Goście

Maria Zmarz-Koczanowicz

Scenarzystka i reżyserka, autorka wielu filmów dokumentalnych nagradzanych w Polsce i za granicą. Reżyserka spektakli Teatru Telewizji i filmu fabularnego „Kraj świata”. Wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.

członkini Jury Konkursu Głównego

Marta Prus

Absolwentka Reżyserii w PWSFTviT, studentka studiów doktoranckich. Autorka nagradzanych filmów Mów do mnie (2015) i Ciepło-zimno (2017). Zrealizowała serial dokumentalny Teen Mom Poland (2014). W listopadzie 2017 zadebiutowała pełnometrażowym filmem dokumentalnym Over the Limit, dzięki któremu została zaliczona przez magazyn Variety do grona dziesięciorga twórców filmowych z Europy, których karierę warto śledzić.

olga chajdas

Reżyser, scenarzysta. Rocznik ’83. W telewizji reżyserowała między innymi nagradzaną na świecie “Głęboką wodę”. Zrealizowała krótkometrażowy film “3xMIŁOŚĆ” (Grand Prix na festiwalu “Oddalenia” w Dublinie), oraz „Kobieta budzi się rano”. Jej kinowy debiut pełnometrażowy “Nina” zdobył VPRO Big Screen Award na Festiwalu w Rotterdamie. Jedna z czterech kobiet reżyserów pierwszego polskiego serialu dla Netflix „1983”.

szymon j. wróbel

Dziennikarz, scenarzysta i reżyser m . in. filmów Jego oczami, Ojciec... czyli o Pieronku . Na początku roku 2018 otrzymał tytuł Osobowość Roku 2017 wkat. "kultura" w powiecie żywieckim w plebiscycie Dziennika Zachodniego.

Ryszard Kruk

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się 14.04.1968 roku w Toruniu. Produkcją filmów zajmuje się od 20 lat.   Wyprodukował i wyreżyserował wiele filmów. Na szczególną uwagę zasługuje Taksówkarz – dokument nagrodzony na wielu festiwalach. Reżyser dokumentu muzycznego  Republika. Narodziny legendy.

Monika Kuczyniecka

absolwentka ASP w Poznaniu, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Animatorka, zajmuje się szeroko pojętym „Plasticine Designem”. Pracuje techniką poklatkową przy użyciu plasteliny tak – kreuje barwne, pulsujące życiem filmowe światy. . Stworzyła wiele animowanych teledysków (m.in. dla Renaty Przemyk, Bajzla, Czesława Mozila, Voo Voo, Dagadana.

członkini Jury Konkursu Głównego

Katarzyna
Trzaska

Reżyserka fabularna i teatralna.
Jej debiut dokumentalny - film „10 lat do Nashville”, był nominowany do Nagrody im. Jana Machulskiego za najlepszy niezależny film dokumentalny roku 2010 oraz pokazywany i nagradzany na 11 festiwalach w Polsce i na świecie.

członkini Jury Konkursu Głównego

kasia adamik

Reżyserka, storybordzistka, plastyczka, członkini PAF. Absolwentka Wydziału Grafiki na ASP w Brukseli. Znana z reżyserii takich filmów jak „Amok” (2017), "Janosik. Prawdziwa historia" (2009), "Boisko bezdomnych"(m.in. Nagroda Publiczności na FPFF w Gdyni 2008) , a także polskich seriali, m.in. „Wataha”, "Głęboka woda", "Układ Warszawski". Współreżyserowała "Pokot" (Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie 2017). 
Współreżyserka pierwszego polskiego serialu dla platformy Netflix „1983”.

Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nagroda w kategorii: Najlepszy filmowy serial telewizyjny

fot. Rafał Placek / Gildia Reżyserów Polskich

Sławomir
ciesielski

polski perkusista, były członek kultowego zespołu Republika. Ma na koncie również współpracę z zespołami takimi jak: Opera, Kobranocka, Made in Poland. Założyciel zespołu Kije. Współpracował z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

piotr stasik

reżyser, operator, montażysta, twórca kreacyjnych filmów dokumentalnych; Absolwent Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy i Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych). Członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.

Autor nagradzanych na międzynarodowych festiwalach dokumentów m.in. „21 x Nowy Jork” (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej, Polska Nagroda Filmowa Orzeł za najlepszy dokument)

Tomasz Knittel

reżyser filmów dokumentalnych i krótkich form filmowych. Twórca głośnej "Elektro_sondy", futurystycznego filmu muzycznego z udziałem czołowych zespołów polskiej elektroniki (m.in. Kamp, Rysy, Bokka). Najnowszy jego film „Universam Grochów” (2018) to opowieść o przemijaniu, o ludziach pozornie wykluczonych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii, film nagradzany na wielu festiwalach (58. KFF ; Grand Prix Kameralne Lato 2018). Jest także autorem mini serialu dokumentalnego o kulturotwórczej roli polskich blokowisk „BLOK.”

tomasz jurkiewicz

reżyser, scenarzysta, operator. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii WRiTv im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Autor filmów krótkometrażowych: "Franciszek" (2005),  "Próba mikrofonu" (2006), "Babcia wyjeżdża" (2009), "Gdyby ryby miały głos" (2010), które zdobyły kilkadziesiąt nagród i wyróźnień na festiwalach krajowych (Kraków, Warszawa, Gdynia, Wrocław) i międzynarodowych (Karlove Vary, Seul).

Grzegorz Szczepaniak

Reżyser dokumentalny. Z wykształcenia gitarzysta – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie – i montażysta filmowy, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Swój debiut Ślimaki zrealizował w ramach kursu DOK PRO organizowanego przez Szkołę Wajdy w Warszawie. Film powstał pod opieką artystyczną Jacka Bławuta, Marcela Łozińskiego i Vity Żelakeviciute.

Niemy Movie

Niemy Movie to czterech muzyków i aktor, wykonujących na żywo muzykę i dubbing do niemych filmów. Filmy w ich interpretacji nabierają kolorów i humoru: ilustrowane muzyką w wielu stylach, postacie zostają obsadzone indywidualnymi głosami. 

adam piątkowski

Bohater filmu Małgorzaty Imielskiej "Miłość i puste słowa".
Od siedmiu lat opiekuje się żoną Wandą, która choruje na chorobę Alzheimera. Brak w naszym kraju zorganizowanej instytucjonalnej i skutecznej pomocy chorym i ich opiekunom skłonił mnie do włączenia się w prace Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Obecnie pełnię w tym Stowarzyszeniu funkcję zastępcy przewodniczącego zarządu. Udział Pana Adama oraz jego żony w filmie Imielskiej ma na celu pokazanie codziennego zmagania się z chorobą i trudu świadomej opieki .

Małgorzata Szczerbowska

aktorka i scenarzystka. Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie „Wieża. Jasny dzień.” Za rolę Kaji w tym filmie Małgorzata Szczerbowska zdobyła Złotego Szczeniaka na 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu. Wcześniej jako aktorka pracowała w Teatrze Pieśń Kozła we Wrocławiu i w Teatrze Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Od roku 2010 jako aktorka i scenarzystka współpracuje z Teatrem Boto i festiwalem Sopot Non -Fiction.

ewa bukowska

reżyser, scenarzystka, aktorka. Absolwentka Krakowskiej Szkoły Teatralnej. Zadebiutowała krótkim filmem - "Powrót"; po raz drugi pełnometrażową fabułą " 53 Wojny". Za Wojny, na Festiwalu Debiutów w Koszalinie dostała nagrodę niezależnego młodego Jury, za najlepszy film festiwalu, a Magdalena Popławska nagrodę za główną rolę w tym filmie. 

Anna Krotoska

aktorka teatralna i filmowa. Zagrała główną rolę w nagrodzonym na festiwalach Młodzi i Film oraz Łodzią po Wiśle filmie Konstelacje w reżyserii Anieli Gabryel. Dwanaście lat współpracowała z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu. Prowadzi warsztaty teatralne z dorosłymi i młodzieżą w kraju i za granicą.