Konkurs Główny – blok II

Pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych:

9.10.2023 / poniedziałek / 18:00

10.10.2023 / wtorek / 20:00

Kino Meduza / wstęp wolny

Blok II, czas trwania: 125’

 

1. Stwór, reż. Damian Kosowski (fabuła), 20’
Trzydziestoletni Kazik wspomina czasy dzieciństwa, gdy codziennie rano był odprowadzany do szkoły przez ukochaną ciotkę Dagnę. Gdy pewnego dnia kobieta nieoczekiwanie znika, chłopiec na własną rękę postanawia dowiedzieć się, co się z nią stało.

2. Woda świecona, reż. Andrei Kutsila (dokument), 19’
W jednej z sypialnianych dzielnic Kijowa po raz kolejny obchodzone jest święto Chrztu pańskiego. W pobliskim jeziorku wyrąbano w tym celu przerębel. Na brzegu słychać bicie dzwonów cerkiewnych. Ludzie rozbierają się i stają w kolejce. Do ataku Rosji na Ukrainę pozostało 36 dni. Krótkometrażowy film obserwacyjny. Bliskie plany ludzi w różnym wieku, galeria nagich ciał i krótkie dialogi opowiadają nam o kruchości życia, sprzecznościach ludzkiej wiary i radości trwania.

3. Na żywo, reż. Mara Tamkovich (fabuła), 14’
Pokojowa manifestacja w Mińsku zostaje brutalnie spacyfikowana przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron, stają przed dramatycznym wyborem. Fabuła inspirowana prawdziwą historią Kateriny Bakhvalovej i Darii Chultsovej z BELSAT TV.

4. Kwitnący mózg, reż. Edyta Adamczak (animacja), 10’
Ida jedzie pociągiem. W trakcie podróży traci części ciała: rękę, nogę... a mózg zakwita! Współpasażerowie nic nie zauważają. Surrealna, poetycka metafora choroby neurologicznej. Film jest dedykowany brazylijskiemu neurologowi dr Coimbra oraz wszystkim, którzy doświadczają choroby SM (stwardnienie rozsiane). Podczas podróży bohaterka doznaje rzutu choroby; traci kontrolę nad swoim ciałem, które stopniowi się rozpada. Jej koszmar jest niewidoczny dla innych pasażerów, a bohaterka traci zdolność komunikowania się. W swojej samotności konfrontuje się z poczuciem wyobcowani i rozpadającego się ciała. Dramatyczna podróż kończy się zwycięstwem - mózgiem, który kwitnie.

5. Moje stare, reż. Natasza Parzymies (fabuła), 24’20’’
Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne życie.

6. Moody, reż. Karolina Karwan, Tomasz Ratter (dokument), 29’56’’ 
Starzejąca się matka i jej dorosły syn zamieszkują samotnie niewielką indonezyjską wyspę, z rzadka odwiedzaną przez turystów. Gdy ona dźwiga brzemię codzienności, on pogrążony w tanecznym transie przenosi się w zupełnie inny, duchowy wymiar. Zilustrowana pięknymi zdjęciami opowieść o życiu na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości.

7. To nie kąpiel, reż. Pola Włodarczyk (animacja), 8’
Mieszkańcy kamienicy są zmuszeni do radzenia sobie w trudnej sytuacji, w jakiej po raz kolejny stawia ich sąsiad z najwyższego piętra.