Konkurs Główny – blok III

Pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych:
9.10.2023 / poniedziałek / 20:00
10.10.2023 / wtorek / 18:00

Kino Meduza / wstęp wolny

Blok III, czas trwania: 122'

 

1. Piękna łąka kwietna, reż. Emi Buchwald (fabuła), 30’
Architekt krajobrazu Emil toczy nierówną walkę ze światem ludzi obojętnych na piękno natury. Przez swoją neurotyczną nieugiętość pogrążą się w spirali absurdalnych wydarzeń, a przy tym wszystkim próbuje jeszcze być dobrym ojcem.

2. Music of Sonny, reż. Anna Słacińska, Klementyna Margolis (animacja), 8’
Animacja z elementami filmu dokumentalnego, opowiadająca o zawieszonych w czasie i miejscu bohaterach, których zastajemy przy powtarzalnej pracy fabryce płyt CD. Przyglądanie się linii produkcyjnej jest pretekstem do poszukiwa ńsensu, celu i czasu w systemie.

3. ALKIBIADES, reż. Robert Knilman (fabuła), 26’
Starając się o przyjęcie na zajęcia z filozofii starożytnej, Lidia spotyka rywalkę, Hanię, z którą walczy o uznanie profesora.

4. Siostra, reż. Kasia K. Pieróg (animacja), 12’
Dwie Siostry podróżują przez Krainę Chmur w poszukiwaniu Wielkiego Drzewa. W wyprawie pełnej niepowodzeń, wyrzeczeń, radości i smutków zbliżają się do swojego celu i do siebie samych. Film o dynamice siostrzanej relacji, wzajemnych problemach i wspólnym dojrzewaniu.

5. Czwartek, reż. Bren Cukier (fabuła), 15’
Młoda aktorka Maria postanawia w tajemnicy zrealizować zaplanowany na czwartek plan, okazuje się on niemożliwe w miarę upływu dnia. Decyzja o aborcji farmakologicznej w domu jest tajemnicą, którą musi ukrywać przed bliskimi.

6. Katarakta, reż. Łukasz Iwanicz (dokument), 15’35’’
Bohaterki, pochodzące z różnych środowisk próbują odnaleźć sens życia mimo dojmującej tęsknoty i samotności. Trudy doświadczeń życiowych wpływają na ich poczucie szczęścia, a widza skłaniają do refleksji na temat ludzkiego losu.

7. Crush, reż. Michał Socha, Jakub Socha (animacja), 6’
Ambitny złodziej chce ukraść drogocenny diament z silnie strzeżonego skarbca. Na swojej drodze spotyka niespodziewanie konkurencję - femme fatale, która zjawiła się w tym samym celu. Rywalizacja o diament powoli przeradza się we wzajemną fascynację, która przenosi parę w świat pomiędzy fantazją, a rzeczywistością. Ich rozgrywka balansuje na granicy niebezpieczeństwa i zmysłowego flirtu. Film jest swoistą mieszanką kryminału i historii miłosnej na granicy absurdu.

8. W lesie są ludzie, reż. Szymon Ruczyński (animacja), 10’
Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej. Animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości.