Luisa Mariani

wydarzenie specjalne:

08.10.2023 / niedziela / 18:00
Galeria Sztuki Współczesnej  / wstęp wolny

Pokaz filmu: Maree della Memoria – Tides of Memory oraz spotkanie z Marią Luisą Mariani, Janem Kozaczukiem i Marco Angelini

“Maree della Memoria – Tides of Memory” to ponadczasowa emocjonalna i duchowa podróż na tle Wiecznego Miasta, opowiedziana od jego początków do dnia dzisiejszego na bulwarach Lungotevere poprzez sztukę Williama Kentridge’a w jego monumentalnym dziele „Triumfy i lamenty” i nowoczesną biomorficzną/organiczną abstrakcyjną sztukę włosko-polskiego artysty Marco Angeliniego. Film przedstawia ciekawe i intrygujące miejsca Rzymu, w którym pojawia się korowód dziwacznych postaci. Role interpretowane są przez międzynarodową obsadę 20 aktorów, którzy wprowadzają nas w historie z życia wzięte, podkreślając kluczowe tematy: od różnorodności tradycji i religii (w przejmującej historii miłosnej między Lianem, chińskim chłopcem i Abir, egipską dziewczyną), do wykluczenia (w udręce Robina, króla Romów mieszkającego nad brzegami Tybru) i emigracji (Simon, młody włoski aktor próbujący zbudować przyszłość w Londynie) poprzez Art and Memory/ Sztuka i Pamięć (okiem dwóch współczesnych artystów, Williama Kentridge’a i Marco Angeliniego) oraz Syndrom Stendhala (historia trzech młodych kobiet w galerii sztuki zdominowanych wypartymi namiętnościami i marzeniami z przeszłości, które zachęcają je do popełnienia grabieży artystycznych obiektów). W rozmowie Luisy Mariani z polskim aktorem Janem Kozaczukiem ujawniają się najskrytsze pragnienia człowieka: gdzie można znaleźć przestrzeń, w której czas ma sens, by na nowo odkryć przeszłość. 

 

Luisa Mariani  – włoska reżyserka i aktorka, scenarzystka, producentka filmowa oraz dyrektorka festiwali artystycznych, która od ponad 30 lat związana jest z kinem i teatrem. Ukończyła wydział Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie oraz The Alessandro Fersen Academy of Scenic Arts (Akademia Teatralna) i The Manuela Mezzelani Professional Training Centre qualifying as a cameraman (Operatorskie Studium Filmowe). Zdobywczyni głównej nagrody „Gold Award” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Nowym Jorku za najlepszy film krótkometrażowy pt. „Tides of memory” / “Maree della Memoria” w roku 2020 oraz wyróżniona za ten sam film na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Meksyku TEPIC i Walencji FUSION International Film Festivals (2020 - 2021 r.). W maju 2023 r., został zaprezentowany w Marsylii we Włoskim Instytucie Kultury. 
W teatrze, Luisa Mariani eksploruje nowe obszary współczesnej dramaturgii poprzez „Nowe Towarzystwo Teatralne Luisy Mariani / Nuova Compagnia di Teatro Luisa Mariani”, którego jest założycielką i dyrektorką artystyczną. Związana z Polską dzięki zrealizowanym artystycznym projektom, które odnoszą się do znajomości słynnego pisarza Jarosława Iwaszkiewicza. To jemu zadedykowała swój pierwszy dokument „Il Viaggio del Patriarca” / „Podróż Patriarchy”. 

Jan Kozaczuk – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser. Po ukończeniu PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi z tytułem Magistra Sztuki na wydziale aktorskim, swój warsztat  kształtował we współpracy z polskimi reżyserami teatralnymi, m.in. Maciejem Prusem, Zbigniewem Brzozą i Adamem Hanuszkiewiczem na scenie Teatru Studio i Teatru Nowego w Warszawie. W swoim teatralnym dorobku wcielał się w różnorodne charaktery postaci filmowych. Szerokiej publiczności znany jest z dużego i małego ekranu – zagrał w wielu filmach (m.in. Prawo ojca”, Popiełuszko. Wolność jest w nas”) i serialach (m.in. M jak miłość”, Na Wspólnej”, Plebania”, Na dobre i na złe”, Komisarz Alex”, Barwy Szczęścia” i wielu innych. Z zamiłowania organizator wystaw polskiej i włoskiej sztuki współczesnej. Od 2018 roku działa jako aktor w zespole „Nuova Compagnia di Teatro Luisa Mariani / MediArtVision” w Rzymie, w którym wziął udział jako jeden z głównych bohaterów w  filmie krótkometrażowym „Tides of Memory/ Maree della Memoria ” oraz w powstającym filmie „Nei Segreti di Flussi e Riflussi".

Marco Angelini  artysta wizualny, który pasjonuje się podróżami po świecie. Są to zazwyczaj krótkotrwałe zagraniczne pobyty, przekładające się na jego sztukę, która jest osobistą podróżą w przeszłość i przyszłość poprzez teraźniejszość. Marco Angelini w swoich pracach bada metropolię jako zjawisko społeczne ulegające nieustannym procesom transformacji. Miasto stanowi dla niego scenerię, w której nieuświadomione pragnienia współistnieją z nowymi możliwościami, jakie daje rozwój technologii. Staje się tym samym ośrodkiem, a jednocześnie idealnym siedliskiem wszelkich ludzkich paradoksów i sprzeczności. Artysta używając w swoich pracach surowców pochodzących z recyklingu, pozornie niepotrzebnych przedmiotów, a także farby, rozmaitych pigmentów i klejów sprawia, że płaszczyzna malarska przeistacza się w miejsce spotkania form i materii, a także znaków oraz znaczeń. Angelini – daleki od krytyki i ideologizowania – mocno wierzy w to, że sztuka ma do odegrania ważną rolę społeczną: ma przywrócić widzialność rzeczom, zwracać uwagę i w ten sposób tworzyć nowe możliwości współdzielenia, porozumienia i zadawania pytań. 

Kolejne etapy jego poszukiwań artystycznych skupiają się na podwojeniu materii, zagadnieniu pamięci, relacji między materią a czynnikami, które ją zaburzają, a więc czasem, przestrzenią, miastem, Człowiekiem. W swoich badaniach zmierza się niejednokrotnie z różnymi stopniami trudności, które często zachodzą jednocześnie: pomiędzy sztuką i przyrodą, międzyreligijnym dialogiem i wymiarem sacrum, sztuką i nauką.

Uczestniczył w kilku projektach integracji społecznej i dywersyfikacji odbiorców sztuki we Włoszech i w Polsce. Pracował z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności. Sztuka Angeliniego cieszy się zainteresowaniem wielu kolekcjonerów, a jedno z jego dzieł należy do prestiżowej kolekcji prywatnej Fondazione Roma (Palazzo Sciarra). Od 2006 roku artysta zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych w wielu miastach Europy (w Rzymie, Mediolanie, Warszawie, Londynie i Bratysławie). Wziął udział w licznych wystawach zbiorowych zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych galeriach, m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Tel Awiwie, Warszawie, Zamościu, Szczecinie, Monachium, Essen, Londynie, Brukseli, Rzymie, i w Lukka. 

zobacz zwiastun: