Pokazy filmów: Konkurs Główny BLOK I + Konkurs Filmów Amatorskich

Blok 218 min.


pokaz festiwalowy:

4 października / 16:00 
7 października / 16:00

Kino Meduza
wstęp wolny

KONKURS FILMÓW AMATORSKICH

Syzyfy reż. Jan Gruszka / 4’46   
Krótkometrażowa komedia ukazująca perypetie dwóch dresiarzy ratujących dziecięcy wózek przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Landrynki reż. Tomasz Pawlak / 3’44    
Kolonia letnia w Gryficach, rok 1988. Dwóch chłopców z najmłodszej grupy otrzymuje zadanie wdrożenia nowego kolonisty, który przybywa na miejsce z opóźnieniem i ma problem z otwarciem się na resztę kolegów.

Pierwej reż. Aleksandra Dziula / 5’38   
Rynias – swoista tatrzańska enklawa, do której wstęp mają tylko ci, którzy wiedzą o jej istnieniu. Właśnie tam wychowywały się i żyją główne bohaterki filmu, który opowiada o góralskiej kulturze, zwyczajach, które przetrwały do dziś i o tym, jak to „Pierwej” bywało.

Kupa reż. Jan Sobczyński / 6’30               
Film, który opowiada o zawziętości, marzeniach i kobiecym temperamencie.

Jasiek reż. Piotr Jeliński, Przemysław Łazarz / 4’54       
Jest to opowieść o chłopcu imieniem Jasiek i jego przygodach podczas dorastania.

Zamiecie reż. Tomir Dąbrowski, Konrad Domaszewski / 16’      
Film stworzony w formacie programu satyryczno-abstrakcyjno-społecznościowego, wzorując się
(i chcąc wskrzesić ten format) na takich klasykach jak „Za chwilę ciąg dalszy programu” czy „KOC”.

Czerwona nitka reż. Sonia Mossoczy / 13’34    
Młoda para jest ze sobą szczęśliwa, planują wspólną przyszłość, cieszą się sobą. Ich spokój zostaje zakłócony, gdy dziewczyna zaczyna śnić o tajemniczym mężczyźnie, a w życie pary wdziera się zazdrość.

Ramki reż. Anna Borowska, Arkadiusz Borowski / 5’42
Czas składa się z nieoczekiwanych części zwanych chwilami, a swoją ciągłość zawdzięcza pamięci. Człowiek bez pamięci jest jak drzewo bez korzeni.

Sen kondora reż. Patrycja Jurczak, Jarosław Leśkiewicz, Mariusz Rusiński, Elena Stepaniuk, Małgorzata Więckiewicz-Żyła / 8’51

Scenariusz filmu powstał na podstawie snów uczestników warsztatów pt.: „Przystanek Twórczość”, które odbyły się w Opolu w dniach 21-24.11.2017r. Film przedstawia transmisję ze snu Pani Karoliny i pozwala zanurzyć się widzowi w niespójną oniryczną rzeczywistość.

Nostalgia reż. Małgorzata Wiśniewska-Sowiak, Teresa Kopacz, Elżbieta Zborowska

Aktywne, spontaniczne seniorki o sobie. Trzy piękne dziewczyny z Głuchołaz opowiadają o nostalgicznej tęsknocie za bliskością.

Czas trwania : 79 min.

Konkurs Główny BLOK I

Szczęście reż. Maciej Buchwald / 24’    
Troje ludzi w różnym wieku szuka miłości, sukcesu i spokoju. Ale czasami do szczęścia potrzeba... szczęścia.

Room reż. Michał Socha / 6’     
Bohaterem filmu jest głowa starszego mężczyzny, zamknięta w czterech ścianach. Ironiczna metafora dotycząca poszukiwania wolności i sensu życia w sytuacji, która nieuchronnie zmierza w stronę absurdu.

Krzyżoki reż. Anna Gawlita / 20’             
W pewnej wsi w okolicy Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Mimo, że we wsi nie ma już prawie ani jednego konia, to gospodarze wypożyczają je by wyruszyć w wielogodzinną podróż i objechać granice pól wokół miejscowości. Podczas trzydziestopięciokilometrowej trasy mieszkańcy modlą się i śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się ze stanem uniesienia religijnego – sacrum i profanum.

Córka reż. Katsiaryna Tamkovich / 30’ 
Piotr wraca do domu w dniu szesnastych urodzin swojej córki Kamili, by znaleźć ją nieprzytomną
w kałuży krwi. Od tego momentu ich życie nigdy nie będzie takie samo.

Nie masz dystansu reż. Karina Paciorkowska / 4’           
Próba ukazania miejsca kobiet we współczesnym świecie. Inspirowane mediami i (niestety) życiem codziennym.

Wnętrze lwa reż. Karol Lindholm / 12’ 
Zimowe niedzielne popołudnie możesz spędzić ze swoim dzieckiem w duńskim ZOO. Tego dnia czeka na ciebie wyjątkowa atrakcja. Pracownicy ZOO przygotowali niezwykłe misterium związane z ciałem młodego lwa. Zwierzęta są też piękne od środka. Jednak nie wszyscy widzowie ulegają czarowi spektaklu…

Relax reż. Agnieszka Elbanowska / 26’
Dyrektor domu wczasowego „Relax” i jego nieliczny personel szykują się na przyjazd uchodźców. Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

No weź Kasia, co Ci szkodzi ? reż. Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo / 6’37 
Animacja pozwala nam obserwować codzienność, ale w niecodzienny sposób. Seria różnych scen zaczyna się zwyczajnie i dokładnie tak, jak się tego spodziewanemu – ale wkrótce zwyczajne sytuacje zaczynają stawać się coraz bardziej absurdalne i abstrakcyjne. Ogólnym duchem animacji jest pogodzenie się z faktem, że wszyscy jesteśmy pod permanentną inwazją – ale za to jaką frajdę mają ci, którzy nas obserwują!

Pierwszy owoc reż. Anouar Abou-Hilal / 9’43   
„Pierwszy owoc” to film dokumentalny opowiadający historie poszczególnych mieszkańców jednego bloku. Każdy z nich wspomina kiedy i jak po raz pierwszy spróbował owoców egzotycznych.

Czas trwania : 139 min.