Konkurs Główny – blok IV

Pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych:
8.10.2023 / niedziela / 20:00
11.10.2023 / środa / 18:00

Kino Meduza / wstęp wolny

Blok IV, czas trwania: 122’

 

1. Do raju, reż. Marta Szymanek (fabuła), 23’18’’
Pogranicze UE. 17-nastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanej wódki i papierosów. Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia skończyć ze sobą. Na uboczu, w leśnej scenerii próbuje zagazować się w aucie. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski Uchodźca. Młody i nieustępliwy mężczyzna, w kontraście do dziewczyny z całych sił walczy o przetrwanie.

2. Ballada Kyczyjewska, reż. Piotr Kamiński (fabuła), 19’56’’
W czasie wojny, we wschodniej Ukrainie, Dmytro, 50-letni wolontariusz przewozi środki humanitarne do Kyczejewa, okupowanego przez rosyjskie wojska miasta. Przekupuje on rosyjskiego żołnierza, by wywieźć Daszę z jej córką, 10-letnią Poliną i dowieźć je do najbliższego dworca.

3. Two  Shores, reż. Mateusz Subieta, Ewa Rodart (fabuła), 26’
„Anna Maria smutną ma twarz, Anna Maria wciąż patrzy w dal” – słowa ballady Czerwonych Gitar towarzyszą bohaterce filmu, która przyjeżdża z Polski do Nowego Jorku, żeby zmierzyć się z duchami przeszłości. Nowe fakty zmuszają ją do weryfikacji własnych wspomnień. Opowieść ukazana w „Two shores” poetycko opowiada o częstych losach polskich rodzin okresu PRL-u, ale przecież te historie przekraczają granice jednego państwa i epoki. Film delikatnie dotyka tego, co najboleśniejsze i co nas kształtuje, jednocześnie nie jest też pozbawiony intrygującej, niemal dokumentalnej obserwacji ulic metropolii, w której miesza się wiele kultur i historii. Kino poruszające, subtelne, szczere.

4. Przystanek, reż. Mariusz Biernacki (dokument),  21’

Chleb, zupa i herbata - podstawowy posiłek rozwożony przez Roberta, Witka i Adama, pozwala przetrwać zimę, najbardziej potrzebującym mieszkańcom Łodzi.

Dla mieszkańców ośrodka dla bezdomnych, wieczorne przejazdy są okazją do spotkań i ucieczką od monotonii panującej w ośrodku. Film "Przystanek" jest opowieścią o ludziach, którzy próbują znaleźć odrobinę ciepła w szorstkim, zimnym i brutalnym świecie osób żyjących na marginesie społeczeństwa.

5. Nowa symfonia, reż. Mateusz Żegliński (dokument),  22’
Portret dyrygenta perfekcjonisty, który mierzy się ze swoją traumą.

6. Brak, reż. Paweł Prewencki (animacja), 10’45’’
Film opowiada o zmaganiu się z bólem i cierpieniem. Dotyka bardzo osobistych doświadczeń. Jest opowieścią o samotności, gniewie i żalu dotykającym rodziców, którzy tracą dziecko. Jest indywidualną i emocjonalną wizualizacją świata, w którym żyją osoby pogrążone w żałobie. Opowiada o zdarzeniu, na które nikt nie jest przygotowany, a znany nam do tej chwili „katalog” reakcji staje się bezużyteczny.

7. Porządki miłości, reż. Agnieszka Popińska (animmacja), 4’53’’
Autoanaliza autorki, na temat relacji z ojcem, w kontekście dramatycznych wydarzeń rodzinnych.