Goście

Łukasz Grzegorzek

absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW. Były tenisista. Jego pełnometrażowy debiut fabularny – “Kamper” – miał premierę na festiwalu filmowym w Karlowych Warach w 2016 r., otrzymał m.in. Discovery Award na festiwalu Raindance w Londynie.  Jego drugi film - “Córka trenera” – otwierał festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2018 r., otrzymał m.in. Nagrodę publiczności na Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz uznany został najlepszym filmem młodzieżowym na Cottbus FilmFestival. Obecnie pracuje nad trzecim filmem pt.: "Tak ma być". Realizując filmy stara się być uważny i szczery.

Karolina Bruchnicka

aktorka, absolwentka PWSFTiT im. L. Schillera w Łodzi. Laureatka m.in. Nagrody dla najlepszej aktorki za rolę Wendli Bergmann w spektaklu dyplomowym "Przebudzenie wiosny" w reżyserii Kuby Kowalskiego na 9. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Rabacie. Na dużym ekranie zadebiutowała w roli Wiktorii Kornet w filmie "Córka trenera" w reżyserii Łukasza Grzegorzka. W maju 2019 roku rola w filmie „Córka trenera” przyniosła jej Nagrodę "Rising Star" dla najlepszego aktorskiego debiutu w KPFF na festiwalu Off Camera w Krakowie. Kolejnym filmem był "Monument" w reżyserii Jagody Szelc, który otrzymał Nagrodę Specjalną na 43. FPFF w Gdyni. Obecnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu i Teatrem Nowym w Łodzi. 

Marta Malikowska

aktorka, performerka, wokalistka. Ukończyła PWST w Krakowie, aktualnie współpracuje z Teatrem Nowym w Warszawie, Teatrem Rozmaitości, Teatrem Gorki w Berlinie i Teatrem Słowackiego w Krakowie. Jej łączny dorobek artystyczny to ponad 50 ról w teatrze, filmie i teledyskach. Laureatka wielu nagród, w tym m.in. nagrody za debiut filmowy na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2006), I nagrody aktorskiej za rolę Panny Młodej w Weselu Wyspiańskiego w reż. Anny Augustynowicz na Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Utworów Stanisława Wyspiańskiego (2008) i indywidualnej nagrody na 57. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Stworzyła postać Paziny w najlepszym polskim serialu 2018 roku pt. „Ślepnąc od Świateł” w reż. Krzysztofa Skoniecznego. Współliderka zespołu Malikowska i Brożek.

Tomasz Grzywaczewski

reporter, pisarz i analityk specjalizujący się w Europie Środkowej i Wschodniej. Autor nagradzanych książek, m.in. „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (Wydawnictwo Czarne) nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2018 r. oraz Kryształową Kartą Polskiego Reportażu w kategorii Nagroda Publiczności dla najlepszej książki 2018. Pomysłodawca i współscenarzysta pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Cienie Imperium” (premiera na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz w kinach w całej Polsce). Członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Autor publikacji naukowych oraz analitycznych z zakresu prawa międzynarodowego oraz stosunków międzynarodowych.

Karol
Starnawski

reżyser i scenarzysta. Absolwent reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Autor kilkunastu krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych m.in: "Drogi Karolu...", "Kawaler", "Szczeniak", czy "Przedziały". Laureat nagród oraz uczestnik polskich, jak i zagranicznych festiwali filmowych. "Cienie imperium" to jego pełnometrażowy debiut dokumentalny, którego światowa, jak i polska premiera odbyła się podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Konkursie Polskim. Film trafił również do regularnej dystrybucji kinowej na przełomie lipca i sierpnia br.

Marta Pajek

niezależna autorka filmów animowanych. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. Uczyła się również w Finlandii, pod kierunkiem Priita Pärna. Zadebiutowała wielokrotnie nagradzanym filmem 'Snępowina'. Obecnie realizuje projekt w formie tryptyku animowanego 'Figury Niemożliwe i inne historie', we współpracy ze studiem Animoon. Jako pierwsza powstała część II tryptyku, część III miała premiere w Cannes, a część I powstaje obecnie - jako ostatnia. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Andrei Kutsila

twórca ponad dziesięciu filmów krótko- i średniometrażowych. W 2007 roku zdobył dyplom z dziennikarstwa na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym, a dwa lata później ukończył studia na Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych. Realizuje się jako freelancer i współpracuje z telewizją. Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Gaude Polonia”. W 2018 roku zdobył nagrodę IDFA w kategorii Najlepszy Średniometrażowy Film Dokumentalny za “Sumę”.

Maksim Shved

reżyser filmowy z Mińska. Karierę filmową rozpoczął studiami filmowymi w Wyższej Szkole Reżyserii i Scenopisarstwa w Petersburgu jedenaście lat po zakończeniu studiów prawniczych na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. W 2016 roku ukończył warszawską Szkołę Wajdy. Aktualnie pracuje w telewizji jako reżyser dokumentalnej serii “Witamy w Białorusi”, równolegle rozwijając inne projekty dokumentalne.  

Łukasz Czajka

absolwent programu dokumentalnego Dok Pro w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy,  Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, a także Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczony projektant przygodowych gier video oraz reporter telewizyjny. „O zwierzętach i ludziach” to jego debiut filmowy.  

Maciej Pieprzyca

absolwent Dziennikarstwa na UŚ w Katowicach, Studium Scenariuszowego w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na WRiTV UŚ w Katowicach. Twórca filmów dokumentalnych, spektakli teatru telewizji i filmów telewizyjnych (cykl “Święta Polskie”). W 2008 roku miał premierę jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny „Drzazgi”, który otrzymał Nagrodę za Najlepszy Debiut na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jego drugi film, „Chce się żyć”, (2013) odniósł ogromny sukces w Polsce i na całym świecie. Kolejny film Macieja Pieprzycy, „Jestem mordercą”, otrzymał Srebrne Lwy oraz Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2016 roku.

fot. Szymon Nawrat

Kamil Nożyński

raper i aktor. Pod pseudonimem Saful wydał z grupą Dixon37 trzy albumy studyjne i każdy z nich zyskał status złotej płyty. W 2018 roku zadebiutował główną rolą w  serialu "Ślepnąc od świateł" produkcji HBO. Obecnie pracuje nad solową płytą.

Paweł Wysoczański

reżyser, absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor filmów: „Punkt widzenia” - etiudy zrealizowanej w czasie studów, nagrodzonej wieloma nagrodami m.in. Srebrnym Dinozaurem w Krakowie, „W drodze” - opowieści o górniku ze Śląska jadącym do Dalaj Lamy; filmie nagradzanym w Polsce – m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu. „Kiedyś będziemy szczęśliwi” został nagrodzony m.in. w Los Angeles, Madrycie, Rejkjawiku, Lipsku, Kijowie, Jihlavie czy Miskolc. Następny film „Jurek”, portretujący życie słynnego himalaisty Jerzego Kukuczki, zdobył 27 nagród na całym świecie m.in. w Vancouver, Bilbao, Katmandu, Islamabadzie, Ulju w Koreii Płd., Kopenhadze, Kendall, Ljublanie... Od roku 2011 Wysoczański jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Piotr Czerkawski

krytyk filmowy, kurator programowy Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od znanej polskiej reżyserki usłyszał o sobie "Trochę popieprzony, ale w sumie w porządku"

Maciej Buchwald

Ur. W 1986 roku w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego,  Akademii Teatralnej oraz reżyserii w PWSFTViT w Łodzi. Autor nagradzanych filmów niezależnych i teledysków. Członek teatru improwizowanego Klancyk, komik. Obecnie przygotowuje pełnometrażowy debiut fabularny. 

Wybrana filmografia: Szczęście (2018),  Strapiony mężczyzna (2016), Kac (2015), 21 lat nauki (2014). Horoskopy miłości (2012), Sygnał (2012), Dzieciństwo na Imielinie (2010), Mam cię na taśmie (2010), Nie ma o czym milczeć (2007).

Zahar Cudin

Artysta, malarz, główny bohater dokumentu reżyserii Maksima Shveda "Czysta Sztuka". Autor wielkoformatowych prac, wykonanych w ekspresyjny sposób. Mieszka i pracuje w Mińsku. Absolwent Studium Sztuk Pięknych im. A.K. Glebowa w Mińsku. Jest przedstawicielem młodego pokolenia współczesnej sztuki białoruskiej. Wystawiany w Stanach Zjednoczonych oraz w niektórych krajach europejskich. Prace Kudina znajdują się w prywatnych kolekcjach w Europie, Azji i Ameryce. W 2017 jedna z prac autorstwa Zahara Kudina trafiła do kolekcji Narodowego Muzeum Sztuki Republiki Białoruś.

Xawery  Żuławski

Jest synem cenionego reżysera Andrzeja Żuławskiego oraz aktorki Małgorzaty Braunek. W 1995 roku kończy studia na Wydziale Reżyserskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od tego czasu współpracuje przy reżyserii i realizacji filmów z kilkoma twórcami, w tym swoim ojcem. Pierwszy sukces przyniósł mu fabularny debiut - zrealizowany w 2006 roku dramat "Chaos". Film zdobył Złotego Lwa za najlepszy debiut reżyserski na XXXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz główną nagrodę na festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie. Kolejną ważną pozycją w dorobku artysty jest, różnie przyjmowana lecz obsypana nagrodami, ekranizacja książki Doroty Masłowskiej- "Wojna polsko-ruska", z Borysem Szycem w roli głównej. Żuławski reżyseruje też, wraz z Piotrem Kielarem, program "Poza Kontrolą" na TVP Kultura, gdzie prezentowane są młode niezależne zespoły muzyczne.

Sebastian Fabijański

absolwent PWST w Warszawie. Zadebiutował w 2014 roku w kryminale "Jeziorak" i został nagrodzony za najlepszy debiut aktorski na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Od tego czasu gościł w wielu popularnych realizacjach kinowych, m.in. w filmie “Wszystko gra” u boku Kingi Preis i w filmach Patryka Vegi. W 2019 zagrał w głośnej “Mowie ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Wojciech Staroń

polski operator, reżyser filmów dokumentalnych.Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). W 2014 ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 1996 ukończył studia na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów. W filmie fabularnym zadebiutował w 2004 jako drugi operator przy Moim Nikiforze Krzysztofa Krauzego. Kontynuował współpracę z reżyserem przy filmach Plac Zbawiciela oraz Papusza. Laureat kilkudziesięciu nagród filmowych.