolny! Zapraszamy!